Miroslav Jansta: Pro mě je postava předsedy ČOV největším životním zklamáním

Na konferenci "Problematika financování sportu" v Praze  bylo první listopadové úterý rušno. Předseda České unie sportu Miroslav Jansta totiž na tomto setkání zástupců sportovních organizací a svazů oznámil, že šéf Českého olympijského výboru Jiří Kejval získal pro ČOV na jejich úkor a tím i na úkor jednot a klubů 76 miliónů korun. Tuto částku mu ještě před odchodem z funkce přidělila jako výjimku bývalá ministryně sportu mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová, která už dávno neměla podporu sportovců, jak v té době stále tvrdil Jiří Kejval.

"Už 13. května tohoto roku Kateřině Valachové valná hromada ČUS vyslovila nedůvěru," připomněl rozhodnutí delegátů největšího sportovního spolku v Česku jeho předseda Jansta.

Listopadovou konferenci "Problematika financování sportu", na kterou byli pozváni představitelé sportovních svazů, zástupci krajských a okresních organizací ČUS a další činovníci působící ve sportu pořádaly společně s Českou unií sportu také Sdružení sportovních svazů České republiky a Sportovnílisty.cz.

"Byl zvýhodněn jeden spolek. Olympijský výbor dostal v květnu 76 miliónů na výjimku paní ministryně v době, kdy celé sportovní prostředí nemělo peníze," řekl ve svém projevu k účastníkům konference  Jansta.

"Pro mě je postava předsedy ČOV největším životním zklamáním. Celý problém kolem Programu III, tedy financování činnosti zastřešujících organizací, vznikl kvůli němu. Jeho chování je neomluvitelné," řekl pak Jansta novinářům na krátké tiskové konferenci uspořádané v průběhu konference.

Člen výkonného výboru ČUS Michal Kraus na konferenci při svém vystoupení prohlásil, že při přípravě této dotace byly porušeny všechny zásady, rozhodnutí vlády, a dokonce i zákon, což se však týká i dalšího počínání ministerských úředníků, kteří nevyplatili některé peníze vůbec, nebo se zpožděním a značně zmenšené částky podle schválených programů.


"Zmiňované peníze z MŠMT jsme použili na účast sportovců na letních a zimních Evropských olympijských hrách mládeže, na Světových hrách, na platby spojené s účastí českého týmu na zimních olympijských hrách v únoru 2018 a na přípravu reprezentantů na ZOH v Pchjongčchangu," uveřejnila některá média stanovisko ČOV k  využití 76 miliónů, které jim sdělil  ředitel komunikace ČOV Tibor Alföldi.

Předseda Sdružení sportovních svazů České republiky Zdeněk Ertl měl však jiný názor: 

"Podle zákona je reprezentace věc sportovních svazů, ne olympijského výboru. Pokud jdou peníze na reprezentaci na olympijský výbor, tak je to prostě špatně. Pokud někdo dělá činnosti, které mu nepřináleží, tak je to taky špatně. Je třeba jasně říct, kdo je kdo v českém sportu, kdo co dělá a co mu náleží," prohlásil Ertl.

Miroslav Jansta označil rok 2017 za vůbec nejhorší, co se týká spolupráce sportu s vládou a jeho financování, od rozdělení republiky. "Sport je veřejná služba, kterou si stát objednal a měl by ji tudíž platit, trenéry, reprezentaci a základní fungování klubů, což se neděje. Na sport zanevřel," dodal ještě  Jansta.

O peníze jde vždy na prvním místě

Podle předsedy Sdružení sportovních svazů české republiky Zdeňka Ertla některé postupy ministerstva byly protizákonné a porušovaly i vládní nařízení. Sokolové a ČOV dostaly část finančních prostředků neoprávněně. Ti, kdo na ně mají nárok, nedostali v mnoha případech nic. Policie z neznalosti problematiky brala upozornění ČUS, že úředníci chybují, jako porušení zákona.

Nesprávně byly prý vypláceny i další dotace. "Vždyť ČUS sdružuje asi 7500 klubů a jednot, Sokol jich má asi tisíc. Přesto dostal stejně peněz. ČOV neměl dostat žádné. Pobočné spolky v Sokolu podle nově vypsaných programů dostaly peníze, kdežto ty pod ČUS, ač mají stejný charakter, ale jinak se jmenují, peníze nedostaly," podotkl Ertl.

Úředníci také nerozlišovali mezi sportovními akcemi, například o jaký evropský šampionát, v jakém sportu jde, a co může zpětně přinést do státní pokladny. Na činnost nedostaly nic zastřešující organizace, ale ani kluby a jednoty. V mnohých je situace kritická. Peníze nebyly ani na údržbu a obnovu zařízení, která jsou v průměru třicet let za zenitem.

Za Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy  na konferenci mluvil náměstek Karel Kovář, který má nyní několik měsíců sport pod palcem,  přiznal, že ministerstvo chybovalo, neboť celá agenda vyplácení dotací nefungovala, jak měla a zdaleka nebyly  vyplaceny všechny peníze.

"To by se opravdu stát nemělo, podle mne včas doručené prostředky jsou někdy víc než jejich množství. Máte nějakou jistotu, že můžete fungovat," prohlásil  s tím, že ani vyšší prostředky, které přišly pozdě, nejsou dobrým řešením.

"Agenda vzrostla desetkrát, nemáme dostatek lidí, odbor sportu nemá ani ředitele, dochází k velké fluktuaci. Nefunguje ani rada pro sport. Některé změny ve vypsaných programech si odporují. Nejsme schopni stávající programy zvládnout. Musíme více komunikovat se sportem a vytvořit nové legislativní normy, protože ty stávající jsou v mnohém nefunkční," dodal s tím, že slibovaných 7 miliard sport příští rok asi nedostane, ale do rozpočtu budou přesunuty nevyplacené prostředky z letoška. Sport by si  podle něho mohl i polepšit.

"Klíčové je, aby se co nejdřív ustavila vláda, protože sport je ve vzduchoprázdnu. Pan náměstek Kovář sice dělá, co může, ale nemá k tomu aparát, chybějí především úředníci s odbornými znalostmi. Na to jsme vládu upozorňovali už 13. května 2017. Konstatovali jsme, že ministryně Kateřina Valachová nemá důvěru ČUS, neplní se programy a je třeba to řešit. Vláda nereagovala a tím vznikla krize. Nyní je třeba přijmout opatření, aby financování sportu fungovalo alespoň jako loni," prohlásil  Jansta a jedním dechem dodal, že zřízení ministerstva sportu je nutností.

(ps, SportovníListy.cz, foto:Petr Skála)




Seminář ČFOKK – Okinawa Kobudo

16.4.2024 08:10:08

Okinawa Kobudo je velmi staré bojové umění z ostrova Okinawa, které vzniklo oddělením od Karate, a tak karate se stalo systémem boje beze zbraně a kobudo systémem boje se zbraněmi. Tyto zbraně v m...