Mezinárodní šampionát ve sportovní kynologii za účasti 50 dvojic byl k vidění v Dobříši

[ title]
V tradičním letním termínu proběhl během uplynulého víkendu 18. – 19. srpna 2018 již 13. ročník Mezinárodního šampionátu ve sportovní kynologii CACIT Dobříš 2018. Závodu se zúčastnilo 50 dvojic z České republiky, Německa a Ruska. Vítěz závodu získává titul CACIT (Mezinárodní šampion ve výkonu). Tento titul se dá získat pouze na takovýchto speciálních závodech nebo na mistrovství světa všech plemen.

Závod se konal na fotbalovém hřišti MFK Dobříš a posuzovala ho trojice špičkových mezinárodních rozhodčích, Martin Matoušek a Miroslav Ryneš z České republiky a švédský rozhodčí Pierre Wahlström, jeden z nejlepších světových rozhodčích tohoto sportu. Obrany figurovali svazoví figuranti Jaroslav Vyhnal a David Hanel.

Šampionátu se zúčastnili především zástupci plemen německý ovčák a belgických ovčák, malinois. K vidění byla také exotičtější plemena jako rottweiler nebo belgický ovčák tervueren. Závod je specifický tím, že je otevřený všem dvojicím se složenou zkouškou IPO2 s možností zároveň složit zkoušku nejvyšší, což otevírá dveře mladým nadějným psům. Zároveň je kvalifikačním závodem na mistrovství světa. A tak zde mohou změřit síly psovodi, kteří v kynologii teprve sbírají zkušenosti se špičkovými dvojicemi v tomto sportu. Historicky zde začínal nejeden budoucí reprezentant i pozdější medailista z mistrovství světa.

Letošní akce se uskutečnila za velice náročných podmínek – suché a horké počasí. Ty společně s velmi přísným hodnocením dokonale prověřily kvalitu všech účastníků. Nicméně viděli jsme některé výkony, které hraničily s dokonalostí a neztratily by se ani na mistrovství světa.

Vítězem závodu se stal Tomáš Louda s malinoisem Bouí z Údolí Jizery - psovod, který jako jediný v historii dokázal své vítězství zopakovat. Zvítězil totiž už před 4 lety s malinoisem Agbar Meggan Bohemia. Na druhém místě se umístil další zajímavý závodník – Dalibor Hudec s malinoisem Dazzler Boccaro, který naopak absolvoval svůj první závod se svým prvním psem a podal excelentní výkon. Na třetím místě jsme viděli Beatu Štýbrovou s tervuerenkou Ulu iz Gratsiano. Plemeno tervueren není tradičním účastníkem těchto soutěží, avšak v poslední době čím dál více ukazuje, že patří do palety plemen vhodných pro sportovní kynologii.

Jako každoročně, současně s hlavním závodem, byly k vidění také další sportovní disciplíny i doprovodný program, které jsou sdruženy pod společným názvem Mezinárodní kynologický festival CACIT Dobříš 2018. Diváci mohli vidět také další sporty: agility, hoopers a obedience. V sobotu se uskutečnilo dětmi oblíbené dětské odpoledne „O psech a se psy“, které bylo v režii správce místního útulku Pesoklub Dobříš. A v neděli 19. srpna 2018  odpoledne po ukončení posuzování disciplín před slavnostním vyhlášením byl prostor pro tradiční „Dogshow“, letos v podání velmi akčních ukázek praktického využití psů při služební činnosti Ostrahy Letiště Praha.

Závod se těšil velké pozornosti diváků z okolí i z celé České republiky. Je již tradičním letním svátkem příznivců sportovní kynologie i ostatních milovníků psů.(Simona Kratochvílová, cacit.cz, SportovníListy.cz, foto: Martin Slavík)


Zdeněk Ertl: Zábava, nebo zdraví?

Zdeněk Ertl: Zábava, nebo zdraví?

30.3.2020 17:09:42

V sobotu mi zavolal kamarád, vrstevník, s kterým se dobře známe, ale poměrně dlouho jsme se neviděli. Dlouho se jako schopný trenér a manažer pohybuje ve sportovním prostředí. Samozřejmě jsme m...