Martin Komárek je nejlepší sportovním dřevorubcem v Česku v soutěži STIHL TIMBERSPORTS

Mistrem Česka v největší dřevorubecké soutěži světa STIHL TIMBERSPORTS se stal Martin Komárek. Finále soutěže se konalo 28. září 2018 v odpoledních hodinách na Velkém náměstí v Písku. Ve finálové soutěži nastoupilo 12 závodníků z celé republiky, kteří dosáhli nejlepších výsledků v 8 kvalifikačních závodech konaných v průběhu roku 2018. Na Velkém náměstí v Písku se sešlo na 2000 diváků, kteří utvořili skvělou soutěžní atmosféru a hnali všechny borce k maximálním výkonům.

Titul nejlepšího sportovního dřevorubce České republiky v soutěži STIHL TIMBERSPORTS vyhrál vicemistr světa Martin Komárek z Milevska. Z celkových šesti vyhrál nad svými soupeři tři disciplíny a obdržel mimo vítězného místa i tituly nejlepšího závodníka v disciplínách s pilou (Sawman) a nejlepšího závodníka v disciplínách se sekerou (Axeman). Na druhém místě se umístil absolvent frýdlantské lesnické školy Martin Roušal. Bronzové umístění obsadil Jan Holub, v civilním zaměstnání specialista na rizikové kácení stromů.

Martin Komárek se jako mistr České republiky nominoval do závodu mistrovství světa jednotlivců, který proběhne 19. října 2018 v britském Liverpoolu. Tam o den později 20. října 2018 proběhne i soutěž národních družstev. V letošním reprezentačním týmu ČR nastoupí – Leoš Klíma (STOCK SAW), Martin Komárek (UNDERHAND CHOP), Martin Roušal (SINGLE BUCK), Martin Kalina (STANDING BLOCK CHOP), pátým členem reprezentačního výběru bude Jan Holub.

Průběh závodu

První disciplínou byl UNDERHAND CHOP. Závodníci při něm musí přeseknout kmen, na kterém sami stojí. Ač disciplína vypadá velmi nebezpečně, je to jedna z prvních, kterou se začínající sportovci v oblasti sportovního dřevorubectví učí. V této disciplíně exceloval Martin Roušal.

Tradičně druhou disciplínou v pořadí bylo řezání kmene sériovou motorovou pilou tzv. STIHL STOCK SAW. I v ní nejlépe zabodoval Martin Roušal, který patří k nejmladším účastníkům závodů.

STANDING BLOCK CHOP – přesekávání stojícího kmene bylo třetí disciplínou. Závodníci při ní přesekávají kmen o průměru 30 cm dokonale nabroušenou závodní sekyrou z Nového Zélandu. Nejlépe si při tom vedl Jan Holub, dlouhodobě úspěšný závodník Stihl Timbersports.

Do čtvrté disciplíny se probojovalo už jen osm nejlepších závodníků. Své dovednosti s obrovskou ruční pilou při přeřezávání kmene o průměru 46 cm prokázal při disciplíně SINGLE BUCK Martin Komárek, který v této disciplíně zvítězil s celkovým časem 13‘ 09°.

Divácky nejnapínavější disciplínou celé soutěže byl SPRINGBOARD, při kterém závodníci přesekávají kmen ve výšce tří metrů z prkna, které si do kmene nejdříve musí sami vsadit. Tato maximálně adrenalinová disciplína nejvíce rozkrývá výkonnostní rozdíly mezi jednotlivými závodníky. V této disciplíně timbersportu Martin Komárek ukázal největší zkušenosti ze všech českých borců a s časem 50‘ 08° byl o více než 20 sekund rychlejší než druhý umístěný Martin Roušal.

Královskou disciplínou, která soutěž uzavírala, bylo řezání extrémně silnou pilou HOT SAW. Cílem této disciplíny je odříznutí tří kompletních kotoučů v 15 cm široké výseči z ležícího kmene o průměru 46 cm v co nejkratším čase. Výkon těchto nechlazených speciálů přesahuje 62 koní a jejich cena je přes 100 000 Kč. Disciplínu HOT SAW vyhrál se skvělým časem 6‘ 77° Martin Komárek.

POPIS JEDNOTLIVÝCH DISCIPLÍN

Springboard (přesekávání kmene z prkna ve výšce)
Adrenalinová disciplína s názvem Springboard vychází z dob, kdy dřevorubci nemohli přepůlit mohutné stromy, protože jejich pily byly příliš krátké. Dřevorubci vysekali do stromu kapsu, do které umístili springboard (prkno). Z tohoto prkna ve výšce mohli strom porazit jednodušeji. Sportovní dřevorubci užívají dvou prken. Z prvního prkna se vyseká druhá kapsa, do níž se umístí druhý springboard. Teprve z tohoto prkna ve výšce okolo tří metrů závodník přesekává blok o průměru 27 cm upevněný na vrcholu kmene.

Stock Saw (řezání klasickou motorovou pilou)
Tato disciplína poměřuje zručnost závodníků v řezání klasickou motorovou pilou. Každý závodník užívá k přeřezání dvou kotoučů z ležícího kmene stejnou pilu. První kotouč se řeže směrem dolů, druhý směrem nahoru. Oba kotouče musejí být odříznuty z kmene ve vyznačené výseči o šířce 10 cm, jinak je závodník diskvalifikován. Měření času se zastaví po úplném odříznutí druhého kotouče.

Standing Chop (přesekávání stojícího kmene)
Disciplína Standing Chop simuluje kácení stromů, a odkrývá tak zručnost závodníka v zacházení se sekerou. Závodníci používají sekery vyrobené na míru a upravené pro typ dřeva, který se přesekává. Sekery jsou extrémně ostré a jejich srovnání s žiletkami není vůbec od věci. Závodník naseká blok nejdříve do poloviny z jedné strany, poté jej oběhne a doseká ho ze strany druhé.

Single Buck (řezání ruční pilou)
Řezání ruční pilou je jednou z nejstarších dřevorubeckých disciplín. Měření času začíná signálem rozhodčího a končí kompletním odříznutím kotouče. V této disciplíně rozhoduje především rytmus a dynamika závodníka. Pila musí řezat na celou svoji délku a zcela rovně, protože při sebemenším vychýlení ztrácí závodník drahocenný čas.

Underhand Chop (přesekávání ležícího kmene)
Underhand Chop připomíná časy, kdy dřevorubci museli přesekávat spadlé stromy na menší, lépe ovladatelné části. Závodníci stojí na ležícím kmeni a v půli jej přesekávají nejdříve z jedné strany, potom se otočí a dosekají kmen z druhé strany. Důležité je dodržovat přesnost jednotlivých seků, což výrazně zkracuje výsledný čas.

(dh, SportovníListy.cz, foto:  phoenixcom.cz)