Lucie Polášková je juniorskou vicemistryní Evropy v čínském kickboxingu SANDA

Členové rožnovského klubu ASIA GYM SPORT a juniorští reprezentanti ČR sourozenci Lucie a Ladislav Poláškovi se účastnili svého vůbec prvního mistrovství Evropy v čínském kickboxingu SANDA, které se konalo 14. – 21. května 2016 v Moskvě pod hlavičkou EWUF – EUROPEAN WUSHU FEDERATION.

Tohoto mezinárodního turnaje se zúčastnilo celkem 29 evropských států s celkovým počtem 467 závodníků. Bylo zde 130 zápasníků v plno-kontaktním čínském kickboxingu SANDA a zbývajících 337 závodníků soutěžilo v tzv. TAOLU, které představuje soubor různých disciplín a sestav se zbraněmi či bez nich. Rovněž zde byly samostatně prezentovány soutěžní formy TAI ČI i tradičního WUSHU, kde Česká republika získala 2 zlaté, 1 stříbrnou a 2 bronzové medaile. Svou vysokou kvalitu potvrdila vítězstvím v TAI ČI Martina Slabá, která se v současnosti v tomto stylu řadí mezi světovou špičku. Český národní tým čítal na mistrovství Evropy celkem 12 závodníků.

Ani zápasníci nezůstali pozadu a ve skutečně obrovské konkurenci evropského šampionátu získali 1 stříbrnou a 1 bronzovou medaili. Zápasilo se na již tradiční platformě LEI TAI 8X8 M bez provazů, která je vyvýšená 80 cm nad zemí a po obvodu má ještě 2 m od platformy další hluboké žíněnky, jelikož během zápasu mimo klasických úderových boxerských technik a technik všech kopů, včetně porazů, hodů i různých strhů je povoleno rovněž soupeře vytlačit či potažmo vyhodit z platformy ven.

Do českého národního týmu byli nominováni Matouš Kohout – TKBC PRAHA, Jakub Krofta – MC GYM PARDUBICE, Ester Konečná – CCA FIGHT & FITNESS OSTRAVA za kategorii dospělých a v juniorech výkonnostní nominační kritéria splnili právě rožnovští sourozenci Poláškovi – ASIA GYM SPORT ROŽNOV pod Radhoštěm. „Především je třeba říci, že se tvoří po několika letech zcela nový národní tým v tomto po všech stránkách bojových sportů náročném stylu, který již od roku 2004, kdy vyjel v SANDĚ zápasit vůbec první závodník za ČR na mezinárodní soutěž, stále ukazuje, že není vůbec jednoduchý. Kluci, kteří jsou vždy v nároďáku, patří totiž buď mezi evropskou či světovou špičku např. v MUAY THAI, MMA, K1 či jiných disciplínách sportovního kickboxingu a v ČR jsou ve svých váhových kategoriích na žebříčku max. do 4 místa.

Tady je to ovšem především v univerzálnosti úplně o něčem jiném než např. v ringu a muži i junioři to mají díky opravdu velké kvalitě i konkurenci obecně těžší. Tedy získat medaili na Evropě i světě v SANDĚ je jako vyhrát olympiádu. Navíc všichni šli tento styl na velkém evropském turnaji poprvé, čili jsem s výkony poměrně spokojen, jelikož jsme vždy vypadli buď s vítězem, nebo finalistou dané kategorie, což byli většinou skvělí Rusové nebo Arméni, a to včetně mistrů světa.

Všichni naši příkladně bojovali a měli chuť zápasit. Lucie Polášková v juniorkách vlastně také prohrála ve finále s vynikající Ruskou, která byla především rychlejší v nástupech na nohy a následných hodech či porazech, ale Lucka předvedla dobrý a hlavně bojovný výkon. Úvodní zápas Ester Konečné jako naší odchovankyně a čtyřnásobné mistryně ČR v boxu byl zpočátku velmi rozpačitý, ale v zápase o možné finále předvedla lepší výkon a prohrála s ukrajinskou soupeřkou, která pak celý turnaj v dané kategorii vyhrála. Dvojčata Poláškovi mimo jiných soutěží budou letos právě v SANDĚ startovat i na mistrovství světa juniorů v bulharském Burgasu. Ostatní členy státní reprezentace pak mimo jiných čeká rovněž cílená roční příprava na MS 2017, které se uskuteční v tatarské Kazani “ uvedl závěrem trenér národního týmu ČR a hlavní trenér ASIA GYM SPORT Zdeněk Tobola.

(ps, SportovvniListy.cz, foto: od účastníků ME)