Lístky na SP v biatlonu 2020 na Vysočině lze vyměnit, nechat si je proplatit či se jich vzdát

Šéf českého biatlonu Jiří Hamza měsíc po závodech Světového poháru, který se jel bez diváků v Novém Městě na začátku března 2020, vnímá tehdejší pro pořadatele i příznivce biatlonu kruté rozhodnotí vlády, trochu jinak.

Jak říkám...„Rozhodnutí bylo sice bolestné, ale vzhledem k tomu, co se dneska děje, bylo asi správné, i když má pro nás nedozírné ekonomické následky," prohlásil 13. dubna 2020 v jednom z mála sportovním pořadu, který se vysílá živě konkrétně z trávníku stadionu na Děkance, Jiří Hamza.

Jak víte, závody Světového poháru ve Vysočina aréně se konaly poté, co se v Česku objevily první případy nákazy. V podobné situaci v té době už  byla například Itálie, kde si však nemoc COVID-19 do těchto dnů vyžádala už tisíce životů. 

Český biatlon už vyčíslil ztráty způsobené zavřenými tribunami na necelých 50 milionů korun.

Jak říkám...„V nich byla kalkulována dotace od ministerstva školství mezi 12 a 16 miliony, ale ve chvíli, kdy se závody rušily, ještě nebyly rozdělené prostředky na významné sportovní akce. Zbytek je ztráta zhruba 35 milionů ze vstupného, merchandisingu a dalších věcí, plus pět milionů za smluvní partnery," vypočítal v přímém vstupu do televizního pořadu Jiří Hamza.

Podle šéfa českého biatlonu by mohla  být slíbená kompenzace schválena už během několika málo dní. Jenže částka však nepokryje všechny náklady.

Jak říkám...„Bavíme se o nějakých 60 procentech částky, včetně té alokované dotace," upřesnil Hamza.

Organizátoři závodů Světového poháru na Vysočině  už sdělili, jak si mají počínat fanoušci biatlonu  s lístky, které si nakoupili, ale na pro diváky uzavřených závodech nemohli být.  Mají tři možnosti. Buď si je mohou nechat a vyměnit za vstupenky na příští ročník, neboť vrcholný biatlon se znovu představí v Novém Městě od 10. do 14. března 2021.

Další diváci, kteří se závodů v Novém Městě na Moravě nedočkali,  mohou požadovat celou částku, kterou za vstupenky zaplatili, vrátit, ale mohou ji také  věnovat na podporu biatlonu a pořádání světových akcí ve Vysočina Aréně.

Fanoušci si mohou jednu ze jmenovaných možností zvolit prostřednictvím speciálního formuláře, ke kterému se dostanou po zadání kódu vstupenky. Učinit tak mají nejpozději do 8. června 2020.

Jiří Hamza poznamenal, že na dobré cestě je kandidatura na světový šampionát v roce 2024. Kongres biatlonové unie IBU o pořadatelích rozhodne v záři 2020 na zasedání v Praze.

Zároveň Hamza  zdůraznil, že v současnosti leží priority jinde za hranicemi biatlonu. Není si také jistý, co udělá koronavirová krize se sportem jako takovým.

Jak říkám..."Asi bychom měli řešit jiné věci, než je sport. Je to bezprecednetní problém a sport musí jít stranou. Otázkou je, jak bude celosvětově sport pojmutý. Myslím, že nastane obrovská katarze... A bude i užitečná třeba ve fotbale, kde se pohybují vzhledem k ostatním pracujícím nadměrné miliardové částky," prohlásil v televizním vstupu Jiří Hamza s jistou nadějí, že český biatlon tyhle problematické týdny  neovlivní. 

(ps, SportovníListy.cz, ČT SPORT, foto: Petr Skála)