Kanoista Martin Fuksa završil úspěšnou sezonu vítězstvím v anketě Kanoista roku 2018

Čtyři vítězství a celkový triumf ve Světovém poháru, dva nejrychlejší časy historie, dva tituly mistra Evropy a stříbro a bronz z mistrovství světa přisoudili vítězství v anketě Kanoista roku 2018 rychlostnímu kanoistovi Martinu Fuksovi. Druhé místo v kategorii jednotlivců obsadil kajakář Jiří Prskavec, stříbrný medailista z mistrovství světa ve vodním slalomu a vítěz Světového poháru. Kajakář Josef Dostál, mistr světa a Evropy na neolympijské pětistovce a bronzový medailista ze světového šampionátu na olympijském kilometru, byl třetí.

"Martin i Jířa oba získali stříbro z mistrovství světa v olympijských disciplínách, oba vyhráli Světový pohár. Rozhodovaly tedy další výsledky. Hlasování odborníků bylo velmi, velmi těsné. Letošní sezona byla opět nadmíru úspěšná napříč všemi kanoistickými disciplínami i věkovými kategoriemi. Porovnávat v nich výsledky není jednoduché, ale jsem velmi rád, že máme takové příjemné starosti. Za to patří dík závodníkům, jejich trenérům, realizačním týmům i klubům, které jim vytvářejí zázemí," řekl Jan Boháč, předseda Českého svazu kanoistů.

První polovina sezony byla skvělá, na mistrovství světa jsem samozřejmě chtěl víc," řekl Martin Fuksa.

Martin Fuksa v sezoně porážel i největší rivaly Sebastiana Brendela z Německa a Isaquiase Dos Santose z Brazílie. Na světovém šampionátu však o neporazitelnost přišel a získal bronz na pětistovce a stříbro na kilometru.

Z Kanoisty roku 2018 si vedle tradičních ocenění odnesl i společnou fotografii s Brendelem a Dos Santosem, kteří ho na závěr Světového poháru v Duisburgu hodili do vody, a to s věnováním od svých velkých soupeřů. Zanedlouho už ho čeká přípravný kemp v japonské prefektuře Kóči, kde se rychlostní kanoisté budou připravovat také těsně před olympijskými hrami v Tokiu.

V kategorii posádek tentokrát uspěli junioři. Před medailovými hlídkami elitních kajakářů (Jiří Prskavec, Ondřej Tunka, Vít Přindiš, třetí na MS a mistři Evropy) a kanoistek (Tereza Fišerová, Gabriela Satková, Kateřina Havlíčková – druhé na MS) zvítězil čtyřkajak Tomáš Sobíšek, Ondřej Mašek, Vilém Kukačka, Jakub Brabec, který získal titul mistrů světa na juniorském šampionátu v Plovdivu na olympijské pětistovce.

Ocenění v juniorské kategorii si odnesla Gabriela Satková, mistryně světa mezi kanoistkami ve vodním slalomu a medailistka také ve sjezdu. Druhé místo patřilo vodnímu slalomáři Janu Bártovi, který získal juniorský světový titul mezi kajakáři. Třetí místo obsadil deblkajak Vilém Kukačka, Jan Vorel, a to díky stříbrným medailím na olympijském kilometru z juniorského světového i evropského šampionátu.

Nechybělo ani ocenění osobností neolympijských disciplín. Letos velmi úspěšným sjezdařům vládla dvojnásobná světová šampionka Martina Satková, maratoncům bronzový medailista z mistrovství Evropy a celkový vítěz Světového poháru, kanoista Jakub Březina. Evropský šampion Lukáš Červinka byl zvolen osobností freestylu. Smíšená dvacetičlenná posádka vítězů závodu na 2000 metrů na mistrovství světa národních posádek převzala cenu v kategorii dračích lodí. Osobností vodní turistiky byl oceněn Vojtěch Jančar, nejúspěšnějším oddílem pak Campanula Ostrava.

Český svaz kanoistů oceňuje nejlepší sportovce pravidelně. V českých zemích funguje již 105 let a je počítán mezi spoluzakladatele mezinárodní federace ICF, která v současnosti sdružuje 164 národních sportovních federací, jež se účastní světových soutěží v devíti sportovních odvětvích kanoistiky. Mezi nejpopulárnější patří rychlostní kanoistika s účastí až 90 zemí na mistrovství světa, následuje vodní slalom s již 70 účastnickými státy. Nejmladším sportem ICF je paddleboarding, který momentálně zaznamenává rychlý vzestup popularity po celém světě.

(bž, Kanoe.cz, SportovníListy.cz, foto: Ivana Roháčková ASC Dukla Praha)