Juniorský maraton rozhýbal pražskou Stromovku 64 desetičlennými týmy z Prahy

[ title]

Hodinu před polednem třetí dubnové pondělí padl startovní výstřel a v ten okamžik se středoškoláci rozběhli do pokračování 23. ročníku Juniorského maratonu v Praze. Ve Stromovce zabojovalo o vstupenku do celostátního finále v rámci rovnou dvou semifinálových kol 64 desetičlenných týmů z Prahy a 27 štafet ze Středočeského kraje. Tak jako v předešlých závodech dominovala gymnázia.

Čtyřicet dva kilometrů z pražského semifinálového kola nejrychleji zvládlo sedmero chlapců a tři dívky z Gymnázia U Libeňského zámku, kteří se v cíli objevili už za 2 hodiny 44 minut a 52 vteřin. Do velkého finále se podívá také „desítka“ složená ze žáků Gymnázia Elišky Krásnohorské (2:48:24). Bronz i postup brali také studenti Gymnázia Jana Nerudy (2:48:55).

Porci maratonu zato ještě rychleji zvládli ve Středočeském kraji. Jako první dokončilo závod Gymnázium Příbram, Legionářů ve skvělém čase 2 hodiny 40 minut a 26 vteřin. Stříbro získali GaSOŠE Sedlačany (2:42:14), stejný čas zaznamenalo i třetí Gymnázium Bohumila Hrabala v Nymburce (2:42:12). Z postupu se tu i díky přívětivému klíči radují i čtvrtí studenti Gymnázia Václava Hraběte Hořovice, kteří si s tratí poradili za 2 hodiny 44 minut a 37 vteřin.

"Semifinálová kola pro Prahu a Středočeský kraj znamenaly nejen obrovskou účast škol, z které máme radost, ale také jedny z nejlepších výkonů 23. ročníku Juniorského maratonu. Letos už s námi závodilo přes tisíc žáků gymnázií a středních škol. Jsme rádi, že je jim běžecký sport tak blízký," řekl  Igor Murko z organizačního týmu RunCzech. Závod zahájil člen Zastoupení Evropské komise v České republice Viktor Vágner, který zároveň úspěšným školám předal věcné ceny. Studenti si během závodu mohli užít také parkourové vystoupení InMotion Academy, doprovodný program Vysoké školy finanční a správní a také Zastoupení Evropské komise v ČR.

A nejrychlejší běžci? Nejlépe si síly a tempo rozvrhl na trase 4,2 kilometrů Tomáš Martínek z Gymnázia J. S. Machara, který svůj úsek zdolal za 13:41,9 a zaznamenal tak prozatím nejrychlejší chlapecký čas ročníku. Mezi dívkami podařeným výkonem zabodovala Barbora Placatková z Gymnázia Příbram, Legionářů (15:09,5).

Do květnového finále na Volkswagen Maratonu Praha se kvalifikovaly z Prahy první tři školy a ze Středočeského kraje postoupil loňský finalista a tři následující školy, kteří s ostatními školáky změří síly na v neděli 5. května po boku nejlepších světových vytrvalců. Finalisté mají od organizátorů hrazenou dopravu do Prahy a zpět a ubytování ze soboty na neděli. Kromě zážitku ze závodu jsou pro všechny připraveny účastnická trička a v cíli medaile. Ti nejlepší obdrží ceny, které jsou předávané v rámci slavnostního vyhlašování.

Juniorský maraton je neziskový projekt pořadatelů RunCzech běžecké ligy a největší běžecký závod pro studenty středních škol v celé České republice. Třináct semifinálových kol v třinácti krajských městech na startovní čáru přivede stovky středoškoláků z celé země.

(ps, RunCzech, SportovniListy.cz, foto: RunCzech)