Jubilejní dvacátý ročník Sportisimo 1/2Maraton ovládne metropoli Prahu

[ title]
Jubilejní dvacátý ročník Sportisimo 1/2Maratonu Praha je tady! Už v sobotu 7. dubna 2018 se na trať vinoucí se kolem historického centra Prahy pustí 11 500 běžců a běžkyň. Ti nejlepší světoví atleti se budou opět pokoušet zdolat rekordní časy a stranou nebudou chtít ani nejlepší tuzemští závodníci. Tisícovky běžců se pak mohou těšit na rychlou trať, nezapomenutelnou atmosféru a velký běžecký zážitek. Nenechte si užít dvacátý Sportisimo 1/2Maraton Praha, ať už coby běžci, dobrovolníci, fanoušci nebo diváci přímého přenosu České televize.

Nejdůležitější informace



Letos se poběží již jubilejní 20. ročník.

Sportisimo 1/2Maraton Praha bude vysílán v přímém přenosu na ČT Sport. Přenos startuje v sobotu 7. dubna v 9.50. Online přímý přenos poběží na webu www.runczech.com a facebookové stránce RunCzech.

Sportisimo 1/2Maraton Praha je první závod série RunCzech, která se skládá celkem z osmi závodů v pěti městech České republiky. V loňském roce se všech akcí pod hlavičkou RunCzech zúčastnilo rekordních 82 883 běžců.

Závod je podeváté v řadě oceněn zlatou známkou kvality Mezinárodní asociace atletických federací IAAF.

Půlmaraton odstartuje v 10.00 z náměstí Jana Palacha. Závod si získal svůj věhlas díky krásné trati probíhající srdcem historické Prahy, která vede běžce kolem Vltavy a přes pět pražských mostů.

Vytrvalcům se otevírá výhled na Pražský hrad, Karlův most a nespočet dalších památek

Kapacita závodu (11 500 běžců) se naplnila více než měsíc před závodem.

Půlmaraton se poběží na jednokolové trase, která startuje v centru Olomouce. Oproti loňskému roku se trať nemění, zůstává naprosto totožná. Oproti loňskému roku se trať nemění

Závod odstartuje primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová.

Běžci na pražském půlmaratonu poprvé mohou využít zbrusu novou aplikaci RunCzech. Najdou na ni průvodce celým závodem, svoje startovní číslo, nabídky od našich partnerů, živé sledování běžců online na trati a mnoho dalšího. Aplikace je dostupná pro Android i iOS.

Jednou z nejočekávanějších novinek je také přeregistrace závodníků. V praxi to znamená, že pokud se běžec nebude moci závodu zúčastnit, může startovné převést na někoho jiného.

Trasa Sportisimo 1/2Maratonu Praha je velmi rychlá, o čemž svědčí loňský ročník, kdy na půlmaratonu zaběhla keňská běžkyně Joyciline Jepkosgei hned čtyři světové rekordy. 10 kilometrů zaběhla v čase 30:04, 15 kilometrů za 45:37, 20 kilometrů za 1:01:25 a cílem půlmaratonu proběhla v čase 1:04:52. Svoje půlmaratonské maximum sice o půl roku později ve Valencii o vteřinu vylepšila, i tak se však Sportisimo 1/2Maraton Praha navždy zapsal do atletických dějin.

O rychlosti trasy svědčí i to, že rekord závodu 58:47, který v roce 2012 zaběhl Atsedu Tsegay, se od té doby na celém světě podařilo pokořit pouze dvakrát. Čas Tsegaye je rovněž šestý nejrychlejší půlmaraton světa všech dob.

Letošní ročník opět hlásí velmi silné startovní pole – diváci se mohou těšit právě na rekordmana závodu Atsedu Tsegaye, do okruhu favoritů bude patřit také Justus Kangogo, James Rungaru, Geoffrey Ronoh, Josphat Tanui nebo Benard Kimeli, loňský vítěz Birell Grand Prix Praha. Všech šest borců umí půlmaraton pod hodinu.

Na čtyři světové rekordy Joyciline Jepkosgei z Keni budou chtít letos navázat její krajanky Caroline Chepkoech Kipkirui a Joan Melly. Šlapat na paty jim bude chtít Etiopanka Worknesh Degefa, která v roce 2015 v Praze zvítězila a předloni skončila druhá.

Čeští fanoušci budou bedlivě sledovat, jak dopadne tuzemská jednička Eva Vrabcová-Nývltová a další rychlé reprezentantky, jako jsou Petra Kamínková> nebo Barbora Jíšová. Mezi Čechy se můžeme těšit na souboje Jiřího Homoláče, Davida Vaše nebo Ondřeje Fejfara.

Kromě elitních atletů startuje i řada známých osobností. Na start půlmaratonu se postaví zlatý olympijský medailista v desetiboji Roman Šebrle, kardiochirurg Jan Pirk, herec a moderátor Dalibor Gondík, novinář Tomáš Poláček, ekonom a bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma, primátor Karlových Varů Petr Kulhánek, bývalá politička Kateřina Jacques, moderátor Petr Vágner, bloggerka Veronika Šimáčková nebo moderátorka Jana Havrdová. V dresu Světla pro svět poběží moderátor Jan Tuna, klavírní virtuóz Michal Rezek, bývalý boxer Lukáš Konečný a nevidomí běžci Jan Hegr a Terezie Hřídelová.

Přímo na trati závodu se uskuteční nefalšovaná svatba. Soňa Kotůlkova a Michal Hrabec z blogu Running2 vyběhnou coby snoubenci, pod letenskými schody se vezmou a ruku v ruce doběhnou do cíle coby novomanželé.

Sportisimo 1/2Maraton Praha nabízí divákům nejen zajímavou sportovní podívanou, ale i bohatý doprovodný program. Sportovní veletrh Running Expo Praha se na holešovickém Výstavišti koná celý čtvrtek, pátek a také v sobotu! Vstup na Running Expo je zdarma. Na běžce pak po závodě čeká T-Roc after-race party.

V rámci doprovodného programu Running Expo Praha budou elitní atleti besedovat s dětmi v Praze v Holešovicích na výstavišti v pátek 6. dubna 2018 v 10.30 hodin, Jiří Homoláč převypráví svoje zážitky z Keni v sobotu 7. dubna 2018 v 15.40 hodin, představí se vodiči, trasa závodu a mnoho dalšího.

Běžce bude podél trati v rámci Maraton Music Festivalu popohánět 24 kapel a DJ

O špičkovou zdravotní péči se letos mimo jiné budou starat čtyři mobilní „AED cyklohlídky“ vybavené automatickým externím defibrilátorem, čímž se připojí k profesionálům ze Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy. Na trati závodu rovněž nebude chybět dostatek stanovišť se zdravotníky, ty budou označené coby Medical Point.

Hlavním charitativním partnerem Sportisimo 1/2Maratonu Praha je Armáda spásy.

Nejvíce zahraničních běžců přijede ze Slovenska, Polska, Spojených států, Rakouska, Španělska, Ruska, Velké Británie, Itálie, Francie a Maďarska.

Nejvíce zahraničních běžců na půlmaraton přijede ze Slovenska, Německa, Itálie, Španělska, Švédska, Velké Británie, Polska, Francie, Nizozemska a Ruska.

Oficiální hashtag závodu je #PragueHalf.


(ps, RunCzech, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)