Hokejové století Luďka Bukače na více než třistastránkové publikaci

[ title]
V Síni slávy českého hokeje, které je v pražském obchodním centru Harfa, proběhl druhý říjnový čtvrtek křest knihy Luďka Bukače nazvané Mé hokejové století.

Mezi hosty byli Bukačovi spoluhráči, kolegové trenéři nebo jeho svěřenci a hlavně přátelé například František Pospíšil, Jan Havel, Jiří Kochta, Jiří Holeček, Pavel Richter, Stanislav Neveselý a Vladimír Vůjtek, který pro knihu napsal několik úvodních řádků. Slavnostní projev u příležitosti křtu měl populární  moderátor a Bukačův přítel Karel Šíp.

SportovníListy.cz byly na místě dějeLuděk Bukač je jedním z nejlepších českých a československých hokejových odborníků, jaké tuzemský hokej kdy měl. Ví se o něm, že se pravidelně vzdělával a jako bývalý velmi inteligentní útočník také razil moderní směry i jako trenér, který  měl výsledky. V knize nabízí Bukač svůj pohled na mnoho témat a navíc zajímavým způsobem je sděluje čtenářům. Hokejové začátky prožil v Motorletu, pak jej fanoušci hokeje sledovali jako útočníka Jihlavy, Sparty a reprezentace. Ti o něco mladší než je on, jej mají spojeného s roky trenérské práce doma i v cizině.

Není divu, že Bukač během hráčské a trenérské dráhy osobně poznal nejlepší hokejisty světa, před kterými on měl respekt a naopak oni před ním.Luděk Bukač coby mistr Evropy 1961 v minulosti pravidelně publikoval řadu odborných knih. Nakonec učil na Fakultě tělesné výchovy a sportu v Praze a vedle toho absolvoval tisíce přednášek či seminářů. Teď pro své  si fanoušky připravil  autobiografii.

Jak říkám..."Když vidím plejádu skvělých hráčů, dlouho mě ani nenapadlo, že bych zrovna já měl napsat  podobnou knihu. V pěti letech jsem vstoupil na křehký led a hokeji zůstal věrný celou dobu.  Uznával jsem hodně trenérů, ale že bych měl mezi nimi vzor? To ne, vždycky jsem žil podle svého. Vedl jsem svůj život.  A když jsem pak sám od okolí cítil respekt, přirozeně mi to zvedalo sebevědomí," připomenul hostům křtu. 

"Hokej se  nedá naučit, jaderní hráči si to nesou v sobě. Takový Zábrodský o teorii nevěděl nic, ale hokej cítil. V současnosti jsou tendence všechno diktovat, určovat. Ale hra nesmí být stres. Nesmí ji ovlivnit dnešní doba – všechen  ten byznys, reklama, média a podobně. Také proto jsem napsal tuhle knihu. Abych na to upozornil," zdůvodnil vydání knihy Luděk Bukač.

(ps, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)