Halové mistrovství Evropy v atletice se do Polska vrací po 46 letech. Toruň uvítá 733 atletů

Ve čtvrtek 4. března 2021   odstartuje 36. halové mistrovství Evropy, které proběhne i za účasti českých reprezentantů v polské Toruni. Na co se při kontinentálním halovém vrcholu mohou příznivci atletiky těšit?

Halové mistrovství Evropy se do Polska vrací po dlouhých 46 letech. V roce 1975 se konalo v Katowicích. Dvousettisícové město Toruň v Kujavsko-pomořském vojvodství pak bude hostitelem tohoto šampionátu vůbec poprvé. Každoročně se zde však uskutečňuje prestižní mítink World Indoor Tour, takže pořadatelé mají nezbytné zkušenosti, které jsou potřebné pro hladký průběh velké mezinárodní akce.

I přes veškerá omezení se může pyšnit HME v Toruni rekordní účastí. V předběžných startovních listinách figuruje 733 atletů (405 mužů a 328 žen). Dosud drželo tento primát halové mistrovství Evropy v Praze 2015, které mělo 615 účastníků. Do Toruně se sjedou zástupci 47 členských federací, což není historické maximum. Na předešlých třech šampionátech startovali reprezentanti 49 zemí.

Vůbec nejpočetnější výpravou bude ta německá s 50 členy. V těsném závěsu jsou Britové s 46 reprezentanty a domácí Poláci, kteří přihlásili 45 atletů. Česká výprava patří s 26 závodníky k těm větším. V české  sestavě je 17 mužů a 9 žen. V individuálních disciplínách by mělo startovat 23 českých reprezentantů. Na medailové úspěchy z šampionátů 2013, 2015 a 2017 bude chtít navázat štafeta čtvrtkařů.

Celkem 17 atletů bude obhajovat své mistrovské tituly z předešlého šampionátu, který se před dvěma lety konal ve skotském Glasgow. Na startu bude 9 leaderů letošních světových tabulek, kterými jsou výškaři Gianmarco Tamberi z Itálie a Jaroslava Mahučiková z Ukrajiny, nizozemská překážkářka Nadine Visserová, italská dálkařka Larissa Iapichinová, portugalská koulařka Auriel Dongmová, belgická vícebojařka Noor Vidtsová, norský mílař Jakob Ingebrigtsen, švédský tyčkař Armand Duplantis a řecká trojskokanka Paraskevi Papahristouová.

Nejpočetněji zastoupenou disciplínou je jednoznačně mužská šedesátka, kde figuruje v předběžné startovní listině 71 jmen. Naopak nejméně závodníků a závodnic se utká tradičně ve vícebojích, kam bylo v každé kategorii pozváno po 12 atletech a atletkách.

Očekávané vrcholy

Jednou z disciplín, která bude jistě přitahovat největší pozornost je mužská tyčka, kde se proti sobě utkají dva králové této disciplíny Švéd Armand Duplantis a Francouz Renaud Lavillenie. Duplantis před rokem právě v toruňské Aréně poprvé překonal halový světový rekord, který měl do té doby v držení od roku 2014 Lavillenie. Ten je však nadále držitelem rekordu šampionátu, když na HME v Praze skočil 604 centimetrů. Lavillenieho bilance na HME je vskutku jedinečná. Vyhrál ho už čtyřikrát a při třech z těchto triumfů vždy překonal šest metrů a více. Tuto hranici se oběma borcům podařilo zdolat i v této sezóně. Lavillenie skočil ve Francii 606 a Duplantis v Bělehradě dokonce 610. Není ovšem radno podceňovat ani dalšího tyčkaře s osobním rekordem přes šest metrů a tím je domácí hvězda Piotr Lisek. Také on už ví, jaké to je být halovým mistrem Evropy. Podařilo se mu to v roce 2017 v Bělehradě a z halových evropských šampionátů už má kompletní medailovou sbírku.

Již před dvěma lety v Glasgow se pokoušel o zlatý běžecký double na tratích 1500 a 3000 metrů norský supertalent Jakob Ingebrigtsen. Tehdy už měl ve svém držení dva tituly evropského šampiona pod otevřeným nebem a ve Skotsku se mu málem podařilo totéž. Na trojce se stal v 18 letech a 163 dnech vůbec nejmladším halovým mistrem Evropy na této trati. Na patnáctce pak bral stříbro, když byl nad jeho síly pouze zkušený Polák Marcin Lewandowski. Ten by měl být Ingebrigtsenovi sokem na obou distancích, jelikož si také brousí zuby na dva tituly. Do patnáctky bude vstupovat jako obhájce, ale pokud se mu podaří zvítězil na trojce, stane se prvním běžcem, který by měl doma tituly z HME na tratích 800, 1500 i 3000 metrů. Osmistovku totiž vyhrál na HME v Praze a na dalších dvou šampionátech pak vystoupal na nejvyšší stupínek na patnáctistovce. Zejména v běhu na 1500 metrů to však bude mít nesmírně těžké. Ingebrigtsen totiž před několika týdny v Lievin výrazně vylepšil hodnotu halového evropského rekordu na 3:31.80 a stal se druhým nejrychlejším mužem historie na halové patnáctce na světě. Vzhledem k jeho schopnostem mohou být v ohrožení na obou tratích i rekordy šampionátu, které mají v držení Ukrajinec Ivan Heško (3:36.70) a Turek Ali Kaya (7:38.42). Mezi favority musíme počítat také Jakobova staršího bratra Filipa. Na patnáctce se pak pokusí navázat na bronz z Bělehradu čerstvý český rekordman Filip Sasínek. Před dvěma lety v Glasgow skončil těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě. Na trojce se bratřím Ingebrigtsenům a Lewandowskému pokusí znepříjemnit cestu za medailovými úspěchy například leader letošních evropských tabulek Mohamed Katir ze Španělska nebo rychlý Francouz Jimmy Gressier.

Světová výška má v této sezóně jasnou královnu, kterou je devatenáctiletá Ukrajinka Jaroslava Mahučiková a ta nebude chybět ani v Toruni. Mahučiková letos již čtyřikrát přeskočila dva metry a v Banské Bystrici se dokonce přenesla přes 206 centimetrů, čímž se zařadila na páté místo historických světových tabulek. V jejích silách tak je jistě i překonání rekordu mistrovství, který má výkonem 205 centimetrů od roku 2007 v držení Belgičanka Tia Hellebautová. Jedinou rovnocennou soupeřkou by mohla být Mahučikové její krajanka a obhájkyně stříbra Julia Levčenková.

Strhující a kvalitní bitva se dá očekávat v ženské dálce. Již o svůj čtvrtý halový titul v řadě bude bojovat Srbka Ivana Španovičová. Jednalo by se v jejím podání o jedinečný zápis. V sektoru však bude mít řadu vyzývatelek v čele s čerstvou halovou juniorskou světovou rekordmankou Larissou Iapichinovou. Dcera legendární dálkařky Fiony Mayové překonala skokem na 691 centimetrů letitý rekordní zápis Němky Heike Drechslerové a tímto výkonem také vévodí letošních světovým tabulkám. Nejvyšší ambice má také úřadující mistryně světa a nedávná suverénka této disciplíny Malaika Mihambová z Německa. Nechybí ani dvě další medailistky z předešlého HME v Glasgow Maryna Bekh-Romančuková z Ukrajiny a Běloruska Anastasia Mirončik-Ivanovová. První jmenovaná byla v loňské halové sezóně naprosto dominantní, když nenašla přemožitelku. Černým koněm soutěže pak může být druhá žena letošních evropských statistik Khaddi Sagniaová ze Švédska.

Z domácího i českého pohledu pak bude rozhodně jedním z vrcholů mužská koule. Obhájcem titulu je Polák Michal Haratyk. Ten je také leaderem letošních evropských tabulek. Hned za ním je ovšem náš Tomáš Staněk, jenž se pokusí získat třetí cenný kov z halových evropských šampionátů v řadě. V Bělehradě 2017 bral stříbro a o dva roky později v Glasgow byl bronzový. Dalším nesmírně silným polským soupeřem pro Tomáše bude Konrad Bukowiecki, jenž si tradičně nechává své nejdelší pokusy na vrcholné akce. Situace však může být otevřená a jsou tu i další kandidáti jako Ital

Ani další disciplíny nebudou bez zajímavosti. Ve vícebojích startují evropský rekordman Francouz Kevin Mayer i olympijská vítězka a mistryně světa Belgičanka Naffisatou Thiamová. Ve vynikající formě se nacházejí výškaři Gianmarco Tamberi, Andrej Protsenko a Maxim Nědosekov. Na ženské čtvrtce se pokusí stvrdit svou dominanci mladá Nizozemka Femke Bolová, zatímco na té mužské bude bojovat o svůj čtvrtý halový evropský titul Pavel Maslák. Na šedesátce pak budou domácí příznivci držet palce obhájkyni titulu Ewě Swobodové.36. halové mistrovství Evropy v atletice v Toruni odstartuje ve čtvrtek 4. března 2021 a vyvrcholí v neděli 7. března 2021. Atletickému šampionátu se bude věnovat i program ČT SPORT.

(Petr Jelínek, Český atletický svaz, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)