Finanční krizi ve sportu způsobilo jednání Kateřiny Valachové, nikoliv zásah policie

Předseda Českého tenisového svazu Ivo Kaderka coby člen Výkonného výboru České unie sportu měl na valné hromadě ČUS velmi zajímavé vystoupení. Snažil se najít tornádo, které v roce 2017 způsobilo velkou škodu v "toxickém prostředí", do kterého se sport dostal. A kdo hledá, najde. Ivo Kaderka byl konkrétní. Tím tornádem je pro něj Kateřina Valachová.

"Způsobila totální chaos, finanční krizi, že se sport stal toxickým prostředím, že jeho představitelé a stejně tak i dobrovolníci, kteří shánějí pro sport peníze, jsou pro veřejnost kontroverzní hovada," bouřil Ivo Kaderka, který zjevně Valachovou nemá rád, když ji vyzval k veřejné omluvě a vyvození osobní zodpovědnosti.

Premiérem Sobotkou na MŠMT vyslaná ministryně Valachová totiž v roce 2017 řádila jako těžko předvídatelné tornádo. Vypsané dotační programy už s potvrzenými financemi pro spolky Kateřina Valachová rázem zrušila, čímž se většina sportovních svazů najednou na dlouhé měsíce ocitla bez finančních prostředků. Programy pak sice byly vypsány znova, ale pro většinu sportovních spolků za nepřijatelných podmínek. Proto dostal sport méně financí oproti očekávaným penězům a navíc peníze přišly se zpožděním. Jméno současné poslankyně Valachové se tak skloňovalo ve všech pádech včetně šestého pádu,  kterým byla Kateřina Valachová oslovována a volána k odpovědnosti.

"Dělala si, co chtěla. Zničila všechno, co fungovalo, přivedla sport na pokraj bankrotu. I tak silný svaz jako tenisový si musel vzít úvěr pět milionů, aby přežil. A výsledek? Paní Kateřina Valachová chodí po parlamentu, je placena z peněz daňových poplatníků, usmívá se jako Panenka Marie, třikrát týdně je v televizi a říká nám, jak bychom měli žít. Mně ta situace připadá neuvěřitelná," pronesl rozzlobeně tenisový předseda.

Ivo Kaderka pak označil Valachovou za ministryni chaosu, lží a slibů. Sportovní funkcionáři vyčítají Valachové nevyčíslitelné škody, které nezažili ani v době pádu Sazky.

Sportovce Valachová rozzlobila ještě letos, když své květnové ministerské řádění v roce 2017 na facebookovém profilu  obhajovala.

Nakonec omluvu odmítla v prohlášení, o které ji požádala na valné hromadě přítomná redaktorka ČTK. "Je to absurdní, já se nesnažila ovlivňovat dotace," napsala Valachová, která je nyní poslankyní za ČSSD.

Podle předsedy České unie sportu Miroslava Jansty způsobilo loňskou finanční krizi sportu jednání Valachové, nikoliv zásah policie, která obvinila jeho a generálního sekretáře organizace Jana Boháče z porušení pravidel veřejné soutěže o státní dotace.

"Stát dlouhodobě podcenil oblast financování sportu a právě ve funkčním období Kateřiny Valachové se celý systém zhroutil," řekl Miroslav Jansta.

"Stav na ministerstvu a stav státních dotací pro sport nezpůsobila dotační kauza, ale špatné manažerské schopnosti bývalé ministryně Kateřiny Valachové," prohlásil dále k účastníkům valné hromady Miroslav Jansta.

Ivo Kaderka kritizoval i chování Valachové ke své bývalé náměstkyni Simoně Kratochvílové, která byla v kauze také obviněna a za dramatických okolností vzata do vazby.

"Když pobývala ve vazbě, paní náměstkyni Kratochvílové zemřel otec a ona nemohla ani na jeho pohřeb. Tyto dvě spolupracující státní úřednice si byly hodně blízko, dokonce sdílely jeden byt. Hodila ji přes palubu jako prašivého psa,“ prozradil Ivo Kaderka delegátům valné hromady to, co možná ještě nevěděli.

Také proto předseda tenisového svazu veřejně vyzval Kateřinu Valachovou, aby uvedla, jestli někdy byla v bytě na Senovážném náměstí, kde se Kratochvílová s fotbalovým funkcionářem Miroslavem Peltou domlouvali na rozdělování dotací.

"Já se ptám: Paní Kateřino Valachová, byla jste Vy, osobně, někdy v tomto bytě na Senovážném náměstí? Pakliže nám odpovíte, tak odejdete z politiky. Jsou důkazy, že v tom bytě jste byla,“ vyzval ji ve svém projevu vysílaném v přímém přenosu ČT SPORT  Ivo Kaderka.

(ps, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)