Dvě zlata, dvě stříbra a dva bronzy. To je prozatímní český výlov z ME ve vodním slalomu

Kompletní sbírku medailí získala Česká republika během prvního finálového dne mistrovství Evropy ve vodním slalomu a potvrdila tak pověst velmoci v tomto sportu.

Titul mistrů Evropy v kategorii C2 vybojovali Jonáš Kašpar s Markem Šindlerem, pro které je to první a zároveň poslední „velká“ zlatá medaile v kariéře.

V kategorii C1 žen se na české lodě nalepila smůla. Tereza Fišerová si v semifinále svoji jízdou pojistila v pohodě postup, ale dodatečně ji sbor rozhodčích přiřknul penalizaci ve výši 50 vteřin a bylo po nadějích. Titul evropské šampionky vybojovala Rakušanka Wolffhardtová, Britku Franklinovou porazila o půl vteřiny.

"Je to úžasné, stále nemohu uvěřit tomu, že jsem evropská šampionka. Myslím, že mi bude trvat ještě několik hodin, než mi to opravdu dojde. Je mi vždy velkou ctí závodit tady v Praze, protože zdejší fanoušci opravdu každého závodníka povzbuzují a vytvářejí tu neuvěřitelnou atmosféru. Díky, Praho! Díky, Česko!" byla unesena z výhry i z báječného prostředí Rakušanka.

Kategorie K1 byla tradičně nejnabitější a nejsledovanější soutěží vodních slalomářů. Titul evropského šampiona si do Slovinska odváží legenda tohoto sportu Petr Kauzer.

"Jsem opravdu šťastný, protože v Praze závodím už 17 let, a doteď jsem tu nikdy nevyhrál. Jsem spokojený s jízdou, kterou jsem ve finále předvedl. Porazit Čechy doma je opravdu náročné," řekl šťastný vítěz.

Stříbro a bronz zůstaly doma. Stříbrný Vít Přindiš laboroval v tomto týdnu s bolestmi zad.

"Musím říct, že po uvolnění akutní blokády, záda drží. Cítím se dobře. Během dne jsem cvičil, bylo to z tohoto pohledu v pohodě. Byl jsem v dobré výchozí pozici, ukázal jsem dobrou jízdu ve finále, byl jsem v klidu, to v semifinále jsem byl nervóznější,“ hodnotil své vystoupení stříbrný Evropan.

"Zajel jsem jízdu, jakou jsem si představoval, ale bohužel tam zase byl jeden jemný dotek. Stalo se mi to tak na deseti posledních velkých akcích. Táhne se to se mnou od olympiády, kdy jsem nesjel finále čistě. Dnes jsem si myslel, že čistě jedu, ale až dole jsem zjistil, že jsem lehce líznul. Třeba to letos ještě načisto zvládnu," řekl v cíli Jiří Prskavec.

Závěr sobotního programu obstaraly tříčlenné hlídky. Česko vybojovalo zlato v K1 (Přindiš, Tunka, Prskavec), zlato v C2 berou Němci a v C1 ženy Velké Británie.

Čeští deblkanoisté do medailové sbírky doplnili v hlídce další stříbro a tím uzavřeli prozatimní výlov na dvě zlaté, dvě stříbrné a dvě bronzové medaile.

V neděli 3. června  2018 program ME končí kategoriemi K1 ženy, C1 muži a soutěží týmů.

Praha  2. června  2018

Mistrovství Evropy ve vodním slalomu

Muži  K1: 1. Kauzer (Slovin.) 91,02 (0 trestných sekund), 2. Přindiš -0,51 (0), 3. Prskavec -0,85 (2), ...v semifinále 21. Tunka (všichni ČR).
Muži C2: 1. Kašpar, Šindler (ČR) 107,99 (2), 2. Behling, Becker (Něm.) -0,87 (2), 3. Karlovský, J. Jáně -1,10 (0), ...v semifinále 15. Koplík, Vrzáň (všichni ČR).
Ženy  C1: 1. Wolffhardtová (Rak.) 119,01 (2), 2. Franklinová (Brit.) -0,57 (2), 3. Apelová (Něm.) -3,38 (0), ...v semifinále 18. Fišerová, 20. G. Satková (obě ČR).

Hlídky muži  3xK1: 1. ČR (Tunka, Přindiš, Prskavec) 101,79 (0), 2. Polsko -3,65 (0), 3. Slovinsko -6,23 (4).
Hlídky muži   3xC2: 1. Německo (Behling/Becker, Anton/Benzien, Schröder/Bettge) 122,53 (2), 2. ČR (Karlovský/J. Jáně, Koplík/Vrzáň, Kašpar/Šindler) -4,11 (4), 3. Francie -11,00 (6).
Hlídky ženy 3xC1: 1. Británie (Franklinová, Woodsová, Forrowová) 140,75 (4), 2. Francie -6,14 (6), 3. Španělsko -11,50 (8), 4. ČR (Fišerová, G. Satková, Havlíčková) -12,54 (12).

(ps, Kanoe.cz, SportovníListy.cz, foto: Ivana Roháčková, AC Dukla Praha)