Do Dvorany slávy hejtmana Plzeňského kraje vstoupila házenkářka Libuše Škvařilová

[ title]
Pojedenácté se 8. října 2019 otevřela Dvorana slávy hejtmana Plzeňského kraje, aby do ní vstoupily další tři významné osobnosti regionu v oblasti podnikání, umění a sportu.

Manažer a jeden z nejznámějších sládků Václav Berka, přední český filmový režisér Jaroslav Soukup, jehož nejúspěšnější filmy i seriál se odehrávají v Plzni či na Šumavě a dlouholetá prvoligová hráčka a trenérka házené Libuše Škvařilová, to je trojice osobností, kterou letos uvedl hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard do jedenáctého ročníku Dvorany slávy. Tyto osobnosti převzaly z rukou hejtmana pamětní list a charakteristický kámen – achát.

Všichni tito lidé se narodili nebo jsou spjati s Plzeňským krajem a svojí pracovitostí, houževnatostí, profesionalitou, ale i morálními a lidskými vlastnostmi překračují jeho hranice. Do Dvorany slávy vstoupilo dosud 40 osobností.

„Dneska se to celebritami nejrůznějšího druhu v médiích jenom hemží. Dvorana slávy je ale trochu jiny šálek kávy. Každý rok představujeme krajany, kteří mohou byt hrdi na svůj profesionální život a úspěchy. Letos se obzvlášť dobře doplňují. Sládek, mistr svého řemesla, reprezentantka a trenérka, která zasvětila celý svůj život sportu a známý režisér, jehož kulisy často tvoří nás kraj či Plzeň," uvedl hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard při zahájení slavnostního ceremoniálu.

A vy jste kdo?Libuše Škvařilová  (25. října 1950 v Plzni)

Její házenkářská kariéra odstartovala v klubu ČSAD Plzeň, kde se děvčata stala vícemistryněmi Československa. Následovala dorostenecká reprezentace a přesun na Slavii VŠ Plzeň, kde hrála 1. ligu žen. Přes dorosteneckou a juniorskou reprezentaci došla až do národního týmu. V roce 1975 přestoupila do Tatranu Střešovice. Po dvou letech se vrátila zpět do Plzně a ještě jako aktivní hráčka začala trénovat děti. Do roku 1992 byla trenérkou, hráčkou plzeňského klubu a ještě stačila krátkodobě hrát v Dánsku, kde získala velké zkušenosti.

V roce 1994 začala trénovat ženy na VŠ Plzeň. Řadu let trénovala výběr Plzeňského kraje.

"Trenérka Plzně roku 2011" Libuše Škvařilová spolu s manželem založila v roce 2002 házenkářský klub HC Plzeň, kde předává svoje zkušenosti dětem a podporuje je v myšlence: "smysluplně využívat volný čas sportem". Vychovala řadu reprezentantů a kvalitních hráčů a hráček. Pořádá pravidelné kempy pro děti a mládež.

Jak říkám...„Už od svých třech let jsem věděla, že se můj život bude ubírat sportovním směrem," řekla na vysvětlenou  Libuše Škvařilová, jejíž život se točí okolo házené.

(Plzenskykraj.cz, SportovníListy.cz, foto: Plzenskykraj.cz)