Díkůvzdání nejlepším leteckým sportovcům za rok 2015 v mladoboleslavském muzeu

Na padesát nejlepších leteckých sportovců bylo oceněno v pátek 1. dubna 2016 v Leteckém muzeu Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi. Akce s názvem Slavnostní ocenění nejlepších leteckých sportovců a osobností za rok 2015 se zúčastnili předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček a středočeský hejtman Miloš Petera.

Mezi vyhlašovanými byli úřadující mistři světa a Evropy v leteckých sportech a lidé, kteří věnovali život rozvoji národního i mezinárodního sportovního letectví.

„Chtěl bych jim všem nejen srdečně pogratulovat, ale také poděkovat za výbornou reprezentaci a skvělé výkony. Zároveň jim držím palce do budoucna. Věřím, že se nevidíme naposledy,“ poznamenal hejtman Petera s tím, že úspěchy českých letců ukazují, že současná úroveň leteckých sportů v ČR je jedna z nevyšších ve světě.

Letošní předávání cen bylo unikátní, protože loni se reprezentantům České republiky podařilo nashromáždit značné množství sportovních úspěchů a medailí z mistroství Evropy a světa. V některých odvětvích letectví se o úspěchy pokoušeli i desítky let. První den v dubnu oceňovaní sportovci vzešli z celkem 17 kategorií leteckých sportů.

Slavnostní akt se konal pod záštitou předsedy Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka a pod patronací Podvýboru pro vědu, výzkum, letectví a kosmonautiku Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Pořádala jej Letecká amatérská asociace ČR, Aeroklub ČR, Český balónový svaz, Klub leteckých modelářů Svazu modelářů ČR a Plachtařský Old Timer Klub ČR s Klubem leteckých novinářů Syndikátu novinářů ČR a s Leteckým muzeem Metoděje Vlacha.

„Pořádající organizace pojímají tuto akci jako výraz uznání podílu sportovních letců na dobrém jménu českého letectví a českého sportu doma i ve světě. Je mi ctí, že i já jsem jim mohl vyjádřit svůj dík a uznání a podpořit je do nové letecké sezony,“ řekl náměstek Horčička.

Hejtman Petera společně s ředitelem Leteckém muzeu Metoděje Vlacha Vladimírem Handlíkem během akce převzali od Aeroklubu ČR letoun Z50 L, který patří ke slavným leteckým akrobatickým letounům a stane součástí muzejní expozic.

(ps, SportovniListy.cz, foto: Středočeský kraj)