Czech Target Sprint Open pokračuje i v říjnu

V září 2018 odstartoval prvním školním kolem v Potěhách u Čáslavi premiérový ročník Czech Target Sprint Open, seriál závodů ve střelecké disciplíně Target Sprint (kombinující střelbu a běh na střední vzdálenost), který organizuje Sdružení sportovních svazů České republiky. V rámci školních závodů závodí dívky a chlapci 7. a 8. tříd základních škol, kteří kromě toho, že bojují o školní vavříny, bojují i o postup do finále Czech Target Sprint Open, které se uskuteční na jaře 2019. Do finále postupují ze školních kol vždy tři nejlepší závodníci v každé kategorii.

Říjnové závody odstartovaly ve středu 3. října 2018 v pražském parku Folimanka, kde závodili školáci ze ZŠ Resslova. O vítězství v premiérovém ročníku Czech Target Sprint Open na jaře zabojují ze sedmáků František Holub, který na Folimance zvítězil v čase 6:22,4 min. Do finále s ním postupují i druhý Ren Kůst (6:51,7 min) a třetí Alexandr Salomé (7:09,2 min). Závod dívek se nejvíce vydařil Adéle Bešťákové. Ta si odnesla zlatou medaili za čas 7:36,2 min. Stříbro vybojovala Tereza Tmejová (8:01,4 min), pro bronz si doběhla Raluca Hirlea (8:25,7 min).

Z 8. ročníku ZŠ Resslova se ve finále představí nejlepší ze závodu dívek Viktorie Vlčková (7:03,7 min), druhá v pořadí Laura Savovová (9:15,7 min) a třetí Oleksandra Kachmaryk (10:09,8 min). Chlapce pak budou reprezentovat vítěz z Folimanky, kterým se stal František Vít (6:57,8 min), stříbrný Tomáš Urban (6:59,2 min) a bronzový medailista ze školního kola František Oliver Machaň (7:24,8 min).

Ve čtvrtek 4. října 2018 následovaly závody na školním hřišti ZŠ Kamenná Stezka v Kutné Hoře, které byly zároveň jubilejními desátými v pořadí. Zde se mimo soutěž závodů zúčastnili také šesťáci a deváťáci. Mezi sedmačkami zvítězila ve školním kole Alina Sherbyna s časem 8:08,4 min. Stříbrnou medaili vybojovala Sabina Oláhová (9:50,4 min), bronz získala Marie Barbora Černá (10:19,3 min). Jan Zlatohlávek zvítězil v úžasném čase 5:18,2 min v závodě chlapců ze 7. třídy. Na pomyslné stupně vítězů ho doprovodili Tomáš Platonov (7:17,3 min) a Kryštof Pícha (7:19,8 min).

Na finále už mohou začít trénovat i osmáci. Konkrétně Shikhun Latt San, který zvítězil v čase 5:47,5 min. Stříbrný byl Filip Netolický s časem 6:01,9 min a třetí místo obsadil Daniel Mančov za čas 7:12,6 min. Zajímavá situace nastala v kategorii dívek. Z 8. ročníku nastoupila jediná závodnice a z 9. ročníku pouhé dvě. Děvčata tak absolvovala smíšený běh, ve kterém zvítězila Eliška Binderová z 8. třídy s časem 8:25,5 min, čímž si samozřejmě zajistila postup do finále. Druhá pak doběhla Michaela Hanušová (9:49,3 min), třetí skončila Pavlína Krumlová (12:11,8 min), obě z 9. třídy. Závod deváťáků ovládl Lukáš Spurný (6:22,9 min), mezi šesťáky se z vítězství radovali Miriam Kubošová (7:35,8 min) a Václav Hájek (6:09,2).

V pondělí 8. října 2018 se celý seriál přesunul do obce Vrdy na Kutnohorsku a novou střeleckou disciplínu si mohli vyzkoušet žáci místní základní školy. Ze sedmého ročníku ZŠ Vrdy do finále postoupily Nikol Nesétová (8:55,9 min), Natálie Loužilová (10:17,7 min) a Markéta Matuškovičová (10:18,2 min). Chlapce budou reprezentovat Petr Říha (6:41,1 min), Tomáš Kuchyňka (7:31,2 min) a Erik Vallo (8:01,6 min).

Mezi osmačkami se z vítězství ve školním kole radovala Barbora Supková (7:29,6 min), stříbrnou medaili vybojovala Eliška Novotná (8:21,6 min), pro bronz si doběhla Tereza Bíbrová (9:06,0 min). Z osmáků předvedl nejlepší výkon Vojtěch Vopasek, který zaběhl i nejlepší čas dne – 5:46,5 min. Do finále s ním postupují i druhý v pořadí Ondřej Vavřina (6:19,4 min) a třetí Jan Šindelář (6:23,3 min).

Středa 10. října 2018  byla závodním dnem pro školáky ze ZŠ Slovenská v Praze, kteří se představili na atletickém oválu TJ Sokol Praha Královské Vinohrady. Nejpočetnější závodní kategorií byly dívky ze 7. třídy. Vítězkou závodu se stala Julie Nejedlá, která zvítězila v čase 7:37,6 min. Stříbro vybojovala Ema Kulčárová (8.34,0 min), bronz v početné konkurenci spolužaček získala Apolena Melíšková (8:34,9 min). Mezi chlapci se blýskl časem 6:40,2 min Šimon Šimice. Zvítězil před Davidem Budským (7:11,8 min) a Thomasem Smithem (7:13,8 min).
Závod dívek z 8. třídy vyšel nejlépe Emílii Polákové, která zaběhla čas 6:54,3 min. Druhá skončila Natálie Marie Kostelac (8:02,6 min), třetí místo patří Barboře Alblové (9:13,9 min). V závodě deváťáků předvedl Lukáš Juraj Koprda skvělý výkon a zvítězil v nejrychlejším čase dne 5:53,9 min. Druhý doběhl David Janíček (6:44,7 min), bronz získal Petr Doležal (7:18,4 min).

Ve čtvrtek 11. října 2018 se do závodů zapojila také ZŠ Velké Popovice. Jako první se na start postavily dívky ze 7. ročníku. V čase 7:29,9 min zvítězila Michaela Frkalová. Stříbro vybojovala Sára Smith (9:29,8 min), třetí doběhla Amálie Tara Žlůva (9:56,8 min). V závodě chlapců se 7. třídy pak zvítězili Filip Stibůrek, a to výkonem 7:40,6 min spolu s Adamem Romanem Fabiánem, kterého na střelnici zastihly technické potíže s puškou. V průběhu závodu ale předvedl rychlý běžecký čas a na základě rozhodnutí ředitele závodu získal nakonec také zlatou medaili. Druhý skončil mezi chlapci Jakub Bandas (8:05 min), bronz získal Štěpán Petrů (8:34,5 min).

Mezi dívkami z 8. třídy si pro zlato doběhla Adéla Zoulová (7:50,3 min). Druhá doběhla Karolína Müllerová (8:34,7 min), bronz vybojovala Adéla Husáková (9:46,8 min). Závod chlapců ovládl Jan Sůsa za čas 6:18,3 min. Druhý byl Tomáš Vodička (6:33,2 min), bronzovou medaili vybojoval Ondřej Hulej (6:36,8 min).

V pátek 12. října 2018 rozšířili řady finalistů také vítězové ze ZŠ Sadová v Čáslavi. Mezi sedmačkami byl souboj o vítězství velmi vyrovnaný. Zvítězila Karolina Kvačková, která měla v cíli čas 9:11,2 min. O pouhou sekundu za ní doběhla na druhém místě Jindra Radilová (9:12,3 min). Bronz si časem 9:16,8 min zajistila Barbora Veselková. Michal Brychta v závodě sedmáků prolétl trať 1200 m se dvěma střeleckými zastávkami ve výtečném čase 5:46,9 min, který byl zároveň nejrychlejším časem dne, a zaslouženě si odnesl zlatou medaili. Druhý doběhl Kryštof Šindelář (6:12,0 min), třetí místo obsadil Dominik Šolta (6:57,6 min).

Čas 7:01,7 min zajistil zlatou medaili Magdaleně Zdeňkové v závodě dívek z 8. třídy. Druhá doběhla Lucie Polanská (7:32,3 min), bronz získala Olivie Málková (7:51,5 min). Také mezi osmáky byla pokořena hranice šesti minut. V čase 5:51,2 min zvítězil Šimon Tvrdý. Pro stříbro si doběhl Tomáš Pospíšil (6:46,8 min), bronzovou příčku obsadil Jan Jasanský (7:23,8 min).

Podzimní část Czech Target Sprint Open pokračuje až do 1. listopadu 2018. Více informací o soutěži i termíny akcí naleznete na www.targetsprint.cz.

(dm, Sdružení sportovních svazů České republiky, SportovníListy.cz, foto: archiv Sdružení)