Čtvrtfinalová úžasná utkání na MS v ragby komentuje legenda českého ragby Eduard Krützner

"Zápasy uplynulého víkendu na ragbyovém Světovém šampionátu ukázaly všechny krásy tohoto sportu na vrcholné úrovni. Všechny týmy předváděly moderní rychlé ragby, s velkým nasazením, bojovností do poslední minuty a s tvrdým potrestáním každé chyby. Osm nejlepších týmů naši planety nám ukázalo, jakým směrem se ragby bude ubírat v příštích létech. Jen plně profesionální podmínky pro formování příštích reprezentantů, pod vedením sportovních expertů, již od mládežnických kategorií, vychovají všestranné atlety-ragbisty, kteří budou schopni úspěšně zvládat všechny náročné úkoly, které od nich moderní ragby vyžaduje. Už příští Světový pohár, který bude v roce 2023 pořádat Francie, bude vyhrazen jen pro zkušené profesionály, prověřené náročnými domácími soutěžemi a řadou tvrdých mezinárodních zápasů. Pro amatéry by start na SP byl velkým zdravotním rizikem i přes navrhované změny pravidel, které by měly chránit zdraví hráčů," konstatuje Eduard Krützner starší ve svém komentáři, který napsal pro ragbyový magazín Českéragby.cz.

"Zápas ANGLIE - AUSTRÁLIE  40 : 16, prokázal, že Anglie má v současné době vyzrálé sehrané mužstvo, které má dostatek zkušeností z těžkých mezinárodních zápasů. Další výhodou tohoto týmu je, že na každý post má stejně dobrého náhradníka, takže je schopno hrát v plném nasazení po celou dobu utkání. Austrálie měla tradičně velmi dobrý tým, který má bohužel občas kolísavou formu. Je to dáno tím, že ragby v Austrálii má v současné době určité problémy, které u protinožců negativně ovlivňují  úroveň ragby. Zápas byl dlouho vyrovnaný, ale Australané více chybovali a Angličané, dovedli prakticky všechny chyby potrestat. Konečný výsledek 40 : 16 pro Anglii, plně neodpovídal průběhy hry, ale moderní ragby neodpouští žádné chyby a využívá tak dezorganizované obrany k bodování," napsala česká ragbyová legenda, kterou ragbisté znají jako Medáka.

"Duel  NOVÝ ZÉLAND – IRSKO 46 : 14  nás všechny přesvědčil, že All Blacks to myslí s obhajobou titulu opravdu vážně. Irsko bylo pasováno na tým, který má největší šanci All Blacks porazit. Má také výborné mužstvo, ale forma jim na SP trochu odešla. Nový Zéland dominoval prakticky po celé utkání a Irové zabodovali až v závěru, když už bylo o výsledku rozhodnuto. All Blacks měli 65 minut neprodyšnou obranu, velmi agresivní pressing a dovedli také potrestat každou chybu úspěšným protiútokem. Máme se na co těšit, podle mého názoru bude semifinále Nový Zéland – Anglie předčasné finále," má jasno Medák.

"Utkání WALES – FRANCIE 20 : 19, všechna media tipovala Wales za jasného favorita, protože Francie, která má na SP nejmladší mužstvo, zatím nepředváděla přesvědčivé výkony. Řada hráčů ještě nemá dostatek mezinárodních zkušeností, ale v týmu se začínají prosazovat hráči, kteří získali 2 x titul mistrů světa v kategorii do 20 let. Je to dáno tím, že Francie chce uspět na domácích stadionech při příštím Světovém poháru. Zápas měl výbornou úroveň a Kohouti měli výborný nástup a po 15 minutách už vedli 12 : 0, když položili dvě krásné pětky. Wales se jen těžko vyrovnával s agresivní francouzskou obranou a byl stále pod tlakem, ale dovedl plně využít ztráty míče z útoku Francie k položení pětky pod bránu a snížit na 12 : 7. Zápas se rozhodl ve druhém poločase, do kterého Francouzi vstoupili opět s velkým nasazením, ale stupidní faul hráče druhé řady Francie Vahaamahinyho  při tlaku v maulu před brankovištěm Walesu, potrestal oprávněně rozhodčí zápasu Peyper červenou kartou, takže 30 minut hrála Francie o 14 hráčích. Ta i v tomto počtu předváděla dobrou hru až do 75. minuty, kdy po mlýnu před vlastním brankovištěm došlo ke kuriózní situaci. Francie mlýn vyhrála, ale jeden z Walesanů míč mlýnovce vytrhl z rukou a míč získal jeho spoluhráč, který s ním dopadl do brankoviště vedle brány a snížil na 19 : 18. Následný prokop byl snadnou záležitostí pro kopáče Walesu, který  vyhrál 20 : 19. Pětka se několikrát zkoumala na videu, ale nakonec byla uznána. O této pětce se bude jistě ještě debatovat, ale výsledek už se nezmění. Faktem je, že Vahaamihana se rozhodl ve svých 28 letech ukončit svoji reprezentační kariéru, protože porážku vzal na sebe a všem hráčům se omluvil za svůj zkrat, proti smyslu pro fair-play. Francie také zaplatila za malé zkušenosti své dvacetileté útokovky N´Tamaka, který nastřelil tyč, jak kopem po pětce, tak poměrně snadný TK a to stálo Francii 5 bodů. Hru Francie plně ocenil trenér Walesu Gatland, který prohlásil, že tentokrát prohrálo lepší mužstvo. Rozhodčí zápasu Peyper se musel omluvit za zkrat, když se nechal vyfotografovat s fanoušky Walesu tak, že ukázal gesto, za které byl Vahaamihana vyloučen," píše se v Krütznerově komentáři.

"Při duelu   JIŽNÍ AFRIKA – JAPONSKO 26 : 3, celé Japonsko bylo na nohou, protože věřilo, že se jejich miláčkům podaří opět zvítězit nad Jižní Afrikou, tak jako na posledním SP. V prvním poločase Japonci předváděli úžasné ragby, neuvěřitelné nasazení, bojovnost, rychlost akcí, nedávali Jihoafričanům příliš prostoru k útočení, ale i tak nedokázali  bodovat. Druhý poločas už byl v plné režii Jihoafričanů, zejména proto, že Japonci už nebyli schopni udržovat stejné nasazení, jako v prvním poločase. Přesto je třeba smeknout před výkony Japonska, které plně dokázalo, že už patří mezi světovou špičku a její hra se bude určitě neustále zlepšovat, díky výborným podmínkám, které japonské kluby nabízejí. Řada hráčů, kteří na SP startovali,  již podepsali lukrativní smlouvy a tím rozhodně zkvalitní úroveň japonských soutěží. Naopak většina japonských hráčů odchází do kvalitních klubů na jižní polokouli," napsal Medák.

" Plné stadiony i milionů diváků u televizorů  jsou nejlepší propagací ragby  po celém světě. Teď nás ještě čekají semifinálová utkání a finále, která budou vyvrcholením tohoto úspěšného Světového poháru, který ukázal, jakým směrem se bude světové ragby v příštích létech ubírat. Je jen na nás jak těchto zkušeností využijeme pro úspěšný rozvoj ragby v naši zemi," uzavřel svůj komentáře pro České ragby  Eduard Krützner starší.

( Eduard Krützner starší, ps, SportovníListy.cz & Českéragby.cz, koláž Petr Skála)