Chvála Bohu, česká vláda schválila nové ocenění ministra školství pro úspěšné sportovce!

Vláda České republiky schválila 23. května 2018 v ranních hodinách novelu o oceněních udělovaných Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, která rozšířila možnost odměňování sportovců za mimořádné výkony na olympijských a paralympijských hrách. Sportovce bude za vynikající reprezentaci České republiky nově odměňovat přímo MŠMT, když dosud tyto odměny rozděloval Český olympijský výbor.

"Jsem rád, že se tímto krokem dostáváme do normálního stavu, kdy stát bude moci oceňovat sportovce za úspěšnou reprezentaci přímo bez nedůstojných dohadů a zbytečných časových prodlev,"  uvedl po zasedání vlády ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga.

Výše odměny se bude řídit vnitřními pravidly MŠMT. Stávající předpis stanovuje typy odměn v oblasti sportu, a to nejen za výkony, ale i za činy fair play. MŠMT chce odměňovat nejenom úspěšné olympioniky, ale taky tělesně a mentálně postižené sportovce a ostatní.

"Přestože jsou olympijské hry nejprestižnější a nejsledovanější sportovní událostí, MŠMT může oceňovat i jiné sportovní výkony např. evropské či světové rekordy, mimořádné činy ve sportu, celoživotní dílo. Cena či odměna pak vyjadřují ocenění státu za vynikající reprezentaci České republiky. Samozřejmě nadále budou sportovci oceňovány i v rámci svých sportovních organizací. Řada z nich však může vyjádřit ocenění pouze symbolicky, proto je zde jistota pro sportovce ze strany státu,"  řekl náměstek pro řízení sekce sportu a mládeže MŠMT Karel Kovář.


(ps, MŠMT, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)