Čeští šachisté se těší na třiačtyřicátou šachovou olympiádu do gruzínské Batumi

Téměř kompletní světová špička šachistů a družstev z více než 170 států se představí na 43. ročníku šachové olympiády. Tu bude letos hostit od 23. září do 6. října 2018 gruzínské Batumi a čeští muži i ženy by chtěli skončit lépe než před dvěma lety na olympiádě v Baku.

"Nerad si dávám přesné cíle, neosvědčilo se mi to. Hlavně chci hrát dobré šachy. Když se bude dařit celému týmu, můžeme i vylepšit zatím nejlepší umístění České republiky z olympiády v Turíně z roku 2006, kde jsme byli jedenáctí," zhodnotil před zástupci médií ambice mužského týmu náš nejlepší hráč David Navara.


SportovníListy.cz byly na mstě děje...




Podle nasazení, které je založené na průměrné hodnotě ratingu hráčů, patří České republice v kategorii mužů patnáctá pozice, a to je umístění o čtrnáct příček lepší, než na jaké dosáhla na poslední olympiádě. Ženy půjdou do soutěže jako sedmadvacáté nasazené a rozhodně nechtějí zopakovat 51. místo z Baku. Nejvýše nasazenými budou v Batumi šachisté Spojených států amerických a šachistky Ruska.

Jedničkou mužského týmu bude znovu nejlepší český šachista současnosti David Navara. Kromě něj nominoval nehrající kapitán Vlastimil Jansa další dlouholeté opory týmu Viktora Lázničku a Zbyňka Hráčka, po šesti letech se na šachové olympiádě znovu představí Jiří Štoček a reprezentační premiéru si odbude Peter Michalík.

V ženském týmu je jedničkou Karolína Olšarová, spolu s ní budou v Batumi bojovat Joanna Worek, Olga Sikorová, Kristýna Petrová a Kristýna Novosadová.

Česká stopa v historii šachových olympiád

Nejlepší výsledek přinesla samostatné České republice šachová olympiáda 2006, kterou hostil Turín. Muži na ní skončili na jedenácté pozici, ženy ještě o příčku lépe. Ženský tým se do nejlepší desítky dostal už v roce 2002 ve slovinském Bledu.

Československo se ale může pochlubit ještě úspěšnější bilancí. V roce 1924 vyhrálo 1. neoficiální šachovou olympiádu v Paříži. V roce 1931 v Praze obsadil československý tým třetí pozici a své umístění ještě o příčku vylepšil na další olympiádě o dva roky později ve Folkestone. Poslední medailový úspěch zaznamenalo Československo v Lucernu v roce 1982, kdy družstvo, v němž byl mimo jiné současný nehrající kapitán mužů Vlastimil Jansa, obsadilo druhé místo.

Šachová olympiáda se v období mezi dvěma světovými válkami hrála nepravidelně, od roku 1950 se koná každé dva roky. Každý není sudý rok, ale lichý rok, tak  se koná ME.




(ps, Šachový svaz České republiky, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)