Čeští moderní pětibojaři Jan Kuf a Eliška Přibylová vyhráli na SP v Sofii smíšenou štafetu

Jan Kuf a Eliška Přibylová ovládli v Sofii závod smíšených štafet a zajistili pro Česko historicky první triumf v této disciplíně ve Světovém poháru. Druhá skončila štafeta Egypta, třetí bylo Bělorusko.

"Dnes mohu jen chválit,"  potěšeně hlásil ze Sofie reprezentační trenér Jakub Kučera. "Hned na začátek si zaplavala Eliška osobní rekord, Honza za nejlepším plaveckým časem zaostal jen o dvě desetiny," popisoval průběh závodu Kučera.

Po plavání byli Češi osmí, po šermu už zamířili do čela.

"Šerm se nám povedl hodně. Po nepovedeném šermu v semifinále individuálního závodu jsme to já i Eliška potřebovali,"  pochvaloval si Jan Kuf. Až do tří čtvrtin šermu si česká dvojice počínala suverénně, vyhrála i bonusové kolo a vypracovala si slušný náskok. "Mohl být i vyšší, ale po odstoupení Irů, které jsme porazili, se výsledky ještě jednou přepočítávaly," doplnil Kučera.

V jezdecké části osedlali  Kuf a Přibylová stejné koně jako Francouzi, kteří do té chvíle patřili k jejich velkým konkurentům. A znovu si vedli výtečně.

"Po jízdě Francouzů se zdálo, že kůň, kterého dostal Kuf, fyzicky odpadá. Honza si s obtížnou situací poradil, udělal jen dvě chyby,"  řekl reprezentační trenér. Přibylová svou jízdu zvládla bez chyby, a tak šli Češi do kombinované disciplíny s devítisekundovým náskokem.

Eliška Přibylová dokázala odstup na zbytek startovního pole ještě navýšit.

"Zvládla to suprově. Předávala mi s příjemným náskokem, který jsem i přes lehké zdržení na druhé střelbě udržel a mohl jsem si posledních 800 m dost užít," těšil se z prvenství Kuf.

"Oba ukázali, co umí. Honza  závodil na úrovni absolutní světové špičky. Eliška se poprvé ocitla v situaci, kdy závodila ve Světovém poháru z prvního místa, a poradila si s tím skvěle. Znovu opakuji, dnes mám jen slova chvály," uvedl k výkonu svých svěřenců reprezentační trenér Jakub Kučera.   


Sofia  27. května 2018

Závod SP v moderním pětiboji

Smíšená štafeta: 1. Kuf, Přibylová (Česko) 1448, 2. Gandí, Abdal Maksúdová 1436, 3. Račuk, Prasjancovová (Bělorusko) 1436.(Petr Souček, SportovníListy.cz, foto: Filip Komourous)