Čeští modeláři opět úspěšní na Scalemodelworld 2019

Druhý listopadový víkend 9. – 10. listopadu 2019 vyjela výprava složená z reprezentantů České republiky na vrcholnou akci v Evropě i ve světě v rámci soutěžního setkání plastikových modelářů – Scalemodelworld 2019. Jedná se o akci plastikových modelářů sdružených v nadnárodní organizaci IPMS (International Plastic Modeller’s Society), která vznikla začátkem 70. let ve Velké Británii a má pod sebou cca 60 národních organizací po celém světě. Britská národní organizace IPMS UK založila tradici každoročního mezinárodního setkání, jak soutěžního tak spolkového, které již přes dvacet let pravidelně probíhá v budovách International Centre městečka Telford v hrabství Shorpshire blízko Birminghamu v Anglii.

Setkání nabízí možnost prezentace národní složky IPMS CZE – v našem případě zastupované Klubem stavitelů plastikových modelů pod Svazem modelářů České republiky (KSPlM SMČR). Ta se realizovala reprezentačním stánkem, stolem IPMS CZE a také udělováním speciální cen v soutěžní části SMW, kde se uděluje šest ocenění pro techniku a letadla spojeneckých sil v období II. světové války. Současně se čeští modeláři zapojili soutěžní části SMW. Zúčastnili se jí nejen nominovaní reprezentanti IPMS CZE SMČR na základě výsledků soutěže juniorů a seniorů v roce 2019, ale také další členové IPMS CZE, kteří své modely poslali (v zastoupení) či přijeli na soutěž mimo nominaci.

Předseda Klubu stavitelů plastikových modelů Petr Šámal se letos zapojil do hodnocení soutěžní části SMW.

Jak říkám...„Letos se mi podařilo začlenit se do jedné hodnotící komise soutěže a vyzkoušet tím anglická pravidla. Se španělským kolegou jsme hodnotili dvě z celkem 98 vyhlašovaných kategorií. Šlo o nepochybně zajímavou zkušenost, kterou bych rád a v širším týmu zopakoval,“ řekl ke své roli porotce. Současně doplnil, že další čtyři kolegové z české výpravy se věnovali výběru vítězů speciálních cen IPMS CZE. Hodnocení modelů probíhá podle pravidel, která lze nazvat zkráceným bodováním v kritériích „Kvalita stavby“ (max. 40 %), „Finiš“ (provedení barevné úpravy, max. 40 %) a „Realita nejblíže patina – plastičnost“ (max. 30 %).

V neděli byl na programu závěrečný ceremoniál. Vyhlašovaly se speciální ceny a bylo možné převzít medaile a certifikáty „Commended“ jednotlivými vítězi kategorií. Naše výprava, která byla všude viditelná i díky reprezentačním dresům SMČR, letos počtem ocenění překonala předchozí ročník. Čeští modeláři, členové IPMS CZE SMČR, vybojovali na světové soutěži Scalemodelworld 2019 celkem 78 ocenění – 15 zlatých medailí, 21 stříbrných medailí, 15 bronzových medailí, 21 ocenění Commended a 6 speciálních ocenění.

Petr Šámal byl s výsledkem české reprezentace velice spokojený.

Jak říkám...„Škola českého modelářství, dá-li se tak nazvat, stojí na precizním ztvárnění detailu a tím související shodě se vzorem a perfektním čistém provedení finiše bez přehnaného stínování. To ji po právu posouvá na čelní místo ve světě, což se potvrdilo i na letošním Scalemodelworldu. Budiž to příslibem do roku dalšího. Plastikové modelářství je obor, kde se může Česká republika pochlubit světovou úrovní,“ pochvaloval si při závěrečném hodnocení.

Všem oceněným modelářům gratulujeme a přejeme mnoho dalších úspěchů! Kompletní výsledkovou listinu a přehled oceněných modelů našich reprezentantů naleznete zde.

(pš, Sdružení sportovních svazů České republiky, foto: KSPlM SMČR)
TMySQLDbLink: Table './slistywxcz/url_log' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed
UPDATE `url_log` SET `id`='7bf6455c-2376-486b-b790-aa3745e23b69',`time`='8.08',`memory`='32.02' WHERE `id`='7bf6455c-2376-486b-b790-aa3745e23b69'