Češky vyhrály v Číně závod SP v raftingu R4 i s půjčeným vybavením, muži byli druzí

Závodu světového poháru v raftingu a zároveň předmistrovského závodu IRF Pre-Worlds R4 – čtyřčlenných raftových týmů v čínském Ziyuan, se zúčastnilo 5 českých posádek. Závod se konal 21. – 26. července 2019 v provincii Guang Xi na krásné a divoké řece Wu Pai. Právě zde se v roce 2020 odehraje Mistrovství světa R4. Čeští raftaři zde potvrdili svoji fantastickou formu a dokázali se prosadit v konkurenci nejlepších světových 30 posádek z 16 zemí a 4 kontinentů.

Češi se prosadili hned v úvodní disciplíně šampionátu, ve sprintu. Reprezentační posádka žen, CZE 1 - TR Omega, posádka úřadujících Mistryň světa R4 z Argentiny 2018 (M. Kratochvílová, Z. Valtrová, L. Vandasová, A. Kašparová), nestačila ve sprintu pouze na soupeřky z Ruska a vybojovala 2. místo. Muži, CZE1 – TR Hiko, ze stejného prostějovského oddílu (A. Daněk, J. Havlíček, A. Svoboda, J. Vrzáň, O. Rolenc) zůstali ve sprintu o pouhé 4 setiny sekundy pod stupni vítězů, těsně čtvrtí.

"Čína je super a řeka Wu Pai je krásná. Na sprintové trati byla jedna velmi těžká pasáž a zbytek už spíš vlnky," popsala závodní úsek úvodní disciplíny Mária Mrázková, kapitánka další české ženské posádky CZE 3 - RK Troja Šelmy.

Posádka raftařek z Prahy má na kontě několik světových mistrovských titulů v juniorské kategorii do 23 let, v Číně se ale musela popasovat s dospělou konkurencí, organizátoři totiž otevřeli závod SP pouze pro dospělou kategorii Open. Děvčata se s konkurencí ale vyrovnala bravurně a v celkovém hodnocení IRF Pre-Worlds 2019 skončila na 8. místě, hned za další naší ženskou posádkou CZE2 – TR Hodonín Seniorky.

Na programu druhého závodního dne byly technické disciplíny, slalom a kontaktní vyřazovací H2H. V dopoledním slalomu se parádně dařilo oběma českým reprezentačním posádkám. Jak ženy TR Omega, tak muži TR Hiko si mezi brankami dojeli pro stříbrnou medaili.

Odpolední disciplína H2H přinesla velké taktické souboje a napínavou podívanou. Mezi muži se do finálových jízd probojovaly obě české posádky, CZE1 – TR Hiko i CZE2 – Raft Klub Hodonín. Muži z jižní Moravy (V. Chrenka, J. Blanář, M. Černý, M. Šálek) sice v boji o zlatou medaili na soupeře z Japonska nestačili, přesto byla jejich cílová radost ze stříbrné medaile obrovská! Mužská posádka TR Hiko skončila po tvrdém souboji s Brazilci ve finále B na 4. místě.

Ženy z posádky TR Omega v H2H bojovaly jako pravé české lvice a ve finálovém souboji porazily Rusky. Po vítězství v H2H bylo jasné, že mohou bojovat i o celkový titul. Díky následné výhře ve sjezdu tak vybojovaly Češky i absolutní vítězství v celkovém součtu Overall! Rusky obsadily 2. místo a závodnice z Velké Británie skončily v celkovém hodnocení bronzové.

Dramatický souboj předvedli naši muži, kteří v posledním závodě předjeli Japonce a do cíle sjezdu dorazili jako stříbrná loď těsně za Brazilci. Stříbro ze sjezdu posunulo naší mužskou reprezentační posádku CZE1 – TR Hiko na celkové 2. místo za vítězné Brazilce. Japonci skončili v celkovém hodnocení třetí.

Kapitánka vítězné české posádky TR Omega Michaela Kratochvílová si celkového vítězství velmi cení, české  raftařky musely během SP bojovat nejen se soupeřkami, ale i s vybavením. Z letiště jim totiž do posledního dne nedorazila zavazadla, a tak si musely na závod půjčit veškeré vybavení.

"Určitě jsme byly nadšené, že se nám dařilo i s vypůjčenými pádly, která byla těžší a delší než naše vlastní. Bylo úžasné, že jsme dokázaly vyhrát H2H i sjezd, a to díky skvělé taktice," řekla Kapitánka vítězné české posádky TR Omega Michaela Kratochvílová.

Česká výprava se na čínském šampionátu perfektně vyrovnala s místním horkým počasím, exotickým prostředím i nestandardním vybavením a dokázala, že i v tak obrovské konkurenci patří mezi absolutní světovou raftařskou špičku. Na řeku Wu Pai se opět podíváme příští rok, kdy se tu uskuteční Mistrovství světa R4 2020.