Český ploutvař Jakub Jarolím zářil na Světových hrách neolympijských sportů

Olympijské hry neolympijských sportů hostí polská Vratislav.

Ve čtvrtek 20. července 2017 odstartovaly v Polsku ve Vratislavi jubilejní desáté Světové hry. Jedná se o mezinárodní sportovní akci, kterou pořádá Mezinárodní asociace Světových her a která se odehrává, stejně jako olympijské hry, jednou za čtyři roky. Světové hry slouží neolympijským sportům a disciplínám jako náhrada za již zmíněné olympijské hry. Jedním z těchto sportů je také ploutvové plavání, ve kterém Českou republiku reprezentují Jakub Jarolím a Zuzana Svozilová, členové Svazu potápěčů České republiky.

Jakub Jarolím, který měl tu čest nést vlajku ČR při slavnostním zahájení her, se hned na úvod plaveckých disciplín blýskl ziskem bronzové medaile na trati 100 m kraul bifins (se dvěma ploutvemi a šnorchlem), který navíc vybojoval v novém osobním rekordu 42,18 s. Nestačil jen na Bělorusa Dimitrije Gavrilova (41,65 s) a Maďara Gerga Kosinu (41,91 s). I když byl český reprezentant na obrátce nejrychlejší ze všech, na konci závodu už mu docházely síly.

"Být první na obrátce jsem plánoval. Byla výhoda, že jsem plaval v první dráze, obracel do zdi a neviděl soupeře. Na konci už jsem se jen modlil, aby to bolelo co nejméně. Je to skvělý výsledek, jsem moc šťastný," líčil po závodě první český medailista z letošních Světových her.

O den později, v sobotu 22. července 2017 se svěřenec trenérky Simony Klapcové představil na poloviční trati, 50 m kraul bifins, kde původně ani neměl startovat. Pro tuto disciplínu figuroval Jakub Jarolím jen jako náhradník, ale organizátoři před závodem obdrželi dvě omluvenky původně přihlášených závodníků, a tak se mohl český reprezentant postavit na start a zabojovat o další medaili. A to se Jakubovi nakonec také povedlo. Tentokráte vybojoval ve vratislavském bazénu stříbrnou medaili v čase 19,08 s. Zvítězil Rus Andrej Arbuzov (18,55 s).

"Je to neskutečné, pro mě naprosto velké překvapení. Až se mě někdo bude ptát, tak tento zážitek byl pro mě největší šok v životě. Poslední rok jsem to jezdil strašně," usmíval se Jakub Jarolím po stříbrném závodu.

Do plaveckých soutěží zasáhla i Zuzana Svozilová, která v závodě na 400 m s monoploutví a šnorchlem obsadila šesté místo, které vybojovala v novém českém rekordu 3:20,86 s.

(Daniela Markupová, SportovníListy.cz, foto: ČOV)