Česko bude mít další Sportovkyni roku. Bude Ester Ledecká tou šedesátou?

Ester Ledecká míří za prvenstvím v anketě Sportovec roku 2018. Organizátoři ankety, která letos vstoupila do šedesátého ročníku, sečetli hlasy po prvním kole a vyhlásili druhé jen s desítkou finalistů. Stejně tak bylo zacházeno s hlasy pro nejlepší kolektiv. Ve finále jednotlivců chybí atleti u kolektivu fotbalisté a to ani ti "malí", kteří v roce 2017 jako amatéři získali prvenství.

Dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká je bezkonkurenční favoritkou ve finále  60. ročníku ankety Sportovec roku České republiky.

 Z olympioniků medailistů v užším výběru nakonec není sama. Po  hlasování 217 členů Klubu sportovních novinářů se finále dostali i Martina Sáblíková, Michal Krčmář, Karolína Erbanová, Veronika Vítková a Eva Samková.

Medailisty z olympiády doplnili tenistky Petra Kvitová a deblistky Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou, dále hokejista David Pastrňák a letec Martin Šonka. Tušíte správně, že loňská královna českého sportu a spisovatelka Gabriela Koukalová nebyla ani v úvodní nominaci, neboť už ukončila biatlonovou kariéru.

Jediným zástupcem kolektivního sportu mezi finalisty je hokejový útočník David Pastrňák, jemuž se v Bostonu velmi daří a je nejenom v kolektivu oblíbený, ale i u diváků, kteří jej považují za jednu z hvězd NHL.

Triumf v seriálu Red Bull Air Race doslova vynesl akrobatického pilota Šonku nejenom do vzduchu, který je naším mořem, ale do povědomí sportovních novinářů, kteří jej postrčili do finálové desítky.  Výhodou pro Šonku byla i skutečnost, že úspěch dosáhl těsně před uzávěrkou hlasování. 

O nejlepším kolektivu se rozhodne mezi českými basketbalisty, kteří se poprvé bez Slováků v týmu probojovali kvalifikací na MS, dále  vítězkami tenisového Fed Cupu, které prvenství získaly těsně před uzávěrkou prvního hlasování a hokejisty mistrovské Komety Brno, kterou do finále protlačili patrně moravští bratři.

A jak hlasování bude dál probíhat? Hlasování ve 2. kole právě začalo a uzávěrka je stanovena na 6. prosince 2018.  Slavnostní prozrazení výsledků a tudíž i vyhlášení v Praze se uskuteční v pátek 21. prosince 2018. Doufejme, že si Ester Ledecká před vánocemi najde čas mezi závody naplněné sezóny a na vyhlašování výsledků zavítá. Budou se na ni těšit kromě účastníků slavnostního vyhlašování i televizní diváci. 


 

   Nominace a další pořadí v anketě Sportovec roku 2018    Jednotlivci

    Nominace (podle abecedního pořadí): Karolína Erbanová (rychlobruslení), Michal Krčmář (biatlon), Barbora Krejčíková/Kateřina Siniaková (tenis), Petra Kvitová (tenis), Ester Ledecká (snowboarding/paralelní disciplíny a alpské lyžování), David Pastrňák (hokej), Martina Sáblíková (rychlobruslení), Eva Samková (snowboarding/snowboardcross), Martin Šonka (letecká akrobacie), Veronika Vítková (biatlon).

    Další pořadí: 11. Adam Ondra (sportovní lezení) 297, 12. Lukáš Krpálek (judo) 267, 13. Josef Dostál (rychlostní kanoistika) 256, 14. Tomáš Satoranský (basketbal) 242, 15. Nikola Ogrodníková (atletika) 205, 16. Jan Kopecký (motorismus) 202, 17. Barbora Hermannová/Markéta Nausch Sluková (beachvolejbal) 176, 18. Karolína Plíšková (tenis) 174, 19. Martin Fuksa (rychlostní kanoistika) 163, 20. Ondřej Synek (veslování) 155, 21. Eva Vrabcová-Nývltová (atletika) 140, 22. Pavel Maslák (atletika) 117, 23. Michal Kempný (hokej) 108, 24. Tomáš Vaclík (fotbal) 99, 25. Jiří Prskavec (vodní slalom) 99, 26. Petr Čech (fotbal) 78, 27. Fabiana Bytyqi (box) 75, 28. Martina Satková (vodní slalom) 71, 29. Anežka Drahotová (atletika) 66, 30. Jan Veselý (basketbal) 46.

    Kolektivy

    Nominace: basketbalisté ČR, fedcupový tým ČR, hokejisté Komety Brno.

    Další pořadí: 4. házenkáři ČR 95, 5. fotbalisté Viktorie Plzeň 72, 6. házenkářky ČR 55, 7. hlídka ČR 3xK1 (Jiří Prskavec, Vít Přindiš, Ondřej Tunka) 39, 8. fotbalisté Slavie Praha 29, 9. hlídka ČR 3xC1 (Tereza Fišerová, Kateřina Havlíčková, Gabriela Satková) 18, 10. skeetaři ČR (Tomáš Nýdrle, Miloš Slavíček, Jakub Tomeček) 16.

(ps, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)