Celkem 26 špičkových armádních sportovců Dukly a vojáků prošli bojovým výcvikem

[ title]
Během roku kralují na světových kolbištích, ale na dva dny se proměnili na vojáky a vojákyně. Pro reprezentanty Dukly pokračoval začátkem druhého říjnového týdne vojenský výcvik. Na místo určení – tedy do vyškovských kasáren – dorazilo 26 špičkových armádních sportovců z povolání.

Mezi nimi byly i největší hvězdy. Co jméno, to sportovní pojem, to medailista světových šampionátů. Ve Vyškově se hlásili Barbora Špotáková, Pavel Maslák, Jakub Holuša, Vítězslav Veselý, Josef Dostál, Martin Fuksa, Ondřej Synek, Natálie Dianová, David Svoboda a další.

Dukláky čekala tradiční podzimní odborná příprava. V pondělí 9. října 2017 ráno přesně v 6.00 hodin  je probudil budíček. Program začal výdejem výstroje. Následovala nezbytná teorie střelecké přípravy pod vedením vyškovských velitelů a instruktorů. Střeleckou přípravu po nezbytném nácviku zahrnovalo házení ručního granátu, střelbu z útočné pušky CZ BREN 805 a střelbu z pistole CZ PHANTOM.

Sportovce čekal i zdravotní kurz zaměřený na ošetření zraněného, pomoc při obnově základních funkcí a příprava zraněného k transportu. Topografická příprava se zase stala základem pro devítikilometrový noční orientační přesun v terénu podle mapy. Při něm si Dukláci svítili čelovkami a většině z nich se líbil.

"Parádně jsem si pochod užil. Šel jsem s Bárou Špotákovou a s Ondřejem Synkem a bylo to skvělé, vyprávěl kanoista Martin Fuksa.

"Noční orienťáky mám ráda, protože se dají využít i v běžném životě," doplnila ho oštěpařka Špotáková, které se už před pochodem rozpadly   kanady, ale protože si s sebou nesla náhradní, přesun bez potíží absolvovala.

V úterý 10. říjnu 2017 pak příprava pokračovala pod vedením instruktorů Centra dopravní výchovy výcvikem na řidičském cvičišti, zaměřeným na kolovou techniku v terénu. Všichni si mohli vyzkoušet jízdu, někteří i řízení terénní nákladní Tatry, lehkého obrněného vozidla IVECO či osobního terénního automobilu LAND ROVER DEFENDER.

Výcvik absolvoval poněkolikáté i veslařský šampion Ondřej Synek.

"Pamatuji si, že když jsem tady byl v roce 2006 poprvé, řídili jsme tanky. Je to nezvyklé, ale poznáváme, jak armáda funguje a co je v ní důležité. Letos mě bavily střelby. Hlavně z pistole. Jízda s osmikolovou tatrovkou byla taky skvělá,“ svěřil se nejlepší skifař světa.

Další vynikající vodák Fuksa absolvoval přijímač ve Vyškově přesně před rokem. "Bylo to trochu opáčko, protože střelby i zdravotnictví jsem si trochu pamatoval. Myslím, že mi to šlo. Se zbraněmi to bylo pro mě nejakčnější. Poprvé jsem řídil vojenská vozidla, a to je dobrá zkušenost," uvedl Martin Fuksa.

Halový mistr Evropy v běhu na 400 metrů Pavel Maslák prohlásil, že k armádě má kladný vztah. "Pro sportovce je dobrá zkušenost osahat si něco nového," sdělil a dodal, že se dobře cítil při střelbě ze samopalu, přestože vkleče mu to moc nešlo. „Vleže to bylo o dost lepší. Strefoval jsem se líp,“ poznamenal.

Vítězslav Veselý viděl výcvik v jiných souvislostech. „Parádní, že se setkáme s profesionálními vojáky a instruktory a poznáme se s lidmi, kteří byli třeba na misích v Afganistánu. S tím se člověk nikde jinde moc nesetká,“ přemítal výborný oštěpař, který při házení granátem potvrdil nejdelším hodem své kvality.

"Sportovci Dukly jsou příslušníci armády, takže výcvik má pro ně určitě význam. Celý rok trénují a závodí a bylo znát, že mají o vojenské procedury zájem. Je na nich vidět ohromná morálka. Jsou to reprezentanti, nic neošidí a dokážou se zakousnout," vypozoroval velitel výcviku Karel Klinovský. "Na příští rok máme v plánu připravit tandemový seskok z letadla a při přesunu si ukážeme, jak přežít v extrémních podmínkách," prozradil.

Spokojenost panovala na obou stranách. Sportovce letošní armádní kemp tak zaujal, že se při odjezdu domlouvali, že by za rok ve výcvikovém prostoru zvládli i třídenní pobyt.

(ir, SportovníListy.cz, foto: Ivana Roháčková, ASC Dukla)