Bronzová tečka sdruženáře Jana Vytrvala za světovým šampionátem juniorů

Další vynikající vystoupení mají za sebou na juniorském mistrovství světa v klasickém lyžování mladí čeští sdruženáři. Ve švýcarském středisku Kandersteg i ve třetím závodě výrazně promluvili členové Dukly Liberec do medailové bitvy – a tentokrát znovu úspěšně. Jan Vytrval vybojoval v dramatickém finiši individuálního závodu HS106/5 km bronzovou medaili a Ondřej Pažout dojel do cíle šestý. Družstvo v severské kombinaci se tak stalo na šampionátu jednoznačně nejúspěšnější součástí české lyžařské výpravy.

Svěřencům trenéra Marka Šablatury se v ideálních podmínkách vydařil opět skok na můstku HS106. Nebyly to sice dvě vedoucí příčky jako v úvodním, zlatém Pažoutově startu, ale oba ambiciózní juniory to posunulo na přední pozice. Vyhrál Němec Luis Lehnert výkonem 101 m, druhý skončil Rakušan Dominik Terzer se 101,5 (+4 s) a třetí Slovinec Vid Vrhovnik se 100,5 m (+6 s).

Čtvrté místo však už patřilo Janu Vytrvalovi, jenž dopadl na značku 101,5 m (+10 s), šesté Ondřeji Pažoutovi za 98 m (+25 s). Mezi 56 aktéry obsadil šestnáctiletý Petr Šablatura skokem 86 m 43. pozici (+2:28 min.) a David Zemek po nepříliš nevydařeném skoku 47. místo za 82,5 m (+2:58 min.).

"Protože se mi v Kanderstegu skokansky po celou dobu dařilo, a navíc začal foukat příznivý vítr, po poradě s trenérem jsem jako jediný zvolil o jednu lavičku nižší nájezd. Jenže jury mi nakonec žádné body nepřičetla se zdůvodněním, že to platí pouze v závodech Světového poháru... Mohl jsem na tom být před během ještě lépe, ale nelituji toho," popsal Jan Vytrval kuriózní moment.

Američana zdolal o jedinou desetinu vteřiny!

Minimální časové odstupy slibovaly před během na 5 km dramatickou bitvu. První čtyřka se brzy sjela dohromady a nasadila ostré tempo. Jan Vytrval se v úvodním okruhu držel na čtvrté pozici, ale klíčový okamžik závodu, nepropásl. Krátce po nájezdu do druhého okruhu nečekaně odpadl Němec Lehnert a naopak jako šíp vyletěl kupředu Slovinec Vrhovnik. S několikametrovým odstupem však hned za ním kroužil český reprezentant. Pro Rakušana Terzera a Američana Bena Loomis, jenž ve stopě stáhl po skoku ztrátu 27 vteřin, to byl signal k mohutné stíhačce. Těsně před cílem se Rakušanovi podařilo Vytrvala předjet, ale bronz už ve finiši závodník Dukly Liberec nepustil, ačkoliv Loomisův nástup byl drtivý – Jan Vytrval ho dokázal odrazit o jedinou desetinu vteřiny a připsal si tak životní úspěch.

"Taktika byla jasná – co nejdříve se pořádně rozjet. V běhu mi to totiž poněkud déle trvá, než chytím tempo. Soupeře jsem dojel zhruba na dvou kilometrech, ale hned na začátku druhého kola nastoupil Vrhovnik. Vyrazil jsem za ním a ještě na předposledním kopci jsem měl před ostatními náskok. Terzer s Loomisem mě však přesto asi 500 metrů před cílem stáhli. Do finiše jsem nastupoval první, ale Rakušan jel fantasticky a dostal se přede mne. Do závěru jsem však dal úplně všechno a Američana jsem těsně porazil. Moc bych chtěl poděkovat servismanům Petru Lampovi a Vláďovi Sedláčkovi, kteří mi připravili skvělé lyže," komentoval průběh bronzového závodu Jan Vytrval.

Dalšího velice dobrého umístění na 6. pozici dosáhl Ondřej Pažout. David Zemek si své postavení vylepšil na 38. pozici, Petr Šablatura sbírající zkušenosti byl 44.