Biatlon v divoké Kanadě: Soukalová boduje i v Canmore

Ve čtvrtek 4. února 2016 odstartovaly další závody Světového poháru v biatlonu. Tentokrát biatlonisté odcestovali až za velkou louži do kanadského Canmore. Řada biatlonistů však zámořskou štaci zcela vynechala, například áčková norská reprezentace, která se o to intenzivněji připravuje na březnové mistrovství světa v Holmenkollenu.

V mnohem prostších podmínkách, než na jaké jsou závodníci zvyklí v Evropě, absolvovali jako úvodní disciplínu sprint. V závodě mužů na 10 km se ve skvělé formě ukázal Francouz Martin Fourcade, který se představil ve velkém stylu a po dlouhé době si suverénně doběhl pro vítězství, když ani jednou neminul terč. Jako druhý skončil rovněž bezchybný Rus Anton Šipulin a čistou střelbu předvedl i třetí Simon Schempp z Německa.

Naopak Češi se s novým prostředím příliš nesžili. Střelecký výkon sice nebyl tak špatný, všichni čtyři čeští reprezentanti na střelnici zaváhali jen jednou, zato běžecky na špičku nestačili. Nejlepší z Čechů Michal Šlesingr na vítěze Fourcada ztratil 58 vteřin a celkově obsadil 14. místo. Až daleko za ním se seřadil zbytek českého týmu. Michal Krčmář dojel na 37. místě, Tomáš Krupčík na 49. a Ondřej Moravec až na 51. místě. Jaroslav Soukup do Canmore s týmem neodcestoval.

O den později na trať dlouhou 7,5 km vyrazily ženy. Závodnice na začátku startovního pole čekaly na střelnici skutečné peripetie. Naprosté bezvětří se v mžiku měnilo v silný nárazový vítr, kdy řada biatlonistek na chvíli i odvracela svou tvář od nepříjemných poryvů. Situace se během závodu zklidnila, což kvitovaly závodnice, které startovaly později a o to přesněji a rychleji střílely.

Gabriela Soukalová si i s tak těžkými podmínkami na střelnici poradila skvěle a oproti soupeřkám, které kazily tři až čtyři rány během jedné střelby, chybovala pouze jednou. Dobře si vedla i běžecky a v cíli dlouho držela třetí příčku. Přestože posléze klesla na konečné sedmé místo, stále drží výbornou bilanci, že se v každém závodě umístí v elitní desítce. Výrazně si upevnila i průběžné vedení celkového pořadí poháru, druhá Dorothea Wiererová z Itálie na ni má manko 103 bodů. Veronika Vítková minula terč dvakrát a skončila na 15. místě. Na body dosáhla poprvé v kariéře Jessica Jislová na 34. místě, která rovněž chybovala dvakrát. Až na 52. místě skončila Eva Puskarčíková s třemi chybami na střelnici. Nejhůře dopadla Lucie Charvátová. Nebýt jejího zazmatkování na položce vleže, kdy použila náhradní náboj a zastřílela tak celkem šestkrát, skončila by na skvělém 18. místě. Kvůli této chybě však byla diskvalifikována.

Zvítězila Olena Pidrušná z Ukrajiny před Polkou Krystynou Guzikovou a Dorotheou Wiererovou z Itálie.