Ange Guardian počtvrté vítězný, počtvrté s jiným žokejem

Ange Guardian potvrdil neporazitelnost, v Ceně Peruána se předvedl Theophilos a kuriozní průběh čtyřkového crossu. Takový byl dostihový mítink se III. kvalifikací na 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou.

Vrcholem dostihového dne byla druhou srpnovou sobotu  Cena firmy Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. – III. kvalifikace na 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou. Na start se postavilo devět koní, favority byli dva svěřenci trenéra Josefa Váni st. Vítěz Velké pardubické 2017 No Time To Lose vyzval k souboji vítěze dvou loňských a jedné letošní kvalifikace a vítěze Úvodní cross country Koroka Ange Guardiana.

Tempo dostihu podle očekávání udával Bridgeur s žokejem Jaroslavem Myškou, který ale ve finiši podlehl oběma favoritům. A to přes to, že pozdější vítěz kvalifikačního dostihu Ange Guardian ještě při nabíhání na travnatý ovál cválal na posledním místě. Podobný finiš předvedl i No Time To Lose, pro kterého to bylo první „proběhnutí“ v sezoně.

Ange Guardian vyhrál už čtvrtou kvalifikaci, pokaždé v sedle s jiným jezdcem. Tentokrát to byl Lukáš Matuský.

Jak říkám..."Koník byl dneska v průběhu dostihu takový laxní, tak jsem ho nechal v klidu cválat a skákat. Na Havlově skoku jsme se dostali mezi koně, ale nechtěl mi moc akceptovat to tempo. Tak jsem si ještě počkal. Pak mi za to chytnul a mašíroval až domů,“ komentoval průběh dostihu vítězný žokej Lukáš Matuský.

Spokojený byl i trenér obou koní Josef Váňa st., podle kterého kvalifikační dostih dopadl nad očekávání.

Jak říkám..."Že tam máme nejlepší koně, to jsme věděli. Ale museli jsme vyhrát proti koním, kteří byli v loňské Velké pardubické dobří. Jsem rád, že to tak dopadlo. Hlavně bych si ale přál, aby koně teď byli zdraví a mohli jsme v klidu připravovat na Velkou pardubickou. Byl bych rád, kdy Ange Guardiana jezdil Jiří Kousek. A u No Time To Lose a Honzy Kratochvíla není ke změnám důvod," řekl Josef Váňa.

Za Bridgeurem došli čtvrtý Stretton (ž. Jan Faltejsek), pátý Chicname de Cotte (ž. Jordan Duchene) a za nimi Mahony (ž. Niklas Lovén), Ribelino (ž. Andrew Glassonbury) a Templář (Jan Odložil). Nedokončil Player (ž. Marcel Novák), který ale na přihláškách do Velké pardubické nefiguruje – nicméně kvalifikační dostih zvládl už v květnu.

Druhým vrcholem dostihového dne byla Cena Peruána. Favority v ní byli opět svěřenci trenéra Josefa Váni st. Zkušený Zarif a také Theophilos, který ale nedokončil červnovou kvalifikaci na 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou. Právě druhý jmenovaný dostih II. kategorie na 5200 metrů pod Janem Odložilem s přehledem vyhrál. Za ním doběhl Krocoleon, Lombargini, Lodgian Whistle a Taras.

V dostihu pro klisny, v Ceně Registany, se dařilo vítězi Velké pardubické žokeji Lukáši Matuskému. Zvítězil v sedle favoritky Poinsettie před Alegorií, Silk, Stealing a Win a Mintakou.

Kuriózní průběh měl předposlední dostih dne – cross IV. kategorie čtyřletých - Cena podporovaná společností Agrovenkov o.p.s.. Do dostihu odskočila pětice koní. Po pádech a vybočeních už od Zahrádek v dostihu pokračoval pouze Del Rey s Pavlem Složilem ml. Tribuny s napětím čekali, zda dostih dokončí alespoň on.

Jak říkám..."Pořád jsem cítil koně za sebou, říkal jsem si „je to dobrý, nejedu sám“. A najednou bylo ticho. Tak jsem se otočil a nikoho neviděl. Pak už jsem soustředil jen na to, aby mi pěkně skákal – což mu občas nešlo, navíc to začalo klouzat,“ vyprávěl po dostihu Pavel Složil.

Že dostih dokončí pouze jeden kůň není obvyklé, ale ani výjimečné. Například v roce 1993 Velkou pardubickou dokončil pouze Rigoletto s Liborem Štenclem.

        Pardubice 10. srpna  2019Pardubice - třetí kvalifikace na Velkou pardubickou

1. Ange Guardian (ž. Matuský, trenér Váňa st., stáj Anděl strážný), 2. No Time To Lose, 3. Bridgeur. Výrok: lehce 5 - 1 1/4 - 4. Čas: 7:38,83.

Cena Registany (4200 m, čtyřleté a starší klisny, dotace 120.000 Kč): 1. Poinsettia (ž. Matuský, trenér Olehla, stáj Syndikát hvězda-Olehla), 2. Alegorie, 3. Silk. Výrok: zadrženě 10 - 1 3/4 - nos. Čas: 5:21,41.

Cena Peruána (5200 m, pětiletí a starší koně, dotace 120.000 Kč): 1. Theophilos (Odložil, trenér Váňa st., stáj iSport Váňa), 2. Krocoleon, 3. Lombargini. Výrok: velmi lehce 5 - 10 - hlava. Čas: 6:45,28.

Další dostihy

I. Benjamin (ž. Boyer) - Zafiro - Christiano,
II. Black Bard (ž. Boyer) - Medici - Ned,
VI. String (Tůma) - Turoni - New Finch,
VII. Del Rey (Složil ml.),
VIII. Golem (ž. Boyer) - Big Mago - Torgon


(kan, Dostihový spolek Pardubice, SportovníListy.cz, foto: Bohumil Křižan)

Boj o fotbalové nafukovací panny

31.5.2020 09:00:00

Tak se nám konečně rozjela fotbalová liga. Byl to ale zvláštní pohled. Prázdné tribuny si před pár týdny jen stěží dovedl někdo představit. Pamatujeme si, jak se slávisté velmi rozčilovali, když ...