Pět českých medailí z Evropského poháru minikár ze slovenského Rohožníku

[ title]
Dvě prvenství Elišky Slavíkové a Jana Šimůnka, dvě stříbra Tomáše Starého a Petra Melši i třetí pozice Filip Schiebera, to je medailová bilance minikáristů slalomářů z ÚAMK Automotoklubu Škoda Mladá Boleslav v Evropském poháru 2016. Finále soutěže se uskutečnilo o prvním víkendu v září 2016 v Rohožníku. Slavíková, Šimůnek i Melša obhájili své výsledky ze sezony 2015.

Slovenský Rohožník v okrese Malacky je nejdelší a nejrychlejší kopec v kalendáři minikáristů slalomářů.

"Trať měří devět set metrů a závodníci na ni v některých úsecích dobržďují z rychlosti sedmdesát kilometrů za hodinu. Minikára slalomka má rozvor kol pouhých devadesát centimetrů, tak je velké umění udržet stroj v přímém směru při velmi ostrém řízení. Kopec je navíc v bezprostřední blízko vápencových lomů, takže těžká nákladní auta asfalt neskutečně vyhladila a zvýšená prašnost vytváří kluzké podmínky i na suché trati,"  vysvětlil  specifikum tamních podmínek Michal Šimůnek, otec evropského pohárového šampiona v kategorii M4 (17-21 let) Jana.

Zlatí

Honza měl prvenství z EP v kapse již po dvou předchozích triumfech. Spolehlivými výkony se ale až do druhé závodní jízdy držel v čele i na Slovensku. V závěrečných dvou soubojích však dva soupeři výrazně zrychlili a sedmnáctiletý Šimůnek klesl na třetí pozici.

Eliška Slavíková mezi devítiletými až dvanáctiletými ve skupině M2 měla podobně jako Šimůnek mladší vyhráno již před finálovým kláním. Možná proto riskovala víc než obvykle a nabírala po sražených kuželkách trestné vteřiny. Až poslední představení zvládla noblesně a bezchybně, ale v součtu s jednou předchozí jízdou, pohoršenou čtyřsekundovou penalizací, získala v Rohožníku „jen“ druhé místo.

Ostatní medailisté

Boleslaváci tentokrát domů nedovezli žádné prvenství, nicméně skvělou bitvu čtyř kandidátů na prvenství podstoupil v nejmladší kategorii M1 (4-8 let) Tomáš Starý. Rval se jako lev a nakonec nestačil jen na Slováka Michala Obertru.

Petr Melša (E5 nad 22 let) logicky upřednostnil před prvenstvím v EP narození druhého syna a na Slovensko vůbec nevycestoval. I tak mu dva předchozí výsledky na celkové stříbro i obhajobu loňského umístění stačily.

Filip Schieber (M3/13-16 let) potřeboval k posunu na vyšší než třetí pohárový post výrazně v Rohožníku uspět. To se mu sice nepodařilo, přesto se z konečného bronzu radoval, jako by Evropský pohár vyhrál.

  Další závod Poháru ČR se jede na "Andrláku"

Příští sobotu 10. září 2016  a neděli 11. září 2016 pokračuje program slalomářů minikáristů na Andrlově chlumu v Ústí nad Orlicí při 10. a 11. kole Poháru ČR.

(ps, ÚAMK, SportovníListy.cz foto: Michal Šimůnek)