Češi se nenechali zastrašit hakou a tým New Zealand Ambassador’s XV porazili 23:15

Čeští ragbisté na třetí červnovou sobotu nachystali do Prahy velký svátek, který navíc ozdobili překvapivým výsledkem. Českému reprezentačnímu týmu se podařilo zvítězit 23:15 nad novozélandskými ragbisty působícími v Evropě, kteří pod hlavičkou New Zealand Ambassador’s XV opět navštívili Prahu.

SportovníListy.cz  byly na místě děje...

Tři dny předtím sice lvíčata od New Zealand Ambassador’s XV utržila vysokou porážku 0:105 a možná i proto divácké davy návštěvníků hlavního zápasu přicházely do dějiště utkání na hřiště Tatry Smíchov s určitými obavami, že budou sledovat další nadílku v českém brankovišti, ale vše nakonec probíhalo jinak.

Hosté, kteří před utkáním soupeři i divákům předvedli tradiční válečný tanec haku, se sice do domácích borců pustili od začátku ostře, ale naráželi na pozornou českou obranu. Navíc začali dělat  chyby. Proto už Česko po dvou proměněných kopech vedlo 6:0 a v 25. minutě po pětce, kterou položil Martin Kovář, vedli dokonce 11:0. Novozélanďané snížili na 11:5, ale půle po další penaltě, kterou jako ty předchozí proměnil Petr Čížek, skončila 14:5.

"Řekli jsme si všichni s trenérem, že se nesmíme nechat zastrašit jejich předzápasovým tancem hakou a od samého začátku pečlivě bránit, a když to půjde, vyrážet do protiútoku. Taktika nám vycházela a soupeř ztrácel jistotu v přihrávkách, s jakou nás v předchozích zápasech vždy překonával," řekl po utkání nejúspěšnější hráč zápasu Petr Čížek, který ke třem trestným kopům z první půle přidal ještě stejný počet trestných kopů i ve druhé půli.

Petr Čížek tak pro české barvy svými kopy získal 18 rozhodujících bodů. Novozélanďané přesto všechno zápas nezabalili. Ke konci utkání v nastaveném čase ještě dali svoji třetí pětku a snížili na konečných 23:15.

"Je to nádherné, jak nám diváci fandili a po utkání se s námi radovali z nečekaného výsledku. Je vidět, že se nám v posledních zápasech v domácím prostředí daří," radoval se po utkání kapitán českého týmu Vojtěch Havel.

"Byla skvělá oslava českého ragby," měl radost  jediný český ragbista, který hráčům se stříbrnou  kapradinou na hrudi dal pětku Martin Kovář.

Zápas s Novým Zélandem, na rozdíl od těch předchozích, se poprvé nehrál jako exhibice, ale byl oficiálně zařazený do programu světové ragbyové federace.  "Znamená to, že výsledek, bude započítán  do oficiálního žebříčku, který tato federace vede," vysvětlil asistent trenéra Michal Ouředník.

Praha 16. června 2018

Česko - New Zealand Ambassador’s XV  23:15  (14:5)
Body: Petr Čížek 18, Martin Kovář 5 - Amstrong,  Horrocks a Burrows po 5 * Pětky 1:3 *  Rozhodoval: Hollins Fergas (Skotsko) * Diváků: 3500.

(ps, SportovníListy.cz  & Českéragby.cz, foto: Petr Skála)