Pětibojaři Svoboda a Kuf splnili kritéria pro Rio, družstvo získalo evropský bronz

Moderní pětibojaři Dukly Praha David Svoboda, Jan Kuf a Ondřej Polívka vybojovali čtvrtou srpnovou sobotu  na mistrovství Evropy v Bathu bronzovou medaili v soutěži družstev. Svobodovi v závodě jednotlivců utekla medaile o jediný bod, skončil čtvrtý a spolu s Janem Kufem, který obsadil devátou příčku, splnili kvalifikační kritéria mezinárodní federace UIPM pro olympijské hry v Riu.

Olympijský vítěz David Svoboda na kontinentálním šampionátu vylepšil osmé místo z červencového mistrovství světa v Berlíně, kde se dokázal vrátit po vleklých zdravotních problémech mezi elitu.

Teď mu první medaile od Londýna unikla pouze těsně, ve finiši poslední disciplíny, běhu kombinovaného se střelbou, nestačil na bronzového Itala Riccarda de Lucu o pouhou sekundu.

"Vyhrál jsem dnes čtvrté místo! Rezerv tam moc nebylo. V šermu dobrý výsledek, v plavání taky. V ježdění jsem neměl jednoduché zvíře, ale podařilo se mi to zvládnout jen s jednou chybou, v kombi jsem dobře běžel i střílel," hlásil David Svoboda.

Třicetiletý Svoboda zahájil soutěž sedmým místem v šermu, poté byl dvacátý v plavání a šestnáctý v jízdě na koni. Do závěrečné kombinované disciplíny vyrážel osmý těsně za Kufem, jenž se vyšvihl na sedmou pozici díky bezchybnému výkonu v parkúru.

Zatímco olympijský šampion Svoboda bojoval většinu závodu ve skupině o druhé až šesté místo, bronzový medailista z loňského MS Kuf klesl na devátou pozici.

I ta mu však zajistila přímý postup na olympiádu. Do Ria se mělo kvalifikovat osm nejrychlejších z  finále, nicméně vzhledem k tomu, že De Luca jako vítěz finále Světového poháru už jistotu měl, může se na OH v příštím roce těšit i Kuf.

"Splněná kvalifikace na olympiádu, bronz z družstev. Po vážném zranění, co se mi letos na jaře stalo, jsem vůbec nepočítal s takovým výsledkem," radoval se Kuf.

I když Svoboda s Kufem vybojovali kvalifikaci na OH, stoprocentně jistá jejich účast v Riu není.

"Jde o kvalifikaci země, o jmenovitou nominaci se rozhodne až v průběhu příštího roku. Máme nějak nastavená interní kritéria, aby se zaručilo, že pojedou dva aktuálně nejlepší Češi. Svou pozici budu muset ještě potvrdit," upozornil Svoboda.

Další český reprezentant Ondřej Polívka obsadil dvaadvacáté  místo, David Kindl skončil třiatřicátý. Jediná česká moderní pětibojařka, která postoupila do finále mistrovství Evropy v britském Bathu, Natálie Dianová kvůli zranění odstoupila v druhé disciplíně. Letošní mistryně světa ze smíšené štafety začala mít při druhé disciplíně šermu potíže s kolenem, realizační tým nechtěl riskovat vážnější zranění a raději ji ze závodu stáhnul.

Mistrovství Evropy v moderním pětiboji
Bath (Velká Britanie) 22. srpna 2015

Zrcadlo výsledků ...

Muži - finále: 1. Lanigan-O’Keeffe (Ir.) 1487, 2. Prades (Fr.) 1476, 3. De Luca (It.) 1475, 4. Svoboda (ČR) 1474, 5. Kasza (Maď.) 1470, 6. Pučkarevskij (Rus.) 1469, ...9. Kuf 1458, 22. Polívka 1416, 33. Kindl (všichni ČR) 1382.
Muži družstva: 1. Francie 4384, 2. Rusko 4354, 3. ČR 4348.

(ps, Sportovnilisty.cz, Foto: Ivana Roháčková)