Pět reprezentantů v rychlostní kanoistice zabojuje o olympijská místa pro LOH v Tokiu

Týmy pro první mezinárodní soutěže sezony i osmička závodníků, kteří projdou testováním do posádek čtyřkajaků, vzešly z nominačních závodů rychlostních kanoistů v Račicích. Kanoista Martin Fuksa na nich vyhrál všechny disciplíny, do nichž nastoupil. Kajakář Josef Dostál prohrál jen na dvoustovce, kde si vybojoval šanci jet o olympijské hry Jakub Zavřel. Kajakářka Anežka Paloudová vyhrála všechny individuální závody.

„Na evropskou olympijskou dokvalifikaci do Szegedu pojede pět závodníků, do ruského Barnaulu na Světový pohár pak tři z nich. I když šance nejsou vzhledem k obrovské konkurenci veliké, chceme zkusit využít každou možnost získat další místa pro olympijské hry v Tokiu vedle čtyř, která vybojovali Josef Dostál s Radkem Šloufem a Martin a Petr Fuksovi,“ řekl reprezentační trenér Pavel Hottmar.

V Szegedu se 12. a 13. května 2021 představí kajakář Jakub Zavřel, který na dvoustovce může vybojovat poslední volné místo pro český tým v mužských disciplínách. Kajakářka Anežka Paloudová pojede K1 200 a 500 m a s Kateřinou Zárubovou se pokusí uspět na deblu na pětistovce. Kanoistka Denisa Řáhová pojede dvoustovku a s Janou Zetek (za svobodna Ježovou) nastoupí na pětistovce. Zavřel, Paloudová a Řáhová by pak měli rovnou z Maďarska letět také na Světový pohár v sibiřském Barnaulu, kde půjde o úplně poslední možnosti vybojovat olympijská místa.

Jak složit čtyřkajaky?

Na dokvalifikaci v Szegedu naváže Světový pohár, kde by se mělo představit 28 českých závodníků včetně největších es Josefa Dostála a Martina Fuksy a jejich parťáků. Závod bude také rozhodovat o složení týmu pro olympijské hry.

Nastoupit by v něm měly i dvě posádky mužských čtyřkajaků, které v příštím týdnu projdou testováním v Račicích. Jejich složení vzejde z osmičky Jakub Špicar, Daniel Havel, Jan Vorel, Josef Záhora, Jakub Stejskal, Ondřej Mašek, Lukáš Nepraš a Vilém Kukačka.

„Z těchto kajakářů složíme co možná nejsilnější čtyřkajak, druhý bude primárně ze závodníků do 23 let, aby měli příležitost zazávodit si v ostré konkurenci,“ řekl Jan Štěrba, asistent reprezentačního trenéra.

Nejlepší posádka pak pojede případně na mistrovství Evropy. To se mělo konat na začátku června 2021 v Duisburgu. Závod však byl zrušen. Je možné, že se přesune do polské Poznaně, ale zatím není potvrzené místo ani termín. Nominace na mistrovství Evropy vzejde z právě skončených domácích kvalifikačních závodů.

Každopádně z možné posádky pro evropský šampionát vypadli kvůli studijním povinnostem Tomáš Sobíšek a Jakub Brabec. Vzhledem k plnému soustředění na olympijskou dokvalifikaci na dvoustovce neabsolvuje testování ani Jakub Zavřel.

„Takže po mistrovství Evropy uděláme tlustou čáru a dále budeme skládat posádku směrem k mistrovství světa, aby byla otevřená šance i pro závodníky, kteří pojedou na olympijské hry, pokud budou mít zájem,“ dodal Jan Štěrba.

Paloudová vyhrála dvoustovku i nejdelší trať

Poslední den nominačních závodů uzavřely závody na pětikilometrové trati. Mezi kajakáři zvítězil Josef Dostál, který už předtím vyhrál i pětistovku. Kajakářka Anežka Paloudová zvítězila na 5000 m i na dvoustovce. Nejdelší závod na kanoi vyhráli Jakub Březina a Martina Malíková. Ve sprinterském programu získal Martin Fuksa triumf individuálně i na deblu s bratrem Petrem. Na deblkajacích zvítězili na dvoustovce Jakub Brabec a Tomáš Sobíšek, mezi ženami pak Štěpánka Sobíšková a Barbora Galádová. Kanoistka Jana Zetek vyhrála pětistovku.

(Barbora Žehanová, Kanoe.cz, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)