Nový Vysočanský pohár vybojovali v derby klubových týmů z Prahy 9 ragbisté Sparty

Při Vysočanském ligovém ragbyovém derby Sparta - Praga nejde jen o ligové body, ale o držení Vysočanského poháru starosty Prahy 9, který náleží vítěznému týmu.  Protože oba týmy patří obvodem, kde mají svá hřiště,   do  Prahy 9 a současně patří v lize i mezi elitní české klubové celky, nabízela se před pár lety myšlenka, jejich derby zpestřit o souboj o Vysočanský pohár. Jak bylo zamýšleno, tak se i stalo.

Derby se navíc těší velké pozornosti příznivců ragby. To letošní první měření sil Sparta - Praga bylo vzhledem k opatřením spojených s pandemií odehrané po skoro roční přestávce. Naposled převzali Pohár starosty Prahy 9 hráči Sparty po vítězství nad Pragou 39:14  ve čtvrtfinále play off, které se hrálo  26. října 2019.

To následné derby odehrané 19. září 2020 mělo už dramatický průběh, než to před rokem.

SportovníListy.cz bylo na místě děje... 

 

O vítězovi nebylo rozhodnuto  až do samotného konce. Praga vyhrávala ještě půl hodinu před koncem 20:0. Dokonce mohla zvýšit na 23:0, ale trestný kop neproměnila.

"Aby nás to nemrzelo, že  jsme nezískali po tomto kopu další tři body," prohlásil nahlas jeden z trenérů Pragy Pavel Šťastný a věděl, proč to říká.

Sparta totiž poté ožila,  položila dvě pětky a rozhodčí Bednařík Spartě  ještě uznal navíc trestnou pětku. Oba týmy položily po třech pětkách, ale Sparta ještě za následné úspěšné kopy vybojovala vítězství 21:20.

Kapitán Sparty Jan Páv  proto po utkání převzal od zástupce starosty Prahy 9 Adama Važanského Vysočanský pohár ve zcela  novém provedení.

"Bylo by pěkné, kdyby se oba týmy v lize, která se hraje ve zkrácené podobě, utkaly letos spolu ještě jednou a nejlépe přímo ve finále play off," prohlásil po utkání legendární ragbista Eduard Krützner senior, který vzhledem k jeho věku 85 let a šedesáti let, kdy se ragby věnuje, hrál, trénoval nebo jako divák sledoval desítky derby mezi ligovými týmy Sparty a Pragy.

SportovníListy.cz rovněž napsaly:
Ragbistům Sparty se kouřilo u zadku, ale pak stačila půlhodinka pouhá a porážka byla zažehnána

(ps, SportovníListy.cz, ceskeragby.cz, foto: Petr Skála)