Nobelova cena za literaturu pro Gabrielu Koukalovou

[ title]
Sportovní kariéra Gabriely Koukalovou je sice zřejmě u konce, to však neznamená, že by nesbírala i nadále velké úspěchy na mezinárodním poli.

Jak se nám podařilo zjistit, Švédská královská akademie změnila své rozhodnutí a přeci jen udělí Nobelovu cenu za literaturu. Důvodem tohoto stanoviska se stalo vydání knihy Jiná Gabriely Koukalové. Akademie oceňuje citlivý popis cestovatelských pasáží, které navazují na tradici Karla Čapka a jeho tvorbu z poznávání Itálie.

Nepovšimnuto nezůstalo ani hrabalovské pábitelství, hledání krásy ve věcech plně všedních, s naprosto specifickým přístupem k životu. K udělení přispěla i ta část knihy, která se věnuje k aktuální problematice hnutí metoo. Zástupci akademie pozitivně kvitují otevřenost zpovědi, jež plně poukazuje na sportovní prostředí jako genderově velice nevyvážené prostředí, přinášející mnoho nástrah a útrap pro ženskou část sportu.

Gabriela Koukalová se tak stane po Jaroslavu Seifertovi teprve druhým českým spisovatelem, který obdrží nejprestižnější literární ocenění. Velmi potěšen z této skutečnosti je Petr Koukal, manžel autorky a sám bývalý aktivní sportovec. Z kruhů jemu blízkých se proslýchá, že plánuje vydat i druhý díl zpovědi své manželky. Jejím obsahem má být pravdivé zobrazení reakcí nejbližších na oceněnou knihu Jiná. Zda to bude stačit na další Nobelovu cenu, je věc velmi nejistá, ale na vylepšení osobního konta zcela jistě ano.

Českým olympionikům hrozí vyloučení z olympijských her
.  
Hokejisté Karlových Varů mají nového sponzora

Český olympijský výbor si zametá před vlastním prahem


Populární Strama posiluje Plzeň

Říká se, že kuriózní neověřené informace, jaká je i ta, co jste si přečetli, vydavatelé novin dříve opatřovali latinskou zkratkou N.T. (Non testatum) – neověřeno. Fonetická podoba zkratky "enté"  se zvukově  podobá německému die Ente, česky tedy kachna. Nu a tak Kachna na neděli.
.
.

(kp,sportovnilisty.cz,foto:mp)