Německo zahajuje sportovní soutěže


Naši západní sousedé se potýkají mnohem více než my s koronavirovou infekcí. Počty nakažených i mrtvých sice nepřesahují hrozivá čísla z Itálie či USA, přesto i Německo muselo zásadním způsobem ochromit svůj život, včetně sportovního. Jako u nás se tam také živě diskutuje o pokračování fotbalové soutěže. Z úst některých regionálních politiků dokonce zazněl termín 9. května, což by znamenalo rozehrát přerušenou soutěž o měsíc dříve, než je plánováno u nás.

Aby se mohla spolková liga dohrát, samozřejmě bez diváků, vznikl jakýsi manuál, který detailně popisuje pokyny pro organizátory zápasů při zachování protikoronových opatření. Celkem se počítá maximálně s 300 osobami, včetně hráčů, areál rozdělený do několika zón. Přestože se jedná o první verzi, je evidentní, že v Německu jsou s přípravami na zahájení sportovního života mnohem dál, než jsme my, kdy jakékoliv relevantní informace stále chybí. Vláda sice tento týden přijala Akční plán Národní sportovní agentury, ale ten zřejmě ležel někde v šuplíku a současnou pandemii vůbec nezaznamenal.

Stadiony v německém manuálu jsou  rozdělené do 3 zón – hrací plocha, tribuna a venkovní prostory. V každém prostoru se může nacházet současně maximálně 100 osob. Všechny přípravné a úklidové práce musí probíhat mimo dobu pobytu fotbalistů na stadionu. Externí pracovníci (zejména zajištující TV přenos) budou muset vyplňovat dotazníky ohledně svého zdravotního stavu. Začátek zápasů proběhne bez přítomnosti malých fotbalistů, kteří přiváděli hráče na hřiště, taktéž odpadne tradiční podání rukou, týmové focení a společný nástup.



Hráči jsou již předem upozorňováni, že se budou zostřovat diskuze o smyslu pokračování ligy bez přítomnosti fanoušků. Také se počítá s tím, že budou navíc pod ještě větším dozorem veřejnosti, a to nejen na hřišti, ale i mimo a proto je v manuálu kladený důraz na příkladné dodržování hygienických a karanténních opatření. Samozřejmostí je plošné testování na onemocnění Covid-19, přičemž případné pozitivní nálezy nebudou automaticky hlášené do médií, nejdříve dojde k přesnému zmapování původu a virové cesty. Dnes, tj. ve čtvrtek 23. dubna se koná online shromáždění všech klubů 1. a 2. spolkové ligy, na kterém proběhne jakési školení o nastolených hygienických opatřeních, průběhu testování po každém odehraném zápase a neustálém monitoringu hráčů a realizačních týmů. Tím chce vedení ligy přesvědčit i zbývající politiky, že se kola fotbalové ligy mohou znovu roztočit již v první polovině května.


Nezbývá než doufat, že podobný návodný materiál, a to nejen pro fotbal, vznikne v co nejkratší době i v České republice, aby sportovní prostředí vůbec znalo podmínky, za kterých lze přemýšlet o organizaci jak profesionálních, tak i ostatních soutěží.

(svob,sportovnilisty.cz,foto:arch.)