Na ME v halovém pozemním hokeji žen budou hrát v Praze Češky o bronzové medaile

Poslední zápas české reprezentace v základní skupině rozhodoval, zda tým postoupí do boje o medaile nebo bude hrát o záchranu v elitní divizi Mistrovství Evropy. Matematika před zápasem byla jasná, česká  reprezentace musela pro postup vyhrát, Ukrajině stačila remíza.

ČR – Ukrajina  2 : 1 (0:1)
Góly: Lehovcová 2x – Vorušilo

Úvodní sestava ČR byla stejná jako v pátečních zápasech, tj. Čecháková v brance, Kyndlová, Reichlová, Laciná, Lehovcová, Capouchová. Ukrajina do úvodu zápasu postavila to nejzkušenější, co trenérka Makajeva měla k dispozici.

Prvních deset minut zápasu Ukrajinky naše hráčky moc do hry nepouštěly. Naštěstí ze tří trestních rohů proměnily až ten poslední a v osmé minutě šly gólem Vorušilo do vedení. České reprezentantky v prvním poločase nijak vážně brankářku soupeře neohrozily. Ve druhém poločase již ale byl výkon našeho týmu diametrálně odlišný a snesl srovnání s výkonem včera proti Německu.

Ve druhém poločase ve druhé minutě ještě šance Capouchové zůstala nevyužita, stejně tak i v páté minutě první TR českého týmu. Na začátku sedmé minuty byla vyloučena hráčka Ukrajiny na dvě minuty a český tým šel do powerplay 6:4. Za pár sekund si vypracoval další TR a z něj Lehovcová vyrovnala na 1:1. Pak mezi osmou a třináctou minutou přišly šance Laciné a Lehovcové, bohužel nebyly proměněny. Ve čtrnácté minutě ale nastaly těžké chvíle pro český tým. Vyloučení Lehovcové vedlo k výraznému tlaku soupeře. Naštěstí jenom optickému, protože bránící česká čtveřice soupeře do žádné šance nepustila. V osmnácté minutě získal český tým TR. Ten byl bránícími Ukrajinkami zastaven porušením pravidel a tak následoval další. Ten Lehovcová proměnila a český tým šel do toužebně vyhlíženého vedení. Poslední dvě minuty byly hodně hektické, naštěstí ale Ukrajina hrála závěrečnou powerplay takticky špatně. V sobotní večer tak bude český tým hrát o medaile.

ČR – Nizozemsko  3:6  (2:4)
Góly: Laciná, Haklová, Lehovcová – van Nes 2x, Albers 2x, van Erk a Veen po jednom

Toto semifinále přineslo atraktivní hokej. Rychlé akce na obou stranách držely diváky ve varu. Český tým neproměnil v úvodních dvou minutách dvě šance a na konci čtvrté minuty ani svůj TR. Trest přišel za minutu, kdy van Nes proměnila nizozemský  TR na vedení pro svůj tým 0:1. V sedmé minutě měl český tým šanci skóre srovnat, ale Lehovcová poslal TR nad soupeřovu branku. V desáté minutě van Erk a Nizozemsko vedlo 0:2. Na konci třinácté minuty vrátila český tým do hry Laciná, která proměnila TR. Pak ale přišly dvě smolné minuty. Nejdříve z penalty van Nes zvýšila vedení soupeře na 1:3 a hned poté Albers z nevinně vyhlížející akce upravila skóre na hrozivých 1:4. V šestnácté minutě ale proměnila Haklová TR a skóre bylo 2:4. Tento stav vydržel až do poločasu.
Druhý poločas začal pro české barvy nadějně. Při obraně proti TR udělal nizozemský  tým chybu a následovala penalta. Tu Lehovcová proměnila a stav byl 3:4. Na konci čtvrté minuty ale Veen zvýšila vedení Holandska na 3:5. A v závěru ještě při hře bez brankářky  českého týmu zavřela do prázdné branky Albers skóre zápasu na konečných 3:6.

Český tým tak nedosáhl na finále

V neděli 21. ledna 2018 ve 13 hodin budou bojovat v hale na Podvinném Mlýně v Praze Češky s Běloruskem o bronzové medaile. Ve finále ve 14.30 se proti sobě postaví týmy Nizozemska  a Německa.

(vp,sportovnilisty.cz,Miloš Březina) a vp)