Z Německé rally: Vozy ŠKODA dále zvyšují vedení na Německé rally

ŠKODA udává na Německé rally i nadále tempo. Druhý a nejdelší den devátého podniku sezóny FIA Mistrovství světa v rally (WRC 2) byl zase jednou zcela ve znamení posádek, které se na asfaltové tratě kolem města Trevír vydaly s vozem FABIA R5.

Zcela jednoznačně posádka dne  Esapekka Lappi a Janne Ferm, kteří za obtížných podmínek třetí srpnovou sobotu ráno udělali vše správným směrem a dostali se na čelo klasifikace WRC 2. Za oběma „létajícími Finy“ se odehrával napínavý souboj místních matadorů, posádky Armin Kremer/Pirmin Winklhofer, s druhou tovární posádkou ŠKODA Motorsport, Janem Kopeckým/Pavlem Dreslerem, o druhé místo.

Lehké ranní přeháňky ztěžovaly týmům výběr pneumatik, protože se sice nedalo počítat s trvale mokrými úseky trati, ale místy byla trať ještě vlhká. Tovární jezdec ŠKODA Lappi vsadil nejprve na kombinaci měkkých a tvrdých směsí od partnera týmu ŠKODA Motorsport, firmy Michelin. Chytrá volba: Lappi získal na dosud vedoucího Kremera, rovněž s vozem ŠKODA, na prvních dvou rychlostních zkouškách dne 49,3 sekundy a dostal se na první místo. V průběhu dne, mimo jiné na legendárních zkouškách „Panzerplatte“ ve výcvikovém prostoru Baumholder, tento náskok zvýšil na 1:09,9 minut.

"Ráno to pro nás začalo perfektně. Volba pneumatik byla výborná a jeli jsme bezchybně. Měli jsme skvělou přilnavost. FABIA R5 běžela úžasně, takže jsme mohli zajet velice rychlé časy. Naše výchozí pozice pro finálový den rally je dobrá, protože vedeme a všichni ostatní se musejí pokusit nás dohnat. Ale zejména na Jana si musíme dávat dobrý pozor: je to absolutní specialista na asfalt, zná zkoušky a loni tady vyhrál. S ním je pořád třeba počítat,“ komentoval to Lappi.

To, že s Kopeckým se musí na Německé rally stále počítat, potvrdil zkušený jezdec v sobotu dobrými časy, mimo jiné vyhrál čtyři rychlostní zkoušky.

"Nejprve nebylo vůbec jednoduché najít za obtížných povětrnostních podmínek ten správný rytmus.  Ale dal jsem do toho všechno a o několik míst jsme se posunuli. Bylo by hezké, kdybychom v neděli druhé místo udrželi,“řekl Kopecký, kterého v pátek zbrzdil defekt pneumatiky.

Tovární posádka ŠKODA Pontus Tidemand/Jonas Andersson, která na Německé rally rovněž startuje s vozem FABIA R5, ale není přihlášena do klasifikace WRC 2, v sobotu pokračovala ve svém působivém výkonu. Jelikož tato švédská posádka není na této klasické rally na asfaltu kolem města Trevír přihlášena do mistrovství, startuje do rychlostních zkoušek podstatně později než týmoví kolegové a trať je tak často podstatně více znečištěná. Přesto zajížděli podobně rychlé časy jako Lappi a Kopecký a jsou aktuálně na osmém místě v celkové klasifikaci rally.

Poslední den Německé rally posádky opět zavede do vinic kolem řeky Mosely. Na programu jsou čtyři rychlostní zkoušky v délce 59,26 km. Vyhlášení vítězů se koná v neděli 21. srpna 2016 odpoledne od 15:00 hodin před Porta Nigra v centru města Trevír.