Tragický konec závodů na okruhu Františka Bartoše 2019

Letošní sezóna mezinárodního mistrovství České republiky silničních závodních motocyklů na přírodních okruzích o uplynulém víkendu pokračovala jedenáctým ročníkem závodů Okruhu Františka Bartoše v Ostravě - Radvanicích.

Čtvrtý závodní podnik letošní sezóny mezinárodního mistrovství České republiky silničních závodních motocyklů na přírodních okruzích se o víkendu od 29. do 30. června 2019 odjel v městské části Ostrava - Radvanice a Slezská Ostrava, kde se konal již 11. ročník závodů na přírodních tratích pod názvem Okruh Františka Bartoše. Celý víkend v Radvanicích panovalo velice letní počasí s vysokými teplotami, takže byla technická trať pro jezdce o to náročnější.

Závodní víkend byl opravdu nabitý na třídy, protože se tu při MMČR SZM na PO sjeli jezdci tříd 125 SP, 125 GP/Moto3, 250 Open, Supermono, Supertwin a do 600 ccm. Při PČR na PO tu byli klasici kubatur 175 ccm, 250 ccm, 350 ccm, 500 ccm, 750 ccm a celý program zpestřily i posádky na sidecarech, které tu jely volný závod jízdy pravidelnosti historických závodních motocyklů.

MMČR 125GP/Moto3 a 250 Open

Nedělní program začal odsunutým druhým volným tréninkem kategorie Supertwin, který byl v sobotu přerušen nehodou. Poté se už naplno rozjely závody a jako první vyrazili na trať jezdci tříd 125 GP/Moto3 a 250 Open. Do závodu dobře odstartovala dvojice Patrik Kolář a Christopher Eder, ale Patrik Kolář měl ve třetím kole technickou poruchu a musel ze závodu odstoupit.

Na čele se tak držel rakouský závodník, na kterého dotíral Němec Chris Meyer. V tomto pořadí nakonec dojeli do cíle a stupně vítězů doplnil Jiří Obtulowicz, který jako jediný jel na stroji Moto3. V silnější třídě 250 Open to bylo napínavé o všechny místa na stupních vítězů. Pro vítězství si nakonec dojel Martin Sedlák. Druhou pozici obsadil Petr Kunz a třetí skončil David Řezáč.

PČR klasik do 350 ccm, do 500 ccm a do 750 ccm

Jako druzí na trať vyjeli jezdci přeboru ČR ve třídách klasik 350 ccm, 500 ccm a 750 ccm. Jasným favoritem ve třídě 350 ccm byl Vítězslav Hatan, který svou roli potvrdil a připsal si další vítězství. Na druhém místě skončil Jiří Švihnos a třetí skončil Vladimír Jílek, který tuto pozici dokázal udržet i přes dvacetivteřinovou penalizaci za ulitý start.

V kategorii 500 ccm si pro vítězství dojel Tomáš Maixner před Ondřejem Mrázem a Daliborem Vraným. Horkou chvíli zažil také Johann Fürböck, jehož stroj nechtěl naskočit a do závodu vyjížděl z boxů. Nakonec ale svou ztrátu stáhl a dostal se na stupně vítězů ve třídě 750 ccm, když dojel za Liborem Maříkem a před Jiřím Turkem.

MMČR Supermono

Po závodě přeboru silnějších klasiků se rozjel desetikolový závod MMČR ve třídě Supermono. Do Radvanic bohužel nepřijel přihlášení Shaun Anderson s přítelkyní, kteří byli v Hořicích dobrým zpestřením startovního pole, protože Shaun se svými zkušenostmi z Tourist Trophy na ostrově Man vždy táhne diváky k trati. Závod v Radvanicích přišel i o druhého favorita, kterým je Petr Najman. Petr měl ve druhém měřeném tréninku technickou poruchu a kvůli rozbitému motoru nemohl do závodu nastoupit. I přes to, že do závodu odstartovalo méně jezdců, předvedli nám velice pěknou podívanou. Po startu se na čele naháněla čtveřice jezdců Libor Kamenický, Daniel Zörnweg, Tomáš Červený a Marek Němeček. Libor Kamenický musel ze závodu odstoupit v šestém kole, když měl technickou poruchu. Pro vítězství si nakonec dojel německý závodník Daniel Zörnweg. O druhé místo to ale bylo napínavé až do konce a vybojoval ho Tomáš Červený před Markem Němečkem.

PČR klasik do 175 ccm a 250 ccm

Druhý závod PČR klasiků byl pro jezdce kubatur 175 ccm a 250 ccm. Opět se jelo na osm kol. Ve slabší třídě 175 ccm oslavil vítězství Jiří Obtulowicz, který tak získal druhé umístění na stupních vítězů v tomto víkendu. Za ním skončili Marek Vrána a Miloš Thér. V silnější třídě 250 ccm vystoupal na nejvyšší stupínek Josef Lukšík, Jiří Švihnos získal druhé druhé místo v klasikách a třetí dojel Petr Kuchařík.

Sidecary

Velice oblíbené jsou vždy závody sidecarů, které v Radvanicích jely na pravidelnost. Celkem se sem sjelo dvacet posádek, takže se na startovní rošt sotva vešly. Během těchto závodů je zajímavé sledovat různé druhy a stáří jednotlivých vozidel a tím pádem i jízdní styl a vyklánění spolujezdců. Nejpravidelnější posádkou byla dvojice Petr Verbík a Stanislav Pařízek. Za nimi skončili Richard Bílý a Matěj Mohler a stupně vítězů doplnila polská posádka ve složení Wioletta Kowalczyk a Michaela Pokrywieckiho. Ti navázali na nedávné vítězství v Jičíně.

125 SP

Další rychlostní závod čekal jezdce třídy 125 SP, který byl vypsán na deset kol. Do závodu nejlépe odstartoval Michal Vecko, který se ujal vedení. Za ním jeli Marek Zima, Eduard Werner, Ivo Doležal a Marcel Hruboš. Na místě šestém pak Martin Prouza, který postupně stahoval jednoho jezdce za druhým a jel o stupně vítězů. Závod byl pěknou podívanou a bojem o každou pozici, ale vše se otočilo v osmém kole. V poslední zatáčce spadl Martin Prouza a závod byl přerušen červenou vlajkou. I přes veškerou pomoc záchranářů se jezdce nepodařilo vrátit k životu a závody měly ten nejhorší konec, jaký může být. Veškerý další program byl na Okruhu Františka Bartoše kvůli této tragédii ukončen.

Upřímnou soustrast rodině a všem blízkým Martina Prouzy

Tiskové prohlášení organizátora RABA Motosport z. s.

"RABA Motosport z.s. se jakkoliv nebude vyjadřovat k tragické nehodě, jež se stala na Okruhu Františka Bartoše při motocyklovém závodě MMČR do 125 cm SP až do ukončení policejního vyšetřování.

Jak říkám ...

"Podnik v Radvanicích se mi hodnotí velice obtížně. Po většinu víkendu vše probíhalo bez problémů. Myslím, že jsme viděli hezké závody na dobré sportovní i organizační úrovni a za to bych určitě moc rád poděkoval všem zúčastněným, jak ze strany jezdců, tak organizátorů. Závody na přírodních okruzích jsou krásný, ale někdy krutý sport. Během kategorie 125 SP došlo k vážné nehodě, kterou Martin Prouza, i přes rychlou a profesionální první pomoc, nepřežil. Rád bych vyjádřil upřímnou soustrast jeho rodině a přátelům," řekl Tomáš Jenčovský - člen komise SZM Autoklubu ČR

"Velmi těžko se mi hodnotí takto tragicky zakončený podnik. Jako bývalý závodník jsem měl vždy obrovský respekt před přírodními okruhy. Dobře si ale uvědomuji, že pro samotné závodníky je to nejen disciplína, kterou milují, ale také vášeň, touha a životní výzva. Bránit někomu v jeho touze je nemožné, ale musíme udělat maximum pro zvýšení bezpečnosti. Na příští týden jsem na podnět prezidenta Autoklubu svolal mimořádnou schůzi komise a musíme přijmout nutná opatření. I přes to, že bezpečnost přírodních okruhů nikdy nebude srovnatelná s jízdou na uzavřených závodních tratí, je potřeba udělat maximum, abychom rizika fatálních nehod minimalizovali. Rád bych vyslovil upřímnou soustrast rodině a přátelům Martina," řekl Matěj Smrž - předseda komise SZM Autoklubu ČR.

Příští závody MMČR SZM na PO se pojedou od 13. do 14. července 2019 při závodech Havířovský Zlatý kahanec na Těrlickém okruhu 2019. Zde se kromě našeho mistrovství představí i jezdci mezinárodního road racingového šampionátu (IRRC) ve třídách Supersport a Superbike, kteří tu pojedou třetí závody letošní sezóny IRRC.

Ostravě - Radvanice 30. června 2019

Mezinárodního mistrovství České republiky silničních závodních motocyklů na přírodních okruzích

MMČR 125 GP / Moto3: 1. Christopher Eder, 2. Chris Meyer, 3. Jiří Obtulowich
MMČR 250 Open: 1. Martin Sedlák, 2. Petr Kunz, 3. David Řezáč
MMČR Supermono: 1. Daniel Zörnweg, 2. Tomáš Červený, 3. Marek Němeček
MMČR 125 SP: 1. Michal Vecko, 2. Eduard Werner, 3. Marek Zima
MMČR Supertwin: zrušeno
MMČR Do 600 ccm: zrušeno
MMČR Klasik do 175 ccm: 1. Jiří Obtulowicz, 2. Marek Vrána, 3. Miloš Thér
PČR Klasik do 250 ccm: 1. Josef Lukšík, 2. Jiří Švihnos, 3. Petr Kuchařík