Šampion Gill a značka ŠKODA slaví při triumfu v Indii je to šesté vítězství v sezóně APRC

O perfektní závěr grandiózního rallyového roku 2016 pro značku ŠKODA se postaral  místní matador Gaurav Gill, který  dosáhl v Indii oslavovaného domácího vítězství při finále sezóny FIA Asijsko-pacifického mistrovství v rally (APRC). Tři dny po svých 35. narozeninách završil nový šampion APRC vítězstvím na Indické rally svou bezchybnou bilanci šesti vítězství v šesti podnicích sezóny. Nejnovějším úspěchem s vítězným vozem ŠKODA FABIA R5 navíc věnoval svému navigátorovi Glennu Macneallovi titul pro spolujezdce v APRC. V hodnocení značek a jezdců APRC měla ŠKODA pátý titul po sobě jistý již před poslední rally sezóny.

"Krásnější závěr našeho úspěšného rallyového roku 2016 jsme si nemohli přát. V pátek 2. prosince 2016 převzali Esapekka Lappi a Janne Ferm ve Vídni své trofeje jako mistři světa v rally. O tři dny později vystoupili Gaurav Gill a Glenn Macneall před tisíci fanoušků i na poslední rally sezóny, v tak důležitém asijsko-pacifickém prostoru, na nejvyšší příčku stupňů vítězů a mohli se nechat oslavovat jako šampioni APRC. Byla to skutečně nejlepší reklama pro značku ŠKODA," bilancoval šéf ŠKODA Motorsportu Michal Hrabánek.

Tisíce fanoušků sledovaly indického národního rallyového hrdinu Gilla u tratí vedoucích přes kávové plantáže. Na jediné zkoušce v sobotu se ovšem nejdříve ujali vedení týmoví kolegové z týmu ŠKODA MRF Fabian Kreim/Frank Christian. Napínavý duel posádek vozů ŠKODA ovšem v neděli trval jen do čtvrté rychlostní zkoušky, kde němečtí šampioni kvůli poškození zavěšení kola nedojeli do cíle. Pak už Gill neměl konkurenci a vyhrál všech dvanáct zkoušek druhého dne. V pondělí 5. prosince 2016 se Kreim do rally vrátil a díky třem nejrychlejším časům z posledních čtyř zkoušek si nakonec zajistil celkové páté místo. Oslavovaným vítězem po 225 měřených kilometrech byl ale Gaurav Gill.

"Toto vítězství v mé domovině korunuje úžasný rok 2016. Děkuji především mému týmu ŠKODA MRF, který vždy odváděl perfektní práci. Jen tak jsem mohl podruhé po roce 2013 získat titul v APRC," řekl Gill. Vedle triumfu v APRC vyhrál Gustavo Saba pro značku ŠKODA také kontinentální mistrovství Jižní Ameriky. Násir Al-Attíja triumfoval v Middle East Rally Championship (MERC) rovněž s vozem ŠKODA FABIA R5 a k tomu si piloti s vozy ŠKODA FABIA R5 připsali dalších devět národních titulů. Vrcholem byl ale bezpochyby historický triumf ve FIA Mistrovství světa v rally (WRC 2) posádky Lappi/Ferm s vozem FABIA R5. Rok 2016 tak byl jedním z nejúspěšnějších ve 115leté historii ŠKODA Motorsport.

Číslo pro Indickou rally: 17 - 17 rychlostních zkoušek, 17 nejrychlejších časů

Vůz ŠKODA FABIA R5 ukončil sezónu v APRC bezchybnou bilancí. Stejně jako při obou posledních rally tohoto kontinentálního mistrovství v Malajsii a v Japonsku před sebe oba piloti s tímto špičkovým speciálem ani na jedné rychlostní zkoušce Indické rally konkurenci nepustili. Vítěz Gill zajel 13 nejrychlejších časů, Fabian Kreim kraloval časové listině čtyřikrát.

FIA Asijsko-pacifické mistrovství v rally (APRC)