Memoriál Luboše Tomíčka plochodrážníků mimořádně v Praze v neděli 8. září 2019

Tradiční speedway opět na Markétě: kdo prožene favorita Holdera?

V neděli 8. září 2019 se v Praze 6 na Břevnově  uskuteční mezinárodní závod rychlých motocyklů.   Na plochodrážním stadionu Markéta nyní sice probíhá rekonstrukce, po které  přibude v areálu nové osvětlení a úpravy čeká i plocha  kolem oválu, přesto se  51. Memoriál Luboše Tomíčka pojede. Příznivci ploché dráhy se dočkají.  Závod, který se koná pravidelně od roku 1969, začne v 16 hodin a navíc můžete přijít i s dětmi do 15 let, za které  nebudete platit vstupné. Uvidíte na vlastní oči nejenom české borce, ale vedle nich i celou plejádu zahraničních hvězd. Kdo ví,  třeba se některý kluk pro tento dramatický sport nadchne. A proč ne i děvče, vždyť  ve světě občas sedlají plochodrážní pětistovku i děvčata.

Tento prestižní podzimní závod, který se jezdí na památku špičkového českého plochodrážníka Luboše Tomíčka, vyhrál český závodník naposledy v roce 2010. Vítězem byl tehdy Matěj Kůs, který je na stadionu na Markétě doma, letos si však dal po slabších výsledních roční pauzu a na dráze ho tedy neuvidíme. Některý z Čechů by ale na stupně vítězů letos vystoupit mohl. Při neúčasti české jedničky Václava Milíka, který má ve stejný den povinnost startovat v Polsku, i Josefa France, který závodí ve Francii na dlouhé ploché dráze, budeme držet palce čtveřici mladších českých jezdců. Ondřej Smetana a Zdeněk Holub již mají dostatek zkušeností, závodníci nejmladší kategorie Petr Chlupáč a zejména Jan Kvěch už delší dobu porážejí „dospělé jezdce“, ačkoliv sami jsou ještě junioři.

Rychlost a závodnický um si s nimi tuto neděli poměří například Matič Ivačič ze Slovinska, nedávný vítěz Zlaté přilby SNP, němečtí borci Michael Härtel a Dominik Möser, mladý nadějný Slovák David Pacalaj, Švéd Linus Sundström, a především pravidelný účastník seriálu Grand Prix – dánský jezdec Niels-Kristian Iversen. Ten bude největší hvězdou závodu, a spolu s ním je horkým favoritem samozřejmě i loňský vítěz memoriálu Chris Holder z Austrálie, který s sebou přiveze i svého mladšího bratra Jacka Holdera. Startovní listinu doplní jezdci z Polska, kteří jsou tradičně vynikající, vždyť polská speedwayová liga je řadu let nejlepší na světě.

Průběh závodu letos dozná drobných změn. Nepojede se například finálová jízda v pěti jezdcích, jako minulá léta, ale se čtyřmi, jak je na krátké ploché dráze obvyklé. Trochu se pozměnila i další pravidla: první dva jezdci s nejvyšším počtem bodů po základní části postoupí přímo do finálové jízdy. O dalších dvou finalistech rozhodne speciální jízda „last chance“, v níž se postaví na start jezdci, kteří se umístili na třetím až šestém místě v celkovém pořadí. V závěrečné jízdě uvidíme tedy opravdu ty nejlepší.

Plochodrážní program na stadionu bude 8. září 2019 velmi bohatý již brzy odpoledne. Stadion se pro diváky otevírá dvě hodiny před samotným závodem a diváci budou mít tentokrát volný vstup do depa, takže uvidí špičkové motorky zblízka a na vlastní oči. Milovníci motocyklů bez brzd a také „lovce podpisů“ se tak mohou setkat s jezdci před závodem, mohou si je vyfotografovat či získat jejich podpis! Nebude chybět ani vystoupení bubenické kapely a mužské oko potěší i  kreace krásných děvčat – roztleskávaček.
Špičkou doprovodného programu však bude freestylová ukázka umění bratrů Podmolů s názvem „Podmol Bros SHOW“, při níž jezdci na speciálně upravených motorkách předvedou své nebezpečné triky ve vzduchu po rozjezdu na rampě, při nichž se divákům tají dech a dámy omdlévají… Vstupenky za 160 nebo za 250 korun jsou k mání i v síti Ticketportal. 

(lf, SportovniListy.cz, foto: Lubor Falteisek)