Jan Kopecký vyhrál Tour de Corse a další vozy FABIA R5 skončiliy na 4 z prvních 5 míst

Už když se podíváte na mapu Korsiky, poznáte, že tohle místo je pro automobilové soutěže snad stvořené. Zatímco jinde se silnice táhnou rozmáchlými křivkami či širokými oblouky, Korsiku protkávají kudrlinky nesčetných zatáček. Nikdo asi nepočítal, kolik přesně jich v letošní rallye najdete. Ale přezdívky „rallye deseti tisíc zatáček“ nejspíš není příliš daleko od pravdy.

Závod se jel tři dny a jak si vedly posádky s vozy Škoda?

Pátek  6. dubna 2018

V první rychlostní zkoušce korsické rally si posádky musely poradit s téměř 50 kilometry nekonečných zatáček a téměř žádných rovinek. Silné středeční deště, které na silnici přinesly spoustu hlíny, navíc způsobily na mnoha místech nepředvídatelné podmínky.

"První erzeta byla dobrá, ale občas také dost nepředvídatelná. Na silnici byla často tekoucí voda, která tam nebyla, když jsme si připravovali poznámky. Protože nemáme povolené průzkumné týmy, které by zkontrolovaly trať, než se vydáme na rychlostní zkoušku, byla přilnavost v některých zatáčkách nepředvídatelná, takže jsem raději zvolil opatrný přístup", přiznal Jan Kopecký, který však byl i přes opatrný styl jízdy nejrychlejší a po dvou ranních erzetách je na prvním místě.

Zatímco jejich soupeři měli často technické problémy nebo vyjeli z trati, oba jezdci týmu ŠKODA byli se svými vozy ŠKODA FABIA R5 a jejich spolehlivostí spokojeni. “V první erzetě jsem se přetočil v jedné vlásence. Na některých místech tam bylo hodně bahna a vody. Přilnavost se neustále měnila, takže jsem se rozhodl být opatrný”, řekl Ole Christian Veiby, který je na třetím místě v kategorii WRC2.
Po všech čtyřech erzetách dnešního dne je Kopecký stále ve vedení

Po polední servisní zastávce se opakovaly první dvě rychlostní zkoušky dne. Jan Kopecký na voze ŠKODA FABIA R5 opět zajel nejrychlejší čas, zvýšil svůj náskok a po čtyřech pátečních erzetách byl se svým výsledkem velmi spokojený: “Dnes odpoledne to bylo mnohem lepší, silnice byly sušší a já mohl jet o mnoho ostřeji.” Jeho týmový kolega O.C. Veiby se znovu přetočil, ale přesto dokázal ubránit své třetí místo.

Šéf týmu ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek byl s prvním dnem na Rally Corsica spokojený ...

"Tato soutěž se svými zakroucenými asfaltkami představuje opravdovou zkoušku jezdce i stroje. Mám radost, že naše vylepšená ŠKODA FABIA R5 byla spolehlivá a rychlá, stejně jako naši jezdci. Jan opět předvedl svoji úžasnou rychlost na asfaltu a O.C. se s každým kilometrem tady na Korsice učí víc a víc", řekl Hrabánek.

Sobota 7. dubna 2018

V  dopoledních erzetách O.C. Veiby našel své opravdové tempo. Vyhrál dvě z nich a ve třetí se umístil na druhém místě.

“Podařilo se mi najít opravdu dobrý rytmus a potom už jsem jen držel tempo", usmíval se Veiby na konci první ranní erzety.

Jan Kopecký začal zvolna, třetím místem v RZ5, ale jeho rychlost se v průběhu dopoledne zlepšovala. V RZ6 skončil druhý a v poslední erzetě dopoledne, RZ7, už zvítězil, následován svým týmovým kolegou na druhém místě.

"Byl to pro nás velmi dobrý začátek, ale erzeta byla pořádně náročná. Možná jsem byl až moc opatrný, ale vždycky musíte dávat pozor na štěrk v zatáčkách ”, okomentoval Jan Kopecký po první RZ.

Skvěle se dařilo i zákaznickým týmům. V poslední rychlostní zkoušce dopoledne se Łukasz Pieniążek umístil na třetím místě a završil tak výsledek 1-2-3 pro vozy ŠKODA FABIA R5. Celkově je na 6. místě. Před ním je Fabio Andolfi, který si drží vyrovnané tempo a setrvale zůstává na 5. místě celkového pořadí.

Po selhání převodovky se O. C. Veiby propadl na třetí místo celkově, vozy FABIA R5 stále na prvních třech místech

V prvních dvou rychlostních zkouškách odpoledne si O. C. Veiby držel tempo a poté, co se v obou umístil na druhém místě se posunul na druhou pozici i celkově. Zároveň se Fabio Andolfi dokázal propracovat na třetí místo celkového hodnocení a završil tak finiš 1-2-3 pro vozy FABIA R5.

V RZ10 však převodovka na Veibyho voze FABIA R5 selhala a zasekla se na prvním rychlostním stupni. Technické problémy ho stály cenný čas, takže skončil na posledním místě v erzetě a celkově se posunul na třetí místo. Fabio Andolfi na zákaznickém voze je nyní druhý a rally stále vedou tři vozy ŠKODA.

Neděle  8. dubna 2018

V průběhu uplynulého večera dostal jezdec továrního týmu Citroën, Yoann Bonato, od organizátorů časovou kompenzaci za falešné GPS výstrahy, které ho donutily zastavit v osmé rychlostní zkoušce. To ho posunulo na druhé místo, před Fabia Andolfiho na soukromém voze ŠKODA FABIA R5 a továrního jezdce O. C. Veibyho.

Poté, co jeho ŠKODA FABIA R5 prošla v sobotu večer úspěšně servisem, začínal Ole Christian Veiby nedělní etapu na čtvrtém místě. Náskok italského jezdce Fabia Andolfiho v tu chvíli činil více než 55 sekund. Všechny oči ve WRC2 se nyní soustředily na mladého Nora a otázku: Dokáže se dostat zpět na třetí pozici a tím i na stupně vítězů? První ze dvou nedělních erzet byla nejdelší v celé rally – náročných 55,17 kilometrů mezi městečky Vero a Sarrola-Carcopino. Na její trase ležel také nejvyšší body rally ve výšce více než 885 metrů nad mořem. Od roku 1986 to je nejdelší rychlostní zkouška, která se na Tour de Corse jezdí.

A Ole Christian Veiby ji zajel ve fantastickém čase. Porazil Andolfiho o působivých 47,7 sekundy a zkrátil tak jeho náskok na 7,9 sekundy.

FABIA R5 zajely v poslední RZ výsledek 1-2-3-4, Kopecký je celkový vítěz!

Po čistém výkonu, kterým dominoval celé rally od startu až do cíle, získal Jan Kopecký své první vítězství na korsické rally a pojistil si první místo ve světovém poháru jezdců.

Poslední rychlostní zkouška byla rozhodující pro O. C. Veibyho, který se snažil sesadit Fabia Andolfiho na soukromém voze FABIA R5 ze třetího místa. Veibymu se v této erzetě podařil skvělý výkon a s časem 10:10.8 ji vyhrál. Stačilo to na snížení ztráty na Andolfiho na méně než dvě sekundy, ale nestačilo to na jeho překonání.