Finská rally: ŠKODA připravena na formuli 1 v lese

ŠKODA odstartuje do druhé části „rychlého léta“ ve FIA Mistrovství světa v rally (WRC 2). Tři týdny po Polské rally je od čtvrtka 28. července 2016 na programu další ultrarychlá rally na šotolině, Finská rally.

Po pěti vítězstvích značky ŠKODA ve WRC 2 za sebou se především finská tovární posádka ŠKODA Esapekka Lappi/Janne Ferm těší na svou domácí rally, kterou již loni vyhrála s vozem FABIA R5. Švédská posádka Pontus Tidemand/Jonas Andersson, vítězové Portugalské rally v květnu, rovněž nastoupí s vozem FABIA R5 týmu ŠKODA Motorsport.

"Jen v málokteré zemi vyvolává rallyový sport takové nadšení jako ve Finsku. Rally je tady národní sport, což dokazuje i nikdy nevysychající příliv dorosteneckých talentů, kteří každý rok přicházejí do mistrovství světa v rally. Esapekka Lappi je prokazatelně jedním z nejlepších místních jezdců v našich řadách a Pontus Tidemand se jako Švéd cítí ve Finsku vždy báječně. Navíc jsme už prokázali, že FABIA R5 patří i na rychlých šotolinových tratích k absolutní špičce ve třídě WRC 2. To ukazují i poslední vítězství v Polsku nebo loni ve Finsku. Takže věříme, že značka ŠKODA bude na Finské rally pokračovat ve vítězné sérii a my tak budeme moci představit vůz FABIA R5 znalému finskému publiku z jeho nejlepší stránky," řekl šéf ŠKODA Motorsportu Michal Hrabánek.

"Trať rally ve Finsku čítá 333,6 měřených kilometrů, rozdělených do 24 rychlostních zkoušek, které se budou konat od čtvrtečního večera do nedělního poledne. Charakteristické jsou dlouhé pasáže, které se jedou na plný plyn, většinou na jemných šotolinových tratích v lesích kolem města Jyväskylä. Tedy terén, který tovární jezdec Lappi velice dobře zná a má rád. „Jezdit rally je pro mne prostě většinou radost,“ řekl 25letý Fin, který nyní chce na Finské rally naplno zaútočit a zopakovat své vítězství z loňského roku.

Díky dvěma třetím místům - ve Švédsku a v Polsku - a devátému místu na Sardinii je nyní Lappi sedmý v klasifikaci mistrovství světa v kategorii WRC 2. O něco lépe je na tom momentálně v celkové klasifikaci jeho týmový kolega Tidemand. Vítězství v Portugalsku, druhé místo na domácí rally ve Švédsku a naposledy sedmé místo na Polské rally znamenají čtvrté místo v mistrovství světa.

"Ve Finsku bych chtěl zmenšit náskok vedoucích jezdců v mistrovství světa, ale nebude to všechno  lehké," řekl Tidemand. "Nesmíme si dovolit žádné chyby, protože větší časová ztráta se dá na těchto neuvěřitelně rychlých tratích dohnat jen stěží. Kromě toho bude konkurence opět velice silná. Elfyn Evans a Teemu Suninen byli naposledy ve skvělé formě a s oběma opět počítám i na této rally."

V posledních pěti rally WRC-2 vždy zvítězil jezdec se špičkovým speciálem FABIA R5. Na Italské rally v červnu 2016  a na Polské rally v červenci 2016 byl úspěšný 23letý Fin Teemu Suninen, který vítěznou sérii zahájil na Mexické rally. Na Argentinské rally byl nejrychlejší Nicolás Fuchs a spolehlivý vůz z Mladé Boleslavi tak zůstal neporažený. Na Portugalské rally vystoupil na nejvyšší příčku tovární jezdec Tidemand.