Moderní pětibojaři na závody zatím čekají. Vědí jen, že Mistrovství Evropy už nebude

Čeští moderní pětibojaři se po rozvolnění většiny vládních opatření pomalu vrací do zajetých kolejí.   Ti nejmladší v červnu absolvovali první dvě kola Českého poháru mládeže. Na závody většího formátu však pětibojaři stále čekají. Mezinárodní federace zrušila mistrovství Evropy seniorů i juniorský světový šampionát. Rozhodnutí o seniorském mistrovství světa padne začátkem srpna 2020.

O zrušení seniorského mistrovství Evropy, které mělo v polovině září hostit Maďarsko, rozhodla Evropská konfederace moderního pětiboje o několik týdnů dřív.

Jak říkám...„Původně se mělo rozhodnout stejně jako o světě začátkem srpna. Podmínky nejsou pro všechny stejné. Třeba ve Francii s výjimkou olympijského týmu nemůže například v šermírně šermovat nikdo. Standardní příprava u nich ještě ani nezačala,“ vysvětlil český reprezentační trenér Jakub Kučera, který přiznal, že se velký otazník  podle něj vznáší i nad mistrovstvím světa, které se má v říjnu 2020 uskutečnit v Mexiku.

„Mexiko a Brazílie byly teď ty nejpostiženější země, kde se situaci s koronavirem vůbec nedařilo dostat pod kontrolu. Zatím si nedokážu představit, že by tam mistrovství světa chtěli pořádat. Ale možné je všechno,“ dodal kouč moderních pětibojařů.

Vedle evropského šampionátu seniorů, mistrovství světa juniorů a kontinentálního mistrovství v kategorii U17 a U19 zrušila mezinárodní pětibojařská federace také letošní volební kongres. Ten se měl uskutečnit v listopadu v čínském Xiamenu. Přeložen byl na listopad 2021. Nyní tedy moderní pětibojaři čekají na vyjádření ohledně juniorského evropského šampionátu a především mistrovství světa dospělých. Definitivní rozhodnutí by mělo padnout 1. srpna.

Jak říkám...„Dle mých informací je ve hře zrušení všech oficiálních soutěží UIPM do 31. 12. 2020,“ obává se Jakub Kučera, jehož  svěřenci zatím nevědí, ke kterým vrcholům směřují.

„Příští sezóna bude klíčová. I z tohoto pohledu jsme tu letošní upravili tak, abychom mohli reagovat na všechny varianty, aniž by to jakkoli negativně ovlivnilo přípravu na příští sezónu,“ upřesnil český kouč.

A tak má nyní, ve zcela netradičním čase, česká elita dvanáctidenní tréninkové volno. Od poloviny července se budou pětibojaři připravovat individuálně ve svých tréninkových skupinách.

Jak říkám...„Já v tuto chvíli nemůžu za federaci garantovat, že by centrální akce proběhly úplně bez problémů, ať už zdravotně anebo z důvodu nějakých povinných karantén a podobně. Je tedy na individuálním rozhodnutí závodníků a trenérů jejich tréninkových skupin, jakým způsobem k tomu přistoupí. Centrálně se začneme připravovat od srpna 2020,“ uvedl Jakub Kučera, jehož tréninková skupina, podobně jako někteří další závodníci z ostatních skupin, stráví druhou polovinu července 2020 v moderním tréninkovém areálu ve slovenském Šamoríně. A to včetně českých tahounů Martina Vlacha a Jana Kufa zotavujícího se ze zranění kolene. Jan  Kuf se podle Kučery už  vrátil do plnohodnotné přípravy, a to i v šermu a běhu, kde to mohlo být komplikované. Kufa už  nic nelimituje, poslední týdny trénoval absolutně bez omezení.

Koncem srpna 2020 by reprezentace mohla závodit alespoň na domácí půdě. Čeští organizátoři chtějí uspořádat tradiční Memoriál Milana Kadlece i mezinárodní závod pro kategorie U17 a U19 Czech Open.

(šr, SportovníListy.cz, pentathlon.cz, foto: Ivana Roháčková ASC Dukla)