Mladý kajakář Tomáš Zima získal stříbro na Světovém poháru ve Francii

Dvacetiletý kajakář Tomáš Zima skončil druhý na světovém poháru ve vodním slalomu ve francouzském Pau. Zlato mezi kajakáři bral Švýcar Martin Dougoud. Vít Přindiš, který vyhrál semifinálovou jízdu, skončil po 2 trestných dotycích na děleném 5. místě – s Vavřincem Hradilkem. Nejrychlejší kajakářkou byla ještě juniorská závodnice Kateřina Beková, dojela šestá.  

Jak říkám...

„S výkonem jsem nad míru spokojený, vůbec jsem nečekal, že by to mohlo stačit až takhle vysoko. Zároveň jsem ale předváděl od kvalifikace slušné jízdy a stačilo to na 2. místo, jsem naprosto spokojený,“ popsal  Tomáš Zima, vice mistr Evropy do 23 let 2019, který svou perfektní jízdou vybojoval stříbrnou medaili mezi dospělými a jemuž ke zlatu mu chyběl kousek, na vítěze Martina Dougouda ze Švýcarska ztratil 0,74 vteřin. 

„Organizátoři tady připravili super závod i za těchto podmínek, samozřejmě nezúčastnili se nejlepší závodníci všichni, ale i tak byla to super akce. Tohle je taková hezká tečka na závěr sezóny a motivace do té příští,“ dodal  Zima, za kterým  na třetím místě skončil Thomas Bersinger z Argentiny. 

Ve finále kajakářů o medaile bojovali i Vít Přindiš a Vavřinec Hradilek – oba skončili s totožným časem po 2 trestných dotycích na trati na děleném 5. místě.

Jak říkám...

„Doteky přišly až po 1. chybě, která přišla na brance č. 3, kde mi nevyšla voda. Trošku jsem tam zapadl do válce, ten mě podržel, nehodil mě tam, kam jsem chtěl. Začal jsem to trošku víc tlačit a vzhledem k tomu, že nejsem úplně extra ve formě – začal jsem trénovat před 14 dny – tak se ty chyby začaly kupit a šťouchy přišly v hloupé momenty,“ komentoval  svůj výkon Přindiš, který právě na této trati vyhrál titul mistra Evropy (2019) a vice mistra světa (2017).

Nejlepší výsledek z českých kajakářek zajistila mladá Kateřina Beková, která skončila i se 2 trestnými dotyky 6.

Jak říkám...

„Je to obrovský výsledek. Nejela jsem tady s žádným očekáváním, spíš s tím, že budu ráda za finále a padlo šesté místo, což je pro mě hodně skvělé,“ popsala Kateřina Beková, které však na vítězku domácí Marie-Zelia Lafont jí však chybělo 14,62 vteřin.

Jak říkám...

„Mám velkou radost. Je to už dlouho, co jsem měla mezinárodní úspěch. Teď plánuju menší pauzu, a pak nastoupím do plného tréninku na další sezónu. Je to speciální sezóna a uvidíme, co bude příští rok. Uvidíme,“ radovala se francouzská kajakářka Lafont.

Do finále kajakářek se propádlovala také Veronika Vojtová, ta však na trati nasbírala několik chyb včetně dvouvteřinové penalizace, což ji stačilo „až“ na osmé místo. Pau (Francie) 7. listopadu 2020

Finále SP ve vodním slalomu

Muži  K1: 1. Dougoud (Švýcarsko) 95,11 (0 trestných sekund), 2. Zima (Česko) -0,74 (0), 3. Bersinger (Argenstina) -3,66 (0), ...5. Přindiš a Hradilek (oba Česko) oba -6,46 (4).

Ženy K1: 1. Lafontová 106,57 (2 trestné sekundy), 2. R. Prigentová (obě Francie) -3,98 (2), 3. Usová (Ukrajina) -5,35 (0), ...6. Beková -14,62 (4), 8. Vojtová -22,30 (2), v semifinále 20. Nesnídalová (všechny Česko).

(tp, SportovníListy.cz, kanoe.cz, foto: Petr Skála)