Mistrovství světa v klasickém lyžování: Čeští běžci získali v team sprintu osmá místa

Dvě osmá místa si připsali čeští běžci na lyžích  v team sprintech na mistrovství světa v Oberstdorfu. Do závodu žen nastoupila v neděli 28. února 2021 dvojice Kateřina Razýmová – Kateřina Janatová, v závodu mužů se představili Luděk Šeller s Michalem Novákem. Ze zlata se radují Švédky a Norové.

Členové jednotlivých týmů se střídali na 1,2 km dlouhém okruhu, který každý ze závodníků absolvoval třikrát. Den před závodem přitom bylo rozhodnuto, že kvůli teplému a slunečnému počasí, které v Oberstdorfu vládne a během dne velmi rychle zhoršuje kvalitu tratí, budou z každého semifinále postupovat čtyři účastníci přímo a jen dva týmy z obou semifinálových jízd si zajistí postup z pozice šťastného poraženého (obvykle postupují z každého semifinále dva přímo, šest dalších díky času).

Muži šli do závodu ve složení Luděk Šeller – Michal Novák. Ve svém semifinále se celou dobu drželi vepředu, jejich ztráta na předávce nikdy nepřesáhla ani vteřinu na první místo. V předposledním úseku se Šeller odtrhl na čele s Francií a Itálií, i když se pak na ně v posledním úseku dotáhli Švýcaři a Rakušané, Michal Novák finišoval s přehledem na 2. místě.

Jak říkám...

„Na semifinále jsme měli úplně fantastické lyže, které nám pomohly udržet se ve sjezdech na předních příčkách a dařilo se nám i zachytávat nástupy, které jsme měli pod kontrolou. Nechtěl jsem šetřit síly, protože jsme věděli, že postoupit bude náročné, ale je pravda, že mi semifinále vzalo víc sil, než jsem chtěl,“ řekl Luděk Šeller.

Ve finálové jízdě se zpočátku jelo opatrně a Češi se drželi ve středu startovního pole. Ve třetím úseku ale nastoupil na čele Rus Alexandr Bolšunov a natáhl startovní pole v momentě, kdy byl Šeller na jeho konci. Předával pak na 10. místě se ztrátou 7 sekund, držel se ovšem v kontaktu s týmy na lepších pozicích. V dalších úsecích Češi závodili na místech, ze kterých mohli ovlivnit boje o 6. až 10. příčku. Novák pak přivezl Česko do cíle na 8. místě se ztrátou 25,41 na Norsko. 

Jak říkám...

„Ve finále mi začaly docházet síly už od mého druhého úseku. Semifinále mi vzalo hodně energie, navíc jsme ve srovnání s většinou soupeřů měli o půl hodiny kratší regeneraci, protože jsme jeli až druhé semifinále. A na trati se také nedalo příliš sil ušetřit, protože sníh byl měkký a moc nejel. Když za to pak vepředu vzali, snažil jsem se jich udržet, ale nešlo to a odpadl jsem. Sice jsme s Michalem pomýšleli i na nejlepší pětku, především jsme ale chtěli postoupit do finále, což se povedlo, a tak jsme s 8. místem spokojení ,“ popsal své pocity z finále Šeller. 

Výsledek žen ovlivnil pád

Do závodu žen nastoupila dvojice Kateřina Razýmová – Kateřina Janatová. Po celé semifinále se Češky držely v popředí. Do posledního úseku vstupovala Janatová jako členka vedoucí pětičlenné skupiny, v jednom ze stoupání ale ztratila těsný kontakt kvůli drobné kolizi se soupeřkami a několikametrovou ztrátu už se jí nepodařilo dotáhnout. Cílem projela jako pátá, český tým ale prošel do finále z pozice šťastného poraženého.

Jak říkám...

„Semifinále jsem bohužel pokazila. Chtěla jsem objet soupeřky zprava, ale nešlo to, tak jsem se zařadila a Američanka mi tam šlápla na lyži. Navíc jsem dvakrát píchla holí do prázdna. Měly jsme to trochu štěstí, že se nám podařilo postoupit. Jinak jsem z našeho výkonu v semifinále měla dobrý pocit,“ řekla Kateřina Janatová.

Finále nezačalo pro české ženy dobře: Razýmová hned v prvním úseku upadla v souboji s Evou Urevcovou a na předávku přijela se ztrátou šesti vteřin. Favoritky jely na čele ve vysokém tempu hned od prvních úseků, a tak už nebylo v silách českého týmu, aby se vrátil do bojů o medaile. V posledních úsecích jely Češky spolu s Němkami a Finkami ve skupince o 7. až 9. místo. Janatová pak finišovala na 8. pozici, ze které ztratila na vítězné Švédky 29,37 s.

Jak říkám...

„Když Kačka spadla a jela jsem svůj první úsek, nechtěla jsem to úplně narvat. V tu chvíli jsem věděla, že máme ještě dost času a přepálené tempo by se nám mohlo vymstít. Ale bohužel už se tam pak nešlo dotáhnout. Tím, že jsme nebyly v kontaktu, tak se nám jelo hůř a těžko. 8. místo sice není špatné, ale myslím, že máme na lepší výsledek a vím, že jsem mohla jet líp,“ řekla Kateřina Janatová.

 „Srazila jsem se tam s Evou Urevcovou. Náš váhový rozdíl je bohužel značný, tak jsem neměla příliš šancí, abych to ustála. Po závodě se mi přišla omluvit. Nevím, jestli to bylo nebo nebylo v rámci pravidel, ale každopádně si nemyslím, že by to byla vyloženě moje vina. Já se nemám ve zvyku příliš chválit, ale dneska jsem se cítila v team sprintu velmi dobře. Myslím, že jsem podala dobrý výkon, i když to mohl zkreslit ten pád. Nalilo to do mě optimismus i sebevědomí, tak doufám, že si ty pocity uchovám do úterní desítky, protože sil jsem dnes opravdu měla dostatek,“ uvedla Kateřina Razýmová, kterou teď čeká jeden z vrcholů šampionátu: desítka volně.  „ 

V pondělí 1. března 2021 mají běžci na lyžích v programu světového šampionátu volný den. Jejich závody pokračují v úterý 2. března 2021, kdy se od 13:15 hodin koná závod žen na 10 km volně s intervalovým startem. Přímý přenos je zařazen do programu ČT Sport a Eurosportu 2. 

 
Oberstdorf (Německo), 28. února 2021 

Mistrovství světa, team sprint 6x1,2 km 

Muži: 1. Norsko (Erik Valnes, Johannes Hoesflot Klaebo) 2. Rusko (Alexandr Bolšunov, Gleb Retivykh), 3. Finsko (Ristomatti Hakola, Joni Maki)… 8. Česko (Luděk Šeller – Michal Novák)

Ženy: 1. Švédsko (Maja Dahlqvistová, Jonna Sundlingová), 2. Švýcarsko (Laurien Van Der Graaffová, Nadine Faehndrichová), 3. Slovinsko (Eva Urevcová, Anamarija Lampičová) … 8. Česko (Kateřina Razýmová, Kateřina Janatová)

(Milan Včeliš, czech-ski.com, SportovníListy.cz, foto: Nordic Focus)