Metropolí na 1/2Maratonu Praha kroužilo téměř 12 tisíc běžců z celého světa

V letošním ročníku 1/2Maratonu Praha proběhl českou metropolí   nejrychleji Keňan Roncer Kipkorir Konga časem  59:42. Vítěz navíc útočil na osobní rekord, ale protože se na pár vteřin  zdržel před cílovou rovinkou, když pár metrů následoval odbočující pořadatelský motocykl, tak o něj  přišel. Druhý skončil  Uganďan Maxwell Kortek Roticha  třetí byl Geoffrey Kimutai Koech z Keni. Nejrychlejší ženou se stala předpokládaná favoritka z Keni Irine Jepchumba Kimais, která proběhla cílem v čase 1:06:01. Nejlepší z českých běžců byl  Patrik Vebr, který trať kolem významných pražských budov proběhl v čase 1:05:42, což mu stačilo na celkové jedenácté místo.  V jeho stínu se ztrátou zlomku veřiny doběhl Jiří Homoláč. Nejrychlejší Češkou v závodě dlouhém 21 kilometrů byla  Moira Stewartová. Do 1/2Maratonu Praha odstartovalo téměř 12 tisíc běžců z celého světa.

Obavy z chladného a deštivého počasí byly na místě, ale v sobotu 1. dubna 2023 se nenaplnily, neboť nepršelo a ani teploty nebyly mrazivé.

Elitní závodníci si většinou orvní den v dubnu 2023 v Praze libovali při pohledu výsledky s dosaženými velmi dobrými časy.

Jak říkáme ...

"Je to skvělý výsledek pro mě. Cítil jsem se dobře na trati. Za čas pod hodinu jsem velmi šťastný," řekl  v cíli vítězný Keňan.
"Závod to byl relativně těžký, od šestnáctého kilometru začalo hodně foukat, běžel jsem tam v podstatě sám. Mohl jsem se trochu vyvézt za nejrychlejší ženou a pak jsme závodili spolu s Jirkou Homoláčem, který je skvělým bojovníkem. Bylo to skvělé," řekl nejlepší český běžec  v cíli Patrik Vebr, který zaznamenal čas 1:05:42.

"Nebyl to špatný závod a trať byla dobrá. Jen tam byla některá místa, se kterými jsem se musela popasovat. S mými vodiči jsme bojovali a s časem, ale  jsem spokojená," řekla nejrychlejší Kimais.

"Běželo se mi strašně, od začátku to nebylo ideální. Před závodem jsem trochu bojovala s nějakými střevními problémy. Nešla jsem do toho naladěná dobře. Byla jsem však překvapená z fanoušků, opravdu vyplnili skoro celou trať, prázdných míst bylo málo. Fandili také běžci, které jsme míjeli. Divila jsem se, že měli takové množství energie a při běhu nám stačili ještě mávat," řekla nejrychlejší Češka.

Praha 1. dubna 2023

Atletika

Pražský půlmaraton

Muži: 1. Kipkorir Konga (Keňa) 59:43, 2. Kortek Rotich (Uganda) 1:00:06, 3. Kimutai Koech 1:00:11, 4. Kiplimo 1:00:13, 5. Kibiwott 1:00:14, 6. Kimeli (všichni Keňa) 1:0:40, ...11. Vebr 1:05:42, 12. Homoláč 1:05:43, 16. Křivohlávek (všichni Česko) 1:07:59.

Ženy: 1. Jepchumbaová Kimaisová 1:06:00, 2. Chepngetichová (obě Keňa) 1:06:42, 3. Zerayová Bezabhová 1:07:15, 4. Mebratuová Tadesseová (obě Etiopie) 1:08:45, 5. Jepletingová (Keňa) 1:10:04, 6. Lewetegnová Hailemichaelová (Etiopie), 7. Stewartová 1:12:43, 8. Hrochová 1:13:07, 9. Macurová (všechny Česko) 1:13:21.

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?