Men in Black IV. – Národní sportovní agentura


Kdo by neznal velmi úspěšný film o agentech vládní agentury, kteří bojují s nepřátelskou civilizací v nejvyšším utajení. Jejich utajení se velmi začíná podobat jednání Národní sportovní agentury. Když před rokem a půl probíhalo jednání v poslanecké sněmovně, při obhajobě vzniku nového vládního úřadu znělo jedno heslo jako absolutní mantra. A sice tolik velmi populární transparentnost. A realita? Transparentní černá mlha. Pro příklady není třeba chodit daleko. V létě slíbené programy buď byly vyhlášeny se značným zpožděním, nebo vůbec – zde se jedná dokonce o onen zásadní program Kabina, který předseda NSA Milan Hnilička použil v předvolební kampani před krajskými volbami. Je potřeba ale transparentně zmínit, že někteří se z potencionálních žadatelů se mohou přihlásit do jiné dotační výzvy VSA.

Chcete znát další informace, které nejsou dostupné a musíte použít tolikrát zmiňovanou 106ku? Nečekejte odpověď odbornou, ale přímo od bezpečnostního ředitele NSA. Důvod logický není, spíš se nabízí otázka, zda Hnilička a jeho podřízení pracují až v takovém režimu utajení, že na otázky musí odpovídat bezpečnostní ředitel. Možná právě proto nestíhají dodržet své vlastní termíny.

Výmluvy na složitou epidemickou situaci jsou laciným gestem, již vzhledem k faktu, že s jednotlivými programy pomáhají buď jiná ministerstva, případně dokonce externí subjekty. Chudák bezpečnostní ředitel, ten aby při ostraze informací volal permanentně o pomoc do Hollywoodu, kde se nyní moc filmu nenatáčí a někteří agenti jsou jistě k dispozici za poměrně přijatelných ekonomických podmínek, aby se na ně nevztahovala podmínka zákona o veřejných zakázkách. Případně lze angažovat i české komiky, kteří také nemají do čeho rýpnout. Proč komiky? Kdo jiný by mohl s vážnou tváří odpovídat, že nemůžete odeslat mailem dávno hotový průzkum popularity jednotlivých sportů, sloužící jako zásadní hodnotící kritérium v jediné výzvě pro sportovní svazy, kvůli složité kovidové situaci a zároveň chystat tiskové konference. Transparentním chováním by bylo zveřejnit průzkum jako součást dotační výzvy s popsanou metodikou, ale to bychom té transparentnosti chtěli asi přespříliš. Tudíž nám asi nezbývá nic jiného, než se těšit na zfilmování této ságy jako pokračování úspěšných mužů v černém. Snad zůstane u mužů v černém, a ne pruhovaném.

(psv,sportovnilisty.cz,foto:arch.)