Memorial Air Show trhla všechny dosavadní rekordy


Jedním slovem rekordní. Taková byla víkendová Memorial Air Show na letišti v Roudnici nad Labem. Poprvé bylo zcela zaplněné parkoviště na ploše a poprvé byl také překonán rekord v návštěvnosti z let 1991 a 1993. Největší společensko-letecká akce v ČR, Memorial Air Show 2015, trhla rekord v návštěvnosti už v první den.

„Akci bych rád zhodnotil ve třech rovinách. Za prvé, akce nebyla pojištěna ani proti újmě na zdraví, ani proti materiálním škodám. Naštěstí se nikomu nic nestalo. Dokonce ani záchranka, která tu měla stanoviště, nemusela vyjíždět. Za druhé, slíbili jsme, že vzhledem k výročí 70 let od konce války se tu předvedou letadla z tohoto období, a to se podařilo. Za třetí jsme věřili v počasí, že vyjde. Museli jsme přesvědčit i lidi, aby také věřili, že pršet nebude. Naštěstí tomu uvěřili, a proto byla návštěvnost tak vysoká.  Když se dělá něco pro lidi a ti v takto hojném počtu přijdou, je to pro pořadatele odměnou,“ shrnul šéf akce Vlastimil Dvořák.

Desítky tisíc diváků, kteří si během víkendu našli cestu na roudnické letiště, si kromě historických letounů z válečného období mohly užít i akrobatická vystoupení kluzáků či akrobatických speciálů i moderních strojů. Svou techniku zde předvedla i Armáda ČR, kterou zde zastupovaly například vrtulníky Mi-17 a Mi-24 a jedním z hlavních bodů programu byly během obou dvou dnů průlety moderních stíhacích letounů JAS 39 Gripen. Armáda ČR pak měla pro návštěvníky připravené i ukázky pozemní vojenské techniky.


Velký ohlas měl u diváků simulovaný souboj dvou legendárních válečných letadel – amerického Avengeru a japonského Zera . Nechyběly ani další letouny, typické pro období druhé světové války. Britský Spitfire, vyvedený dokonce v barvách legendárního pilota RAF generálmajora Otty Smika, bombardér B-25 Mitchell, T-6 Texan, P-51 Mustang, útočný a pozorovací letoun OV-10 Bronco a desítky dalších strojů.

Součástí programu letošní Memorial Air Show v Roudnici nad Labem bylo i předání cen nejlepším leteckým sportovcům České republiky uplynulého roku. Na čtvrtém místě se umístil Radek Krejčiřík, loni třetí na mistrovství světa v bezmotorovém létání. Třetí příčku obsadili hned dva sportovci Tomáš Vala a Ondřej Pokorný z  Leteckého centra ČR.Stříbro bral špičkový akrobatický letec, mistr Evropy v kategorii Unlimited, Martin Šonka, který své umění předvedl i v rámci leteckého programu Memorial Air Show, a zlatou příčku obsadil Bonifác Hájek z Paraklubu Dukla Prostějov. Cenu za něj přebíral trenér české reprezentace v parašutismu Ivan Hovorka.„Boni je právě na světovém poháru ve Slovinsku, proto se předávání nemohl zúčastnit osobně,“ omluvil nepřítomnost sportovce trenér Hovorka.


Předávání ocenění nejlepším leteckým sportovcům ČR na roudnické Memorial Air Show se v sobotu zúčastnil také vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš, Petr Hulinský z MŠMT, Zdeněk Ertl ze Sdružení sportovních svazů ČR, Kamil Rudolecký 1.náměstek ministra dopravy, Oldřich Bubeníček hejtman Ústeckého kraje a Vladimír Urban starosta města Roudnice nad Labem.

(dm, sportovnilisty.cz,foto: SL)