Ligová fotbalová asociace přerušila FORTUNA:LIGU a FORTUNA:NÁRODNÍ LIGU


Ligová fotbalová asociace žádá vládní představitele o vyjasnění podmínek pro plnohodnotnou přípravu profesionálních klubů. Ligový    výbor    Ligové    fotbalové    asociace   v úterý 13. října 2020    rozhodl    o    přerušení    FORTUNA:LIGY    a FORTUNA:NÁRODNÍ  LIGY.  Obě  nejvyšší  soutěže  budou  pokračovat  sedmým  kolem  hned,  jakmile bude možné sezónu znovu rozehrát. Ligová fotbalová asociace na základě krizového opatření Vlády ČR odeslala žádost o jednání s premiérem Andrejem Babišem a ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou.

Mimořádné zasedání Ligového výboru LFA mělo v úterý 13. října 2020 za cíl v reakci na zákaz konání sportovních utkání řešit dva zásadní body.  Možné úpravy termínové listiny vzhledem k přerušení dvou nejvyšších fotbalových soutěží a řešení otázky zachování plnohodnotného tréninkového procesu profesionálních fotbalových klubů.

Jak říkám ...

„Na krizové opatření jsme v tuto chvíli byli nuceni reagovat a s ohledem na regulérnost soutěží jsme se  rozhodli  soutěže  přerušit  tak,  aby  byla  zachována  posloupnost  jednotlivých  ligových  kol.  Tím dochází ke vlivu na termínovou listinu, jejíž podoba bude s největší pravděpodobností změněna tak, že se profesionálním klubům zkrátí zimní přestávka,“ řekl Dušan Svoboda, předseda Ligového výboru LFA.

Přerušení nejvyšších fotbalových soutěží znamená pro profesionální fotbal rostoucí finanční ztráty a má vliv i na sportovní výkonnost. A to především v souvislosti s účastí tří českých celků (AC Sparta Praha, SK Slavia Praha a FC Slovan Liberec) v základní skupině Evropské ligy. Stejně tak se dotýká výsledků národních týmů, které reprezentují Českou republiku. I proto byla pod hlavičkou LFA odeslána žádost na premiéra Andreje Babiše a ministra zdravotnictví Romana Prymulu o jednání a nastavení podmínek, které umožní plnohodnotnou sportovní přípravu profesionálních klubů.

Jak říkám ...

„Je  třeba  si  uvědomit,  že  sportovní  činnost  je  pro  profesionální  hráče  jejich  jedinou  výdělečnou činností a déletrvající či opakované výpadky možnosti plnohodnotné tréninkové přípravy a zápasové činnosti  zákonitě  musí  mít  negativní  dopad  na  výkonnost  a  další  profesionální  sportovní  kariéru těchto osob. Chtěli bychom znát, jaké podmínky musíme splnit, abychom se mohli vrátit okamžitě k plnohodnotné sportovní přípravě, pak již to bude pouze na jednotlivých klubech, zda jsou schopny tyto podmínky splnit. Za současných podmínek není možné pro české pohárové zástupce realizovat plnohodnotnou  sportovní  přípravu  a  jsou  tak  znevýhodnění  vůči  svým  sportovním  soupeřům  v prvních  zápasech,  které  se  konají  již  22.  října 2020.  Jsem  si  zcela  jist,  že  jsme  schopni  přijmout  taková opatření, že plnohodnotná tréninkové příprava profesionálních klubu nepředstavuje žádné riziko z hlediska šíření koronaviru,“ vysvětlil postoj LFA Dušan Svoboda s tím, že s Ministerstvem zdravotnictví povede Ligová fotbalová asociace i nadále jednání o dalším vývoji situace

(šh, SportovniListy.cz, Ligová fotbalová asociace, foto: Petr Skála)