Ve světle spekulací kolem rozhodčích, které se řádku let rojí, jsem se zbytečně strachoval

Na základě svého předchozího vyjádření pro Deník N ze dne 4. srpna  2019 a také aktuálních výsledků ankety deníku Sport ze dne 8. srpna  2019, se předseda VV FAČR Martin Malík vyjadřuje k situaci kolem profesionálních klubů a jejich vztahu s fotbalovými rozhodčími následně ...

Vyjádření předsedy FAČR k událostem a k názorům na fotbalové rozhodčí


"Vážení zástupci klubů, vážení přátelé fotbalu, dovolte mi se touto cestou podělit o moji aktuální a upřímnou radost nad výsledky ankety deníku Sport, které rozptýlily mé evidentně zbytečné a liché pochybnosti. Jak totiž logicky vyplývá z tohoto průzkumu, jakákoliv historická tvrzení o tom, že byli rozhodčí v některých zápasech ovlivněni k tendenčnímu jednání, se evidentně nezakládala na pravdě. Pokud v tomto směru tedy neměly a nemají kluby žádnou roli, je jasné, že x krát probíraná pochybení sudích v jednotlivých exponovaných zápasech byla založena jen a pouze na aktuálním profesním selhání rozhodčích. V tomto směru jsem spokojen, že Komise rozhodčích FAČR chybující exemplárně trestala a doufám, že v tomto nastaveném trendu bude i nadále pokračovat," píše se v Malíkově poselství zástupcům klubů a přátel fotbalu.

"Pokud se někdo cítil uražen mými slovy, ať přijme moji upřímnou omluvu. Ve světle spekulací, které se kolem rozhodčích už dlouhou řádku let neustále rojí, jsem se evidentně zbytečně strachoval o to, že je situace v provázanosti českých klubů a fotbalových rozhodčích mnohem horší, než ve skutečnosti je. Zároveň chci opakovaně zmínit, že na začátku mé odpovědi pro Deník N jsem jasně formuloval určitý vstupní předpoklad, tj. že pokud vůbec připustím, že rozhodčí u nás může tendenčně ovlivnit utkání, musí zde kromě nabídky existovat logicky i poptávka. Rozhodně jsem tedy nepojmenovával jakýkoliv aktuální stav, pro který bych měl k dispozici konkrétní poznatky," dodal dál Martin Malík.

"Jsem však každopádně velmi rád, že můžeme nyní vůči všem partnerům fotbalu i zástupcům politické scény v Česku jednoznačně konstatovat, že za dané situace k tendenčnímu jednání rozhodčích u nás docházet nemůže. Jsem si jist, že to pomůže uklidnit mnohdy zbytečně extrémně vypjatou náladu, která u nás je ve spojení s fungováním fotbalových rozhodčích a budeme se tak moci již plně, bez jakýchkoliv dalších spekulací, soustředit jen na profesní zdokonalování našich sudích, tak, aby k chybám a pochybením ve fotbalových utkáních u nás docházelo co nejméně," uzavřel své vyjádření předseda VV FAČR Martin Malík.

(ps, FAČR, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)