Stoper Marek Suchý se přemístnil na nové působiště. Bude hrát německou Bundesligu

V posledních utkáních české fotbalové reprezentace byl Marek Suchý její kapitán. Nyní se vyřešilo jeho  angažmá v klubu, za který bude startovat další sezónu. Marek Suchý  z Basileje totiž zamířil do německého Augsburgu. Jednatřicetiletý český obránce podepsal s týmem německé ligy dvouletou smlouvu s roční opcí. O tom SportovniListy.cz všem informovala agentura,   která Marka Suchého zastupuje, Sport Invest.

Vaším dalším fotbalovým domovem bude německý Augsburg. Jste spokojený?

"Naprosto. Už v momentě ukončení mého angažma v Basileji jsem říkal, že bych si rád vyzkoušel angažmá v jedné z TOP 5 evropských soutěžích. Navíc samozřejmě nebylo jednoduché najít takové místo, které také kvalitou života bude Basileji konkurovat. Viktorovi Kolářovi a jeho kolegům ve Sport Investu jsem nedal jednoduché zadání. Každopádně Augsburg v mých očích splňuje všechno."

Je pro vás výhodou, že také kulturně je Augsburg Basileji a obecně Švýcarsku blízký?

"Zcela určitě to bude minimálně na startu angažmá jednodušší. My jsme si s rodinou nedávali v tomto směru žádné podmínky, byli jsme připraveni vyzkoušet v případě zajímavé nabídky také nové země. Německo je však sportovně obrovskou výzvou, bylo mým tajným snem. A rodina je nadšena. Já i manželka němčinu ovládáme, obě děti jsou dokonale zvyklé na anglicko-německé jazykové prostředí. Na Augsburg mám navíc reference jako na nádherné historické město, o výjimečné fotbalové atmosféře se ani nemusíme bavit."

V klubu jste již byl v minulém týdnu, jaké byly první dojmy?


"Jednoduše výborné. Lidé ve vedení mě překvapili svou srdečností, ještě před sportovními otázkami mi doporučovali školy pro děti či dávali tipy na rodinné výlety. Především však bylo z každého slova znát, jak moc si mě v klubu přejí. Znali veškeré mé statistiky, mluvili s lidmi v Basileji i v Rusku. Neřešili jen sportovní stránku mého angažmá, ale také moje začlenění do kabiny nebo vstřícnost k médiím. Jsem rád, že očividně dostali všude pozitivní reference."

Jaké jsou ambice klubu pro následující období?

"Augsburg hraje bundesligu nepřetržitě od roku 2011 a na tom samozřejmě nechtějí v klubu nic měnit. Líbí se mi jejich filosofie postupných cílů. Nyní probíhající investice do hlavního stadionu i mládežnické akademie, klub se chce dlouhodobě zařadit mezi tradiční a vážené bundesligové týmy."

Měl jste možnost mluvit také s trenérem?


Měli jsme spolu zhruba pětačtyřicetiminutové sezení. Počítá se mnou, mám před sebou zhruba měsíční přípravu s týmem. Také trenér měl o mně velmi podrobné informace, původem je totiž Švýcar. A ačkoliv svoji trenérskou profesní dráhu prožil převážně v Německu, o švýcarském fotbale si udržuje podrobný přehled. Jsem rád, že přicházím do prostředí, které o mě dle dosavadních informací jednomyslně stálo.

S Basilejí jste hrál pravidelně evropské poháry, v novém angažmá bude pravděpodobně tato soutěžní možnost chybět. Zvažoval jste také tento fakt?

"Jakékoliv zápasy v evropských pohárech jsou samozřejmě sportovním svátkem, na druhou stranu bundesliga nabízí velké množství týmů, které by v rámci obou evropských soutěžích hrály velmi důstojnou roli. Kvalitou, nasazením, diváckou kulisou i mediálním pokrytím budeme hrát prakticky každý týden zápas srovnatelný s duely v Evropě."

V týmu působí již dlouhé roky Honza Morávek. Vítáte českého spoluhráče?

"S Honzou jsem byl v poslední době v živém kontaktu. Klub mi po všech stránkách doporučil, stejně pozitivní vazbu pak předpokládám dal trenérovi o mně. Už v Basileji jsem si s Tomášem Vaclíkem vyzkoušel, jak je super mít k sobě českého parťáka, na společné angažmá s Honzou se moc těším. Je skvělé, že nedávno opět prodloužil smlouvu – pomůže mi určitě ve startu angažmá v kabině i na hřišti."
Jaké další varianty byly ohledně vaší budoucnosti ve hře?

Věděl jsem ze Sport Investu, že variant je více. Na stole byly ještě nabídky z Itálie, z Turecka a dalšího bundesligového týmu. Augsburg mi však dával jednoduše největší smysl, osobní setkání s lidmi z klubu mi správnost rozhodnutí pouze potvrdilo. Pevně věřím, že mě čeká zajímavé a především pak sportovně úspěšné angažmá."

(Sport Invest, SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)